Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Konkursy czytelnicze

2007/2008

    W ubiegłym roku w tym samym dniu czyli 30 października odbył się konkurs czytelniczy pt"O psie, który jeździł koleją". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas trzecich. Chyba zbieg okoliczności sprawił, że w tym roku szkolnym  2007/2008 odbył się także konkurs czytelniczy o takim tytule. Uczniowie byli świetnie przygotowani i mieli okazję wykazać się wiedzą z zakresu lektury. Poniżej przedstawiam zdjęcia i wyniki konkursu.

I miejsce - Piotr Lizak - kl. III c

II miejsce - Aleksandra Najda - kl. III a

III miejsce - Martyna Kalinowska - kl. III a

          

                                                                                                            zdj. i spr. E.R


 

Wczoraj tj. 23 stycznia w bibliotece odbył się zespołowy konkurs czytelniczy pt. Anaruk chłopiec z Grenlandii. Konkurs rozstrzygnęła dogrywka pomiędzy klasą III c i III b. Ostatecznie:

I miejsce zajęła klasa III c

II miejsca zajęła klasa III b

III miejsce klasa III a

Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje za wspaniałą wiedze o Grenlandii i za znajomość lektury.

 

 

                                            

Nagrodzone zespoły klas trzecich

"ZIMA ŚNIEŻNA PANI"

    30 stycznia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pt. Zima Śnieżna Pani". Komisja w składzie: Dyrektor Szkoły p. Elżbieta Borysewicz, Elżbieta Rusiecka - bibliotekarz i Dorota Kamińska. Gośćmi a zarazem obserwatorami były panie z Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli - Bibliotekarzy. Zadania były trudne, wymagające wiedzy z zakresu przyrody, poezji, literatury dziecięcej dotyczącej zimowej aury. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Zwycięzcami konkursu została reprezentacja klasy III c. Drugie miejsce zajęła klasa III b, trzecie klasa III a. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Po konkursie odbyła się konferencja Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli - Bibliotekarzy, której temat dotyczył roli konkursów czytelniczych w pracy bibliotek szkolnych.

Poniżej zdjęcia z konkursu i konferencji.

 

III miejsce klasa III a                                           II miejsce III b

I miejsce zajęła klasa III c. Pamiatkowe dyplomy wręcza Dyrektor Szkoły

p. E. Borysewicz.

                    Konferencja 

     Zespołu Samokształceniowego

         Nauczycieli-Bibliotekarzy.

Przewodnicząca Zespołu p. Regina Więcław, Jadwiga Matys z PZS,

Renata Hermanowicz z PZS

Obrady Zespołu Samokształceniowego na temat "Rola konkursów czytelmiczych

w pracy bibliotek szkolnych. Referat przygotowała E. Rusiecka z SP nr 4

                                         Rola konkursów czytelniczych w pracy biblioteki szkolnej

   Ze względu na czas trwania wyróżnić można konkursy błyskawiczne, krótkoterminowe i długofalowe. W swojej pracy organizuję konkursy wiedzy dla młodszych i starszych uczniów, sama opracowuję testy adekwatne do potrzeb uczniów. Korzystam również z dostępnych w czasopismach dla nauczycieli np. „Biblioteka w szkole".

      Z bólem serca trzeba stwierdzić, że pozycja książki we współczesnym świecie z roku na rok maleje. Dla wielu uczniów książka nie stanowi szczególnej wartości. Mnogości błędów ortograficznych, stylistycznych sugerują, że kontakt młodzieży ze słowem drukowanym jest sporadyczny. Duży wpływa na stosunek do książki i stan czytelnictwa ma model spędzania wolnego czasu zdominowany przez obcowanie z multimediami. Literatura w obliczu rozwoju środków masowego przekazu ma mniejsze możliwości oddziaływania. Tym bardziej staje się konieczne, aby młody człowiek miał pewne predyspozycje skłaniające go do czytania i powodujące, że mimo braku atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu, sięgnie po książkę, bo czuje taką wewnętrzna potrzebę.

Z moich doświadczeń pedagogicznych wynika, że dzieci bardzo lubią konkursy czytelnicze i związaną z nimi rywalizacje, a przede wszystkim pociąga je nadzieja na otrzymanie nagrody , bo konkurs bez nagrody choćby symbolicznej przestaje mieć wartość. Sprawa nagród to sprawa dyskusyjna. Niektórzy twierdzą, że nagradzanie uczy dzieci interesowności, patrzenia na wspólną rozrywkę i pracę nie pod kątem trwałych korzyści umysłowych, lecz konkretnej opłacalności. Najistotniejszą nagrodą jest pochwała, uznanie wyrażone wobec innych uczniów, na uroczystym zebraniu podsumowującym wyniki konkursu. Prócz tego uczestnicy mogą otrzymać symboliczne nagrody rzeczowe, książki z dedykacją stanowiące trwałą pamiątkę sukcesu i zarazem bodźiec do dalszego czytania.

Konkursy mogą być organizowane jako forma niezależna, albo, co lepiej się sprawdza, być jednym z elementów długofalowej akcji, większej imprezy, której towarzyszy wystawa lub spotkanie z autorem . Zawsze jasno określić cel konkursu, jego temat, ustalić wiek uczestników. Można przygotować edycje konkursu dla dzieci młodszych. Np. 6- 10-letnich, i dla starszych 11-12-letnich na ten sam temat, ale oczywiście o zupełnie innej skali trudności.

Inny podwójny konkurs to rysowanie ilustracji do dowolnej książki, a następnie odgadywanie przez pozostałe dzieci, z jaką książką wiąże się dany rysunek. Wygrywa ten kto potrafi odgadnąć najwięcej rysunków.

Konkursowi muszą towarzyszyć szczegółowe zasady, sformułowane jasno i przejrzyście, zrozumiałe dla dzieci łącznie z zasadami punktowania i nagradzania. Ważne jest podanie , kto będzie oceniał przebieg konkursu, termin, w jakim ma się odbyć, miejsce i czas zakończenia.

Przeprowadzanie konkursów czytelniczych należy do ważnych zadań dydaktycznych biblioteki szkolnej i ma wpływ na podniesienie jakości pracy biblioteki, a przede wszystkim szkoły. Zachęcam uczniów do brania udziału w organizowanych konkursach.

                                                                                                                                               Elżbieta Rusiecka

 

  "W świecie marzeń, małych smutków i wielkich radości z bohaterami książek Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel" 

 

5 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy pt. „ W świecie marzeń, małych smutków i wielkich radości z bohaterami książek Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel" Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z klas trzecich. Dzieci zajęły 3 pierwsze miejsca.

- Aleksandra Najda – klasa III a

-  Martyna Kalinowska – III a

-  Piotr Lizak – klasa III c

16 kwietnia uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w powiatowym konkursie w Legnicy.

              

 

     

 

 

    SUKCES, SUKCES, SUKCES!!!

 

 

 

Powiatowy konkurs czytelniczy

„W świecie marzeń, małych smutków i wielkich radości z bohaterami książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel"

 

 

    Finał konkursu odbył się wczoraj tj. 16 kwietnia w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Najda kl. IIIa, Martyna Kalinowska kl. IIIa i Piotr Lizak kl. IIIc. Uczniowie otrzymali książki z autografem autorki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Piotr Lizak pokonał 24 uczestników z powiatu legnickiego i zajął I miejsce. Gratulujemy sukcesu.

 Poniżej zdjęcia z konkursu

      

         Martyna Kalinowska i Ola Najda podpisują listę i losują miejsca     

                                                 

   Piotr Lizak z kl. III c tuż, tuż przed konkursem.

 

 

    Roksana Jędrzejewska-Wróbel pisarka książek dla dzieci

         

  Piotruś odbiera nagrode za I miesjce                                       Piotruś z autorką książek Roksaną Jędrzejewską

 

       Cała trójka szczęsliwych uczniów wraz ze szczęśliwą panią bibliotekarką

 

    23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     W naszej szkole odbył sie  cykl lekcji bibliotecznych dotyczących książek i praw autorskich, a także 4-dniowy konkurs czytelniczy z literatury. W konkursie czytelniczym I miejsce zdobyła Aleksandra Stroceń, II miejsce Natalia Gawron. Gratuluję. Na lekcjach bibliotecznych uczniowie mogli zapoznać się co to jest prawo autorskie, jak wyglada znak zastrzeżonych praw autorskich, dlaczego   Światowy Dzień Ksiązki i Praw Autorskichobchodzony jest 23 kwietnia. Jakie ma wymiary ma najmniejsza, a jakie największa książka, jak brzmiało pierwsze zdanie w języku polskim, kto napisał pierwsze wiersze dla dzieci w jezyku polskim.

                                             CIEKAWOSTKI

 

O KSIAZCE KILKA RAZY NAJ...

   Największa ksiażka - "Super Book" - mierzy 2,74 x 3,07 m  została wydana w Denver Coloroado (USA) w roku 1976. Składa się ona z 300 stron i waży 252,6 kg

Najmniejsza książka "Stary król Cole" - wydrukowana na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1 mm x 1 mm, wydało w 85 egzemplarzach 1985 r. wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać tylko za pomocą igły. 

Najdroższą na świecie książka to czterotomowe dzieło "The Birds of America" (Ptaki Ameryki) Jhna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za 8 mln 802 tys. 500 dolarów

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie "ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski.  

ZAWSZE BYL KTOS PIERWSZY

 

 

                                                                                             

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie