„O sposobach wyrażania opinii i prezentowania faktów w różnych mediach"

/III obszar MegaMisji u świetliczków/

/W trzecim obszarze przygód Kuby i Julki świetliczaki dowiedzą się, jakie są podstawowe funkcje komunikatów medialnych w programach informacyjnych i rozrywkowych. Uczniowie poznają czym się różni opinia od faktu i w jaki sposób kulturalnie przedstawić własne zdanie. Następnie wejdą w świat mediów, by zaobserwować, że te same treści pojawiają się w nich w bardzo różnych formach. Na końcu dowiedzą się też do czego służą emotikony i rysunki gestów oraz nauczą się je rozumieć i samodzielnie stosować/

Co dzieci lubią oglądać najbardziej? Co im w duszy gra? Po dzisiejszych zajęciach możemy odpowiedzieć jednoznacznie- rozrywka! Poruszane treści dotyczące najróżniejszych typów programów telewizyjnych wzbudzały niemałe emocje wśród  naszych świetliczków. Nie można odmówić im wiedzy i błyskotliwości w tym temacie. Bez najmniejszych problemów odróżniły programy informacyjne od tych, za których sprawą najlepiej się bawią. Swoje zajęcia rozpoczęliśmy od swobodnej rozmowy, w której dzieciaki zaprezentowały swoje ulubione programy oraz powody, dla których je oglądają. Ku naszemu zdziwieniu niewiele zostało wyliczonych  bajek. Nasze świetliczaki są chyba dojrzalsze niż myśleliśmy! Przekonaliśmy się również, jakie programy i w jakim celu oglądali bohaterowie naszych dzisiejszych zajęć- Franek, Basia, Magda i Antek. Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy główne i z doskonałym przygotowaniem przedstawiły scenki obrazujące konkretny typ programu- Informacja lub rozrywka. Zadanie tak bardzo im się spodobało, że chwilę po tym, cztery grupy zaprezentowały inscenizacje demonstrujące ich ulubione programy. I takim sposobem cała sala klaskała, śpiewała, a także gościła słynnych polityków, dziennikarzy, piosenkarzy, reżyserów, kamerzystów… Zabawa była przednia!

Po części niejako artystycznej przyszedł czas na charakterystykę danych programów. Świetliczaki sprawnie poradziły sobie z zadaniem przyporządkowania odpowiednich cech określonym programom. Na zakończenie za pomocą sprytnych rączek stworzyły kolorowe rysunki analogicznie do otrzymanych karteczek z wyróżnionym rodzajem programu.

Jak widać nie straszne nam przeszkody , które stwarza Psotnik! Co więcej, czekamy aż kolejny raz nas odwiedzi!

Do miłego zobaczenia Psotniku- z pozdrowieniami Świetliczaki!

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)

E.R