Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
    Podsumowanie działań realizowanych w naszej szkole w ramach programu "Szkoła z Klasą"

 

„Człowiek bez pasji jest jak okręt, który nie wie, dokąd zmierza" – takie było hasło przewodnie naszych tegorocznych działań.  Chcieliśmy, by w naszej szkole było ciekawiej, przyjaźniej i bardziej bezpiecznie. Dokładnie cel szczegółowy brzmiał tak: „Szkoła tak zagospodaruje czas uczniów spędzony w szkole, a nauczyciele w pełni wykorzystają dostępny sprzęt i pomoce naukowe, żeby w szkole było ciekawiej, przyjaźniej i bardziej bezpiecznie".

I tak przez cały rok szkolny realizowaliśmy różnorodne działania pod tym kątem:


PRZYJAŹNIE


1.      Zaproszenie do szkoły uczennicy z Niemiec – Michelle - okazją do praktykowania języka niemieckiego (p.S.Kaszowska).

2.      Zabawa andrzejkowa w klasie 4b.

3.      Zabawa karnawałowa klas IV a, IV c i V a oraz Amerykańskie Party w klasie 6a.

4.      Zabawa karnawałowa dla klas I-III.

5.      Organizacja wielu wycieczek klasowych: Trójmiasto, Warszawa, Kotlina Kłodzka, Zawoja, Energylandia, Hydropolis, Wrocław i inne.

6.      Karnawałowe „Karaoke" dla świetliczaków klas drugich.

7.      Wizyty przedszkolaków w szkole i nasi uczniowie z wizytami u przedszkolaków (p.D.Chopkowicz, p.S.Kaszowska).

8.      "Kanapkowo" – kącik do spożywania posiłków z automatem posiadającym od 120 do 360 produktów (zdrowych, bez chemicznych polepszaczy i dodatków) (z inicjatywy Pani Dyrektor).

9.      Turniej Andersenowski dla klas 4 w związku ze Światowym Dniem Książki pod hasłem „Czytaj i baw się" (z inicjatywy p.B.Słotwińskiej i p.B.Wawrzeńczyk).

10.  Wizyta w schronisku „Stacyjka Maltusia" w Mierczycach (kl.4b i 6a, p.B.Słotwińska, p.S.Kaszowska). Uczniowie pracowali na rzecz schroniska, pomagali, przekazali uzbierane pieniądze i dary.

11.  Integracyjne warsztaty logopedyczne dla rodziców i uczniów pt. „Jak wspomagać rozwój mowy dziecka" (p.D.Chopkowicz).

12.  Akcje charytatywne: Szlachetna Paczka, „Zajączek", „Mikołajek", „Daj złociaka na zwierzaka", „Paka dla dzieciaka".

13.  Poczta walentynkowa (SU).

14.  Lekcje biblioteczne „Cała szkoła czyta dzieciom" (p.E.Rusiecka).

15.  Organizacja szkolnego festynu „POPOŁUDNIE Z CZWÓRKĄ" – cała społeczność szkolna.

16.  Gra terenowa podczas trwania festynu „Popołudnie z Czwórką" z możliwością zdobycia interesujących nagród, m.in. tableta (z inicjatywy p.M.Cieśli).

17.  Akcja krwiodawstwa (38 dawców, oddanych 17 litrów krwi) –pani pielęgniarka.

18.  Zakupienie stołu do ping-ponga oraz stołu do gry w piłkarzyki – przyjazne spędzanie przerw (z inicjatywy Pani Dyrektor).

19.  Zbieranie nakrętek (panie bibliotekarki) i makulatury (SU).

20.  Działalność TPD w szkole i małego wolontariatu (p.A.Halikowska).

 

CIEKAWIE


1.      Międzynarodowy Dzień Tłumacza (p.S.Kaszowska).

2.      Pisanie przez uczniów murali w języku angielskim.

3.      Przedstawienie w chojnowskich przedszkolach Japońskiego teatrzyku Kamishibai. Grupa przedszkolaków z małego budynku obejrzała go u nas w szkole (na zaproszenie pani Sabiny Kaszowskiej).

4.      Wydanie gazetki w języku niemieckim" Deutschaktuell" i gazetki w języku angielskim  „ English in Action". (p.S.Kaszowska).

5.      Nagrywanie filmików o celebrytach w Niemczech i Anglii na kółku j.niemieckiego (p.S.Kaszowska).

6.      Lekcje typu „Uczymy innych"  (ich tematy to m.in. stres i sposoby radzenia sobie z nim, asertywność, tolerancja – uczniowie z tej samej klasy prowadzili lekcje dla swoich kolegów i koleżanek – klasy starsze uczą młodszych), „Uczymy ułamków" – uczniowie z klasy 5d uczyli uczniów z klasy 4c.

7.      Wykonywanie projektów w języku angielskim, które były eksponowane na kartonowych "trójkątach" na korytarzu (klasy V miały projekt pt. „My typicalday", a klasy IV projekt o ekologii i recyklingu).

8.      "Korytarzowe centrum ortograficzne", które powstało w ramach rozwijania pasji do nauki i potrzeby poprawnego pisania (z inicjatywy pani Basi Słotwińskiej).

9.      Projekty o wielokątach na matematyce w klasach szóstych. Część z nich była na brystolu, a część w formie prezentacji Power Point (p.V.Gachowska).

10.  Lekcja otwarta poświęcona zagadnieniom niepełnosprawności w klasie 3b.  Mottem przewodnim zajęć było jedno z haseł programu SZKOŁY Z KLASĄ „Przyjaźnie –Bezpiecznie – Ciekawie." Uczniowie czytając opowiadania, uczestnicząc w ćwiczeniach i zabawach kształtowali pozytywne postawy wobec osób niepełnosprawnych (p.DorotaChopkowicz).

11.  Wystawa rysunków prac plastycznych uczniów z klasy 3b„Moje hobby, moje pasje…", które powstały w oparciu o cykl zajęć poświęconych  wartości pasji w życiu ludzi i ulubionych form spędzania czasu wolnego (p.DorotaChopkowicz).

12.  Udział Szkolnego Koła Dziennikarskiego z opiekunem Panią Beatą Wawrzeńczyk oraz panią Marzeną Rudzką-Kupczyńską w projekcie Junior Media (to innowacyjny, edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polska Press Grupy skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli, to nowy wymiar szkolnych gazetek, które powstają na szablonach prawdziwych dzienników regionalnych). W tym roku szkolnym włączyliśmy się do uczestnictwa w  cyklu #juniorlab. Raz w miesiącu w serwisie publikowana jest multimedialna lekcja przygotowana przez eksperta danego obszaru nowych mediów z Polska Press Grupy. Dzięki #juniorlab młodzi dziennikarze poznali i pracowali na aplikacji ThingLink, stworzyli interaktywny reportaż na Atavist, zrealizowali prosty film poklatkowy. Wysłali 19 recenzji książek, filmów, gier komputerowych, planszowych oraz recenzje z wydarzeń kulturalnych. Zespół redakcyjny oprócz zwykłych kolejnych wdań gazetek opublikował też wydanie specjalne.

http://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/18455/zlepek-29.pdf

13.  "PCHLI TARG" – zarabiaj z SKO (rozwijanie przedsiębiorczości i nauka podstaw ekonomii) – p.E.Rusiecka i p.U.Suchodolska.

14.  Organizacja ciekawych konkursów szkolnych i międzyszkolnych: „Pięknie czytam" (p.D.Chopkowicz i p.E.Rusiecka), konkurs „Pięknego czytania w języku angielskim" (p.S.Kaszowska), Czwórkowe Dyktando pod hasłem: „Dyktando czwarte pisania warte" (p.A.Czapska, p.B.Wawrzeńczyk), „Mój słowniczek obrazkowy" (p.I.Nowicka), drużynowy dla klas 3-4 „Czas na zabawę…z matematyką" (p.M.Rudzka-Kupczyńska, p.M.Lepka), konkurs międzyszkolny z j.angielskiego „MALI POLIGLOCI" (p.A.Czapska, p.J.Dziubak-Sobiechowska), „Maluchy lubią wiersz" (p.A.Gac, p.M.Kozioł) i inne.

15.  Realizacja przez uczniów z klas pierwszych Ogólnopolskiego Programu „Mały Mistrz" – propagowanie aktywnej postawy oraz zdrowego stylu życia (wuefiści i wychowawcy klas pierwszych).

16.  "W kosmicznym świecie Lema" . Przeprowadzenie zgrywalizowanego cyklu lekcji z "Bajek robotów" Stanisława Lema w klasie VI b. – z inicjatywy p.B.Wawrzeńczyk.

17.  Zajęcia biblioterapeutyczne (p.bibliotekarka).

18.  Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole (cała społeczność szkolna, ciekawy apel, przebrani uczniowie).

19.  Program MegaMisja dla świetliczaków (ogólnopolski program edukacyjny, który pomógł świetliczakom poznać zasady odpowiedzialnego, mądrego korzystania z komputera i technologii) – p.B.Szarek i p.N.Halikowska.

20.  Lekcje muzealne – ciekawe lekcje dla wszystkich uczniów w Muzeum Regionalnym w Chojnowie (z inicjatywy p.D.Chopkowicz).

21.  Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam jak czytam" (bicie rekordu w czytaniu) – z inicjatywy p.E.Rusieckiej.

22.  "Mam talent" – konkurs świetlicowy.

23.  Przedstawienie teatralne przygotowane i wystawione przez Teatralną Czwórkę pt. „A niech to gęś kopnie" na podstawie sztuki Marty Guśniowskiej (z inicjatywy p.B.Słotwińskiej).

24.  Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi:

a.       z pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego –p.Krzysztofem Moskwą pt. „Gdzie się chowa woda?"

b.      z pracownikami banku PKO

c.       z p.Zbigniewem Mackiewicz z okazji Święta Niepodległości

d.      z p.Dariuszem Bełdowskim – specjalistą terapii uzależnień, doświadczonym realizatorem programów profilaktycznych i terapeutycznych

e.       z p.Wojciechem Drzewickim – geologiem, miłośnikiem, podróżnikiem

f.       z pisarką KalinąJerzykowską

g.      z pisarzem Marcinem Pałaszem

h.      z pisarką Justyną Bednarek

i.        z panią Anną Onichimowską – prozaikiem, poetką, dramatopisarką

j.        z ilustratorką książek – p.Zagner-Kołat

k.      z górnikami z ZG Lubin

l.        z p.Kaszubowskim i p.Kaszubowską (artyści, akrobaci)

25.  Tydzień Projektów we wszystkich klasach 1-6a

a.       projekt „Poznajemy mieszkańców i roślinność lasu" (klasa I)

b.      projekt: „Zwierzęta też czują" (klasy II)

c.       projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch"

d.      projekt „Edukacyjna gra planszowa" (realizowany przez wszystkie klasy 4-6).http://www.sp4.chojnow.eu/index.php?strona=51173&menu=25

26.  Regulaminy opracowane przez Zespół Wspierania Uzdolnień - "Czwórkowi Prymusi", "Czwórkowa Super Klasa", "Czwórkowy Super Rodzic" oraz "Perełki", "Diamenty" i "Herkulesi".

27.  Samodzielne nagrywanie filmów przez uczniów na przyrodzie i j.polskim (uczniowie nagrywali treść bajek Krasickiego, robili sondy uliczne, prezentowali doświadczenia przyrodnicze).

28.  Zapoznanie nauczycieli z metodą tutoringu (tutoring szkolny to efektywne wsparcie dla pracy dydaktycznej oraz wychowawczo-opiekuńczej nauczycieli) – p.J.Dziubak-Sobiechowska.

 

BEZPIECZNIE


1.      Lekcja otwarta w klasie 6a na godzinie wychowawczej o negatywnym wpływie uzależnień  na życie człowieka (.S.Kaszowska).

2.      Wprowadzenie Regulaminu Zachowania się w klasie i na przerwie.

3.      Udział szkoły w programie „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo" (program ogłoszony przez p.kurator).

4.      Program edukacyjny ALFA – podniesienie świadomości i kształtowanie pożądanych postaw i zachowańuczniów oraz nauczycieli, w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym; zajęcia prowadzone przez policjantów).

5.      "Wyjść poza schemat" – spektakl profilaktyczny dla klas 5 i 6, przedstawiony przez grupę teatralną „Inspiracja" z Krakowa (z inicjatywy p.pedagog).

6.      Szereg spotkań z policjantami – wizyty policjantów w szkole i uczniów na komisariacie.

7.      Szkolenie nauczycieli o dopalaczach z pracownikiem MONAR- u (p.D.Bełdowskim) oraz warsztaty przez niego przeprowadzone w klasach V i VI. Tematem była profilaktyka uzależnień.

8.      Lekcje prowadzone przez p,pedagog w klasach 1-3 i 4-6, niektóre w formie warsztatów.

9.      Warsztaty „Cyberprzemoc".

10.  Spotkanie z p.kurator na temat zagrożeń – p.S.Dziedzic.

               


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie