MegaMisja w grupie świetliczaków nr 2

w zadaniu pt."Media a prawa dziecka"

Mamy prawo do marzeń! Mamy prawo do nauki! Mamy prawo do miłego i pożytecznego  spędzania czasu z MegamisjąJ O ile wiedza na temat własnych praw nie przeradza się w szereg niesłusznych roszczeń, o tyle bardzo przydaje się w codziennym życiu i budowaniu oceny rzeczywistości. Na początku dzisiejszego zadania rozszyfrowaliśmy przygotowaną zagadkę, której hasło brzmiało jak? Oczywiście, PRAWO! Niektóre świetliczaki stworzyły z tych liter niewyobrażalne twory, lecz prawo- jak to w życiu bywa, jak zwykle wygrało. Następnie przytoczyliśmy sobie znane przez dzieciaki prawa, przy czym nawiązaliśmy do twórczości naszego patrona Janusza Korczaka, cytując jego najznamienitsze słowa w tym temacie. Wyjaśniliśmy sobie wspólnie, że prawa ma każdy i nikomu nie wolno ich znieważyć, bo przecież- mamy prawo do swych praw… Ale kto naszych praw strzeże? Wymieniliśmy różne podmioty tego dokonujące, włącznie z szeryfem z Dzikiego Zachodu, którego symbolem była oczywiście odznaka w kształcie gwiazdy. Jednym z praw przysługujących nam wszystkim jest z pewnością prawo do informacji, o czym powiedzieliśmy sobie nieco więcej, choć dzieciaki uznały, że dużo więcejJ Jako, że nasi czytelnicy również mają prawo do informacji, przekazujemy wam dobre nowiny o ukończonym kolejnym zadaniu świetliczaków!

PS. Chcielibyśmy podzielić się z wami czymś jeszcze… W ubiegłym roku szkolnym otrzymaliśmy zestaw doświadczalny FUN Goo, dotyczący polimerów… Ale czym one właściwie są? Świetliczaki odbyły wspaniałą lekcję z chemikiem panią Małgorzatą Potaczałą, dzięki czemu dowiedziały się czym są polimery, jak są zbudowane, ale również zobaczyły je na własne oczy, samodzielnie je tworząc! Zachowaliśmy oczywiście szczególne środki ostrożności  i wszelkie zasady BHP. Stroje młodych chemików bardzo spodobały się naszym dzieciakom, podobnie jak przeprowadzone eksperymenty, obserwacje oraz późniejsze wykorzystanie zdobytej wiedzy, przy uzupełnianiu kart pracy. Zajęcia eksperymentalne wzbudziły pokłady entuzjazmu wśród naszych dzieciaków, dlatego na pewno jeszcze nieraz (ani dwa) je powtórzymy! Serdecznie dziękujemy za znakomity pomysł i materiały! Pozdrawiamy!

Wychowawczynie

Bożena Szarek i Natalia Halikowska

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)

E.R