Kolejny rok szkolny przygód świetliczków z MegaMisją

MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny realizowany w ramach zajęć w naszej  świetlicy szkolnej. Daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Dzięki technologiom nasze świetliczaki  mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z Internetu. Gry on-line dla dzieci, strony z aplikacjami czy filmami są dla nich codziennością. Nie wszyscy młodzi internauci wiedzą jednak, jak wiele wartościowych treści kryje sieć i jak korzystać z niej w sposób bezpieczny. Dlatego warto zachęcać dzieci do poznawania zasad bezpiecznego Internetu oraz przygotować je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. W naszej świetlicy  robimy to poprzez zabawy edukacyjne, gdzie najmłodsi spędzają dużo czasu. Stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji. To jest ich MegaMisja.

Temat zajęć: Julka i Kuba tropią nadawcę komunikatu                                  Na zajęciach świetliczaki  miały okazję wspólnie zdefiniować słowo „komunikat", wcieliły się w role nadawców i odbiorców, odkrywały, w których mediach nadawane są komunikaty, do których możemy wracać wielokrotnie, a w których – jeśli nie nagramy prezentowanych treści – zobaczymy, usłyszymy lub przeczytamy dany komunikat tylko raz. Znalazły  też wyjątki od tej reguły, przeprowadziły burzę mózgów i wystąpiły w scenkach rodzajowych z telefonem w roli głównej. Przez wspólnie stworzone telefony z kubeczków plastikowych oraz sznurka, dzieci przekazywały sobie krótkie komunikaty. Następnie zapisywały czym jest komunikat na tablicy. W kolejnym zadaniu tworzyły obrazki (TV, sala kinowa, gazeta, radio, komputer). Zadaniem ich było odgadniecie, które z wymienionych odbiorników pozwala nam odebrać komunikat jednokrotnie a który kilkukrotnie. Na podsumowanie zajęć dzieci musiały dokończyć czytane przez wychowawcę zdania dotyczące poruszanych na zajęciach informacji.
Zadanie wykonane, bawiliśmy się świetnie. Nasze „plastikowe telefony" to super sprawa.

Temat zajęć: Za darmo, czy nie? - o pieniądzach w mediach
Na zajęciach z MegaMisji świetliczaki wzięły udział w grze ukazującej finansowe aspekty związane z korzystaniem z mediów. Cała drużyna dzielnych graczy zdobyła punkty, udzielając odpowiedzi na pytanie, za które usługi i produkty powiązane z mediami płacimy, a za które nie. Zanim to jednak nastąpiło, wyjaśnialiśmy sobie, jakie są formy płatności tzn., w jaki sposób, za pomocą czego można za coś zapłacić (pieniądze – gotówka, płatność kartą, płatność przez Internet, wymiana). Porozmawialiśmy także o różnych sytuacjach, w których trzeba zachować szczególną rozwagę w użytkowaniu mediów. Potem przystąpiliśmy do gry.
Zadaniem wszystkich graczy było odpowiedzieć na pytanie, czy za dany produkt lub usługę płacimy czy też nie. Swoje odpowiedzi świetliczaki zapisywały  na  tablicy- wygrała drużyna chłopaków! Co to były za emocje!!!! Na koniec zajęć wychowawczyni uświadomiła dzieciom, że zawsze, gdy chcą skorzystać z jakieś usługi albo zakupić np. grę, książkę czy film, muszą najpierw porozmawiać o tym z rodzicami .Są sklepy internetowe czy gry komputerowe z płatnymi dodatkami, gdzie zobowiązania do zakupu można dokonać niemal jednym kliknięciem myszki; a także konkursy esemesowe uruchamiające regularne opłaty, z czego potem bardzo trudno się wycofać. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność i bez dorosłych nie podejmować działań, które mogą prowadzić do wytworzenia niepotrzebnych kosztów. Cele zajęć zrealizowane w 100%

Bożena Szarek, Aleksandra Korba

(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)

E.R