Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

      „Z wizytą u Syrenki kopenhaskiej"

W dniu 28.09.2012 grupa uczniów klas drugich ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawczynią p. Dorotą Chopkowicz udała się z wizytą do Syrenki kopenhaskiej w ramach cyklu: „Podróże edukacyjne po krajach Unii Europejskiej". W podróży towarzyszyli goście z Danii, którzy wizytowali naszą szkołę.

Na powitanie dzieci trzymając w rękach polskie i duńskie flagi wykonały taniec w rytm muzyki z kultowego filmu "Gang Olsena", co sprawiło dużą radość naszym gościom. Poznały również legendę Syrenki kopenhaskiej, a gościom przedstawiły historię Syrenki warszawskiej.

Zdobywanie wiedzy o Danii odbywało się poprzez różne zadania, zagadki i konkursy i tak np. z duńskich klocków lego układały flagi obu państw, odgadywały tytuły bajek H. Ch. Andersena na podstawie pokazywanych ilustracji, pomagały Wikingowi odnaleźć drogę w labiryncie. Nasi  goście spontanicznie włączali się w przeprowadzane konkurencje dzięki czemu przełamały się bariery i panowała miła atmosfera w czasie zajęć.

Na zakończenie spotkania uczniowie zaśpiewali piosenkę świetlicową i wręczyli gościom drobne upominki.

(szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śmiecenie Odpada"

Kampania informacyjno – edukacyjna

24.X. 2012 r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie miały miejsce fascynujące wydarzenia.Grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie pod opieką pan Małgorzaty Potaczały spotkała się z grupą świetlicową pracującą pod opieką pani Bożeny Szarek. Spotkanie obyło się w ramach regionalnej kampanii informacyjno – edukacyjnej pn. „Nowe prawo odpadowe nowy styl życia Dolnoślązaków". W Chojnowie prowadzona jest pod hasłem „Odpad nie odpad(ł)". Kampania finansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Na początku grupa świetlicowa przedstawiła scenki z życia odpadów. Przemówiła książka, puszka po coca coli, plastikowa butelka a nawet obierka od ziemniaków. Na końcu głos zabrała Ziemia a wszystko ze śpiewem ptaków w tle. W świetlicy zapanowała cisza, do wszystkich dotarło przesłanie przekazane przez aktorów „ Człowieku nie śmieć". Gromkie brawa jakie zebrali aktorzy świadczą o bardzo wysokim talencie aktorskim uczniów. Po uczcie dla duszy do działania przystąpili gimnazjaliści. Poprzez zabawę uczyli swoich młodszych kolegów co to jest recykling oraz jak prawidłowo segregować odpady . Odkryli tajemnicę ubrań z polaru ! Okazało się, że temat odpadów może być interesujący a nawet zabawny. Już wkrótce powstaną prace plastyczne nawiązujące do tematyki recyklingu. Uwaga, uwaga!! Pojawią się portrety „ ambasadorów recyklingu". O tym wydarzeniu napiszemy już wkrótce.

                                                                                                                               Bożena Szarek

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

         „ Podróż do Świata Winylowych Bajek"

                    czyli:

                            Bajki mojej mamy i mojego taty

W dniu 30.10.2012 uczniowie klas drugich ze świetlicy wraz z nauczycielką p. Dorotą Chopkowicz wybrali się w słowno-muzyczną podróż do „Zaczarowanego Świata Winylowych Bajek" - bajek, które jakiś czas temu, odtwarzali z gramofonu ich rodzice.

Aby wyprawa w pełni się udała, dzieci zaznajomiły się z obsługą gramofonu i dowiedziały się, czym jest płyta winylowa.

Wtedy to pierwszy, czarny krążek zatoczył swe koło i na dobre rozpoczęła się wesoła zabawa. Igła na płycie, jako pierwszą wybrzmiała dzieciom, ich ulubioną piosenkę z płyty TIK-TAK – pt: „Pan TIK –Tak". Po wokalnej rozgrzewce, przyszedł czas na wysłuchanie fragmentów baśni i bajek o „Bolku i Lolku i Królowej Zimie", „Przygodach Koziołka Matołka" i „Pszczółce Mai". Dzieci uważnie słuchały opowiadań, trafnie odpowiadając na zadawane pytania. W dalszą podróż udały się z Panem Kleksem, który w czasie tanecznej zabawy, zdradził uczniom swój „sekret młodości" z „Poradnika Młodego Zielarza".

A na zakończenie spotkania, uczniowie nie bojący się łamańców językowych czytali i śpiewali piosenkę pt: „Zaklęcie Doktora PAJ-CHI-WO. Śmiechu z „łamańców" było co niemiara.

 

Więc niech to „winylowe" spotkanie, podsyca u dzieci czytanie…

                                                                                                      Dorota Chopkowicz

 

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

       Recykling – edukacja przez zabawę

 

(szerokość: 190 / wysokość: 129)

30.X.2012 r. grupa dzieci ze świetlicy wraz z wychowawczynią p. Bożeną Szarek odwiedziła przedszkolaków z grup zerowych z Przedszkola nr 3 w Chojnowie.

Uczniowie przedstawili teatrzyk pt."Sen Dominiki – czyli pogaduszki o śmieciach".

Były to krótkie scenki z życia odpadów (m.in. :gazety, puszki aluminiowej, plastikowej butelki, obierki od ziemniaków), które na końcu wszystkie „wylądowały" na wysypisku śmieci. Dzieci ze świetlicy przekonywały swoich młodszych kolegów i koleżanek do konieczności segregacji śmieci. Wyjaśniały pojęcia : recykling, surowce wtórne oraz

znaczenie kolorów pojemników recyklingowych. Pokazywały na kolorowankach przez siebie namalowanych jak długo śmieci ulegają rozpadowi.

Musimy pamiętać , że odpady to nie tylko „śmieci". Odpady to: papier, szkło , odpady organiczne , meble , odpady niebezpieczne , a także plastik , pożywienie i energia.

Odpadów jest coraz więcej , a miejsca na ich składowanie coraz mniej. Śmieci wyrzucone przez człowieka ulegają rozkładowi przez wiele , wiele lat. Niektóre z nich , na przykład plastikowe butelki , w ogóle nie ulegają rozkładowi.

W spotkaniu z przedszkolakami ważne było aby dzieci, uczniowie potrafili rozpoznać zagrożenia jakie niesie ze sobą nadmierne zaśmiecanie środowiska i abyśmy w przyszłości żyli w czystym , ekologicznym środowisku.

 

(szerokość: 190 / wysokość: 186)WYBORY MISTRZA RECYKLINGU

 

 

W środę 7. XI. 2012 r. grupa świetlicowa pod opieką pani Bożeny Szarek przybyła do Gimnazjum nr 2 w Chojnowie gdzie trwał FESTIWAL RECYKLINGU.

 Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 stawili się w doborowym składzie, wszyscy posiadali szeroką wiedzę z zakresu postępowania z odpadami, która okazała się bardzo przydatna podczas wyborów MISTRZA RECYKLINGU.

 Gimnazjaliści przygotowali dla swoich młodszych kolegów szereg zadań. Była segregacja odpadów, promocja właściwych zachowań  konsumenckich, na gorąco powstawały prace plastyczne pn. „ Świat bez odpadów". Jednak największe emocje wzbudziła krzyżówka. Tu swoją wiedzą wykazała się także pani Bożena Szarek. Nie zabrakło wspólnych zabaw, którym towarzyszyło sporo śmiechu. Wszystkie zadania wykonano na szóstkę z plusem, nie dziwi zatem werdykt jury, wszyscy otrzymali zaszczytny tytuł MISTRZA RECYKLINGU.

W auli można było podziwiać prace plastyczne, wykonane przez uczniów z grupy świetlicowej. Prace przedstawiały bajkowych ambasadorów recyklingu. Już wkrótce uroczyste wręczenie nagród dla autorów najlepszych prac, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie. Tak wysoki poziom wiedzy z zakresu postępowania z odpadami to skutek edukacji ekologicznej, którą prowadzi od kilku lat w świetlicy pani Bożena Szarek wspólnie z panią Małgorzatą Potaczałą i absolwentami naszej szkoły - obecnie należącymi do „Koła Ekologicznego" w Gimnazjum nr 2 w Chojnowie.

 FESTIWAL RECYKLINGU zorganizowany został w ramach regionalnej kampanii informacyjno – edukacyjna pn. „Nowe prawo odpadowe nowy styl życia Dolnoślązaków".

W Chojnowie prowadzona jest  pod hasłem „Odpad  nie  odpad(ł)". Kampania finansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

  (szerokość: 750 / wysokość: 110)

Dziękuję Dyrektorowi Gimnazjum nr 2 w Chojnowie : panu Andrzejowi Urbanowi, pani wicedyrektor Lucynie Spes oraz pani Małgorzacie Potaczale (opiekunowi Koła Ekologicznego)  za zaproszenie do wzięcia udziału w Festiwale Recyklingu.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                     Bożena Szarek

   Zdjęcie pozyskano dzięki portalowi www.chojnow.pl


   (szerokość: 690 / wysokość: 457)

          „Listopadowy, dyniowy dzień"

Już po raz drugi w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia w ramach „dyniowego dnia". Wygląda na to, że stają się one powoli świetlicową tradycją, tym bardziej, że tegoroczne dynie wyrosły z nasion zeszłorocznej świetlicowej dyni.

Uczniowie przebrali je tym razem w zabawnego kowboja i wesołą kowbojkę. Dostojna para przyglądała się dyniowym konkurencjom, w których uczestniczyli szkolni zawodnicy.

W zespołowych zabawach dzieci toczyły „wyścig z dynią", wyłaniały „największego piegusa", prezentowały styl „zabieganego kelnera" i biegały za swoimi butami.

Po sportowych rozgrywkach, uczniowie doskonale poradzili sobie z „dyniowym rebusem" i układanką, a na koniec zajęć, wzięły ze sobą nasiona tegorocznej dyni, by zasadzić je na wiosnę. Kto wie, jak wielka dynia z nich wyrośnie?!

                                                                                                        Dorota Chopkowicz

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

                            "WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE" 

     ŚWIETLICOWE  SPOTKANIE  Z AKTORKĄ IWONĄ STANKIEWICZ

 

„Wychowanie przez czytanie", pod takim hasłem w świetlicy szkolnej SP4 w Chojnowie, w dniu 13 listopada 2012 r, odbyło się spotkanie z panią Iwoną Stankiewicz– aktorką wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol", która na zaproszenie wychowawczyni p. Doroty Chopkowicz przyjechała, by poczytać dzieciom.

 Jest to kolejne przedsięwzięcie, którego celem jest propagowanie czytania i kultury żywego słowa wśród uczniów.

Nasz gość oczarował dzieci opowiadaniami z  książki pt: Zamek czterech pór roku" – z cyklu Baśnie Mojej Mamy. I tak dzieci z klas drugich wysłuchały Bajkę o Człowieku Zwanym Konikiem Ram-Tam-Tam", z której dowiedziały się, że cała wartość i piękno człowieka jest w nim samym i jego sercu, a wszystkie jego życiowe doświadczenia prowadzą do tego właśnie odkrycia. Natomiast dzieci z klas pierwszych i trzecich miały okazję usłyszeć baśń  pt: „Zaręczyny w królestwie kwiatów", z której to same wysnuły wnioski, że zapatrzenie na własną urodę i powierzchowność, przesłania nam możliwość dostrzeżenia i zachwycenia się pięknem innych.

Obydwa spotkania zakończyły się pytaniami do pani Iwony dotyczącymi jej drogi zawodowej. Dzieci otrzymały odpowiedź na swoje pytania, a jego puentą było stwierdzenie pani Iwony, że aktorstwo, tak jak każda inna profesja rozpoczyna się od pasji czytania, dzięki której możemy realizować w życiu dorosłym swoje marzenia z dzieciństwa.

                                                                         Dorota Chopkowicz

 

(szerokość: 375 / wysokość: 248)  (szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

(szerokość: 375 / wysokość: 248)  (szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

(szerokość: 375 / wysokość: 248)  (szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

(szerokość: 375 / wysokość: 248)  (szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

         ZACZAROWANY ANDRZEJKOWY ŚWIAT

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie przyszłości. Tradycyjnym wieczorem wróżb są ANDRZEJKI odprawiane w wigilię św. Andrzeja (29 listopada), które stanowią także idealny pretekst do spędzenia niezapomnianych chwil w gronie przyjaciół.

„Popołudnie" andrzejkowych wróżb zostało również zorganizowane w naszej świetlicy pod nazwą „Zaczarowany andrzejkowy świat". W zabawie uczestniczyli wychowankowie świetlicy z klas I – III. Na kilka dni przed planowaną imprezą dzieci przygotowywały okolicznościową dekorację oraz w miarę możliwości i umiejętności andrzejkowe stroje, przebrania. Stworzony nastrój sprzyjał zabawie…

Dzięki przychylności św. Andrzeja dzieci miały możliwość poznać imię przyszłego męża lub żony, swój wymarzony zawód oraz najbliższą przyszłość czyhającą za progiem świetlicy. Ślepy los kierował rękami dzieci wyciągającymi spod talerzy ukryte pod nimi przedmioty, symbolizujące odmienną drogę życia. Między wróżbami uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w zabawach zręcznościowych polegających między innymi na nawijaniu cukierków lub odbijaniu balonów.

„Hokus – pokus, czary – mary, aby wróżba się spełniła, złóżmy dary…" Tym optymistycznym akcentem zakończyło się andrzejkowe popołudnie w świetlicy.

Wychowawcy Świetlicy

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

(szerokość: 375 / wysokość: 566) (szerokość: 375 / wysokość: 566)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

Wystawa prac plastycznych pt.„Mój bajkowy ambasador recyklingu"

w Miejskiej Bibliotece Publicznej

5 grudnia 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie grupa dzieci ze świetlicy z klas drugich uczestniczyła w otwarciu wystawy prac plastycznych pt.„Mój bajkowy ambasador recyklingu". Spotkanie zostało zorganizowane przez Gimnazjum nr 2 w Chojnowie w ramach kampanii „Nowe prawo odpadowe – nowy styl życia dolnoślązaków".

(szerokość: 565 / wysokość: 83)

Na początku nasza grupa ze świetlicy wystąpiła w krótkim przedstawieniu nawiązującym do segregacji odpadów. Następnie uczniowie z Gimnazjum nr 2 zaprezentowali wszystkim uczestnikom na rzutniku zdjęcia oraz filmy przypominające wszystkie etapy realizacji projektu prowadzonego jest pod hasłem „Odpad nie odpad(ł)". W trakcie oglądania było dużo śmiechu i miłych wspomnień. My jednak czekaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym braliśmy liczny udział.

A oto wyniki dla naszej szkoły:

1. Natalia Borowy

2. Julia Wiśniewska

3. Alicja Druzga

Dziękuję Dyrektorowi Gimnazjum nr 2 w Chojnowie : panu Andrzejowi Urbanowi, pani wicedyrektor Lucynie Spes oraz pani Małgorzacie Potaczale (koordynatorowi projektu) za zaproszenie do wzięcia udziału w kampanii „Nowe prawo odpadowe – nowy styl życia dolnoślązaków".

Bożena Szarek

Zdjęcia pozyskano dzięki portalowi www.chojnow.pl

 

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 690 / wysokość: 458)

(szerokość: 690 / wysokość: 398)

 

„Świetlicowe spotkanie z kolędą"

Już po raz drugi w świetlicy szkolnej, w dniu 18 grudnia 2012r, odbyło się „Świetlicowe spotkanie z kolędą", podczas którego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się przed swoimi koleżankami i kolegami oraz zaproszonymi gośćmi.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników spotkania i zaproszeniem do wspólnego kolędowania. Następnie głos zabrał ks. Jarosław Górecki, który wprowadził uczestników spotkania w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz symbolicznie podzielił się opłatkiem. Klimat rozpoczynającego się koncertu podkreślał wystrój sali, przygotowanej przez uczniów klas drugich ze świetlicy oraz ich wychowawców.

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

W przygotowanie występów wokalno-muzycznych zaangażowały się panie: Róża Pakuła i p. Agata Koziar ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Chojnowie, do którego uczęszczają występujący w koncercie uczniowie.

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

W tym roku, po raz pierwszy zaprezentowane zostały również wiersze związane z tematyką bożonarodzeniową.

W spotkaniu poetycko – wokalno - muzycznym kolejno występowali:

Martyna Merunowicz kl. I c wiersz pt: „Boże Narodzenie"

1. Macieja Saja - kl. IV b „ Triumfy" -śpiew - keyboard

2. Kamil Saja kl. VI b i Julia Kupczyńska kl. VI c „Wśród nocnej ciszy" – duet gitarowy

3. Ernest Bezkorowajny – kl. V a „Lulajże Jezuniu" - keyboard

4. Wellem Kerstens - kl. II c „ Gdy śliczna panna" – skrzypce

5. Aleksandra Gawron - kl. IV b „Jezus malusieńki" –śpiew - keyboard

6. Alina Malik – kl. III a „Pójdźmy wszyscy do stajenki" - keyboard

7. Szymon Szczoczarz kl. I c i Daria Opiela V a „ Przybieżeli do Betlejem pasterze " - gitara

8. Malwina Bosek - kl. II c „Przylecieli aniołkowie" – keyboard

Anna Tersa kl. II c wiersz pt: „Bóg się rodzi"

9. Kinga Chochołowicz – kl. V b „W żłobie leży" keyboard

10. Julia Kupczyńska kl. VI c i Daria Opiela - kl. V a „Gdy śliczna panna" - duet gitarowy

11. Maciej Galez - kl. V b - keyboard „Cicha noc" i Anna Cieśla – śpiew -(gimnazjalistka, była uczennica naszej szkoły)

12. Hanna Chopkowicz - kl. IV b „Dzisiaj w Betlejem" - śpiew - keyboard

13. Piotr Trzeciak – kl. V c „Dzwonki sań" - gitara

14. Wiktor Cieśla- kl. II c „Lulajże Jezuniu" - skrzypce

15. Jakub Koziar kl. I c „ Przybieżeli do Betlejem" śpiew –keyboard

Martyna Bijak kl. III a wiersz pt: „Szkoda" - Ludwik Jerzy Kern

(szerokość: 190 / wysokość: 125) (szerokość: 190 / wysokość: 125) (szerokość: 190 / wysokość: 125)

Miłym akcentem uroczystości było wspólnie odśpiewanie kolędy „Wśród nocnej ciszy" przy akompaniamencie duetu gitarowego Darii Opieli i Kamila Saji, duetu skrzypcowego Wellema Kerstensa i Wiktora Cieśli oraz fortepianu Kingi Chochołowicz.

Zeszłoroczne życzenie pani dyrektor Elżbiety Borysewicz, która zachęcała uczniów do rozwijania talentów muzycznych, spełniło się, o czym świadczy liczba uczniów chcących rozwijać swoje zainteresowania muzyczne w chojnowskim Ognisku Muzycznym i ich liczebność podczas koncertu. Pani dyrektor doceniła ich trud w przygotowanie występu i życzyła im dalszych sukcesów.

Na zakończenie spotkania gospodarze - dzieci z klas drugich ze świetlicy, wręczyły gościom przygotowane przez siebie drobne upominki, wykonane w ramach zajęć świetlicowego kółka plastycznego.

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

Serdeczne podziękowania składam p. Róży Pakule i p. Agacie Koziar,

za zaangażowanie z jakim przygotowały uczniów do występu

oraz wszystkim uczniom biorącym udział w koncercie.

                                                                       Dorota Chopkowicz

 

                 BAŚNIOWE  MANDALE

Dzieci ze świetlicy pod kierunkiem swojej pani – Doroty Chopkowicz tworzą różnorodne mandale. Większość prac powstaje w oparciu o czytane bajki i baśnie.

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

WALENTYNKI W ŚWIETLICY

 

Trzy dni w świetlicy szkolnej trwały przygotowania do spotkania pod hasłem „Walentynkowe serduszko pika…" Do wystawionej na korytarzu skrzynki dzieci wrzucały wykonywane przez siebie Walentynki.

W Dniu Zakochanych, w dużej sali świetlicy zebrały się wszystkie dzieci w oczekiwaniu na kartki z życzeniami, które wręczali im „LISTONOSZE OD SERCA" .

Nie zabrakło miłego zaskoczenia, radości, uścisków dłoni i uprzejmości, więc:

 

„Bądźmy tacy zawsze, niech każdy o tym pamięta,

taki jest morał walentynkowego święta".    

 

                                                                           Wychowawcy świetlicy 

 

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

„SPOTKAJMY SIĘ W CZWÓRCE"

W dniu 23.01.2013 i 15.02.2013 dzieci ze świetlicy gościły swoje młodsze koleżanki i kolegów z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 3 w Chojnowie.

Niespodzianką dla przedszkolnych grup „zerowych" był teatrzyk pod tytułem „W krainie baśni" przygotowany pod kierunkiem pań: Bożeny Szarek i Doroty Chopkowicz w wykonaniu uczniów ze świetlicy z klas drugich i pierwszych. Przedstawienie przedszkolakom i ich paniom bardzo się podobało.

Następnie dzieci zwiedzały naszą szkołę, m.in. salę teatralną, pracownię komputerową, pracownię przyrodniczą z tablicą interaktywną, salę audio, bibliotekę i spotkały się z pielęgniarką szkolną panią Grażyną Mazur.

Na pamiątkę pobytu przedszkolaki otrzymały broszurki dotyczące naszej szkoły.

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 296)

  "Ballada o uprzejmym rycerzu" w wykonaniu dzieci ze świetlicy

W dniu 27 lutego 2013 roku dzieci ze świetlicy z klas pierwszych pod opieką p. Malwiny Rząsy przygotowali przedstawienie Wiery Badalskiej pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu". Inscenizacja zawierała zasady dobrego wychowania, które zostały zaakcentowane w sposób humorystyczny przez małych aktorów. Młodzi widzowie z wielkim zainteresowaniem oglądali występ swoich rówieśników i gromkimi brawami nagrodzili za ich pierwszy występ.

(szerokość: 730 / wysokość: 483)

 

 

Wizyta żołnierza w świetlicy u pierwszaków

   W styczniu na zaproszenie p. Malwiny Rząsy, dzieci ze świetlicy klas pierwszych odwiedził zawodowy żołnierz p. Damian Budz. Zebraliśmy się na małej sali gimnastycznej, gdzie uczniowie zostali zapoznani z trudną  pracą zawodowego żołnierza – snajpera.

  Pan Damian przeprowadził pokazową musztrę, w której wszyscy uczestniczyliśmy z ogromną powagą i zdyscyplinowaniem. Następnie zobaczyliśmy odzież letnią i zimową, którą noszą żołnierze w czasie służby, a także zakładaliśmy pod czujnym okiem pana Damiana maski gazowe.

 Na zakończenie żołnierz pokazał nam dobry kamuflaż, który świadczy o profesjonalizmie żołnierza i jest kluczowym składnikiem efektywności bojowej całego oddziału.

 

   (szerokość: 750 / wysokość: 500)

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 500)

 

  (szerokość: 375 / wysokość: 562) (szerokość: 375 / wysokość: 562)

 

WARSZTATY WIELKANOCNE W MUZEUM

          W dniu 05.03.2013 uczniowie klas drugich ze świetlicy wraz z wychowawcami udali się na Warsztaty Wielkanocne do Muzeum Regionalnego w Chojnowie. W tym roku zajęcia prowadziła p. Justyna Koziar, która pokazała dzieciom jak wykonuje się kraszanki techniką drapankową, jedną z najstarszych obok techniki malowania woskiem. Dzieci obejrzały również pisanki wykonane na jajach strusich, kaczych, kurzych i gęsich. W ramach warsztatów wykonywały kolorowe palmy i zabawne kurczaczki z włóczki. Zajęcia dzieciom bardzo się podobały  i do szkoły wracały w pogodnych nastrojach. Dziękujemy za mile spędzony czas!

                                                                                            

                                                                                                               Dorota Chopkowicz

 

  (szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

  (szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

 

 

W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ

 

  W dniu 11 marca dzieci z klas pierwszych i trzecich ze świetlicy pod kierunkiem pań: A. Halikowskiej i M. Horodeckiej w oczekiwaniu na wiosnę, postanowiły ją przywołać  rysunkami na dużych kartonach (tekturze falistej). Prace wykonywały w grupach, ucząc się w ten sposób  pracy w zespole, a duży format prac dał im  możliwości szerokich horyzontów twórczych.

 

   (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

  (szerokość: 375 / wysokość: 281)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

   „PIES REKSIO NASZYM PRZYJACIELEM"

(szerokość: 190 / wysokość: 142) W marcu uczniowie z klas I a , I b, I c , I d zostali zaproszeni przez panią Bożenę Szarek do świetlicy na warsztaty z zakresu bezpiecznych zachowań w kontaktach z psami pt."Pies Reksio naszym przyjacielem"

Na foliogramach dzieci porównywały różne oznaki zachowania się psa przyjaznego i wrogiego. Przedstawiono podstawowe instynkty rządzące zachowaniem się psa, między innymi : obronny, macierzyński, zaspokojenie głodu. Oglądając film pt."Czy psy muszą gryźć" dzieci zobaczyły różne sytuacje mogące stworzyć zagrożenie ze strony psa.

Wszystkie dzieci zostały nauczone przyjmowania „pozycji żółwia" (ochraniające te części ciała, które zwykle gryzie pies).

W maju uczniowie klas pierwszych zobaczą profesjonalną tresurę psa policyjnego, który wraz z przewodnikiem oraz gośćmi przybędą do nas z Legnicy.

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

    

KONKURS PIOSENKI ŚWIETLICOWEJ

Już po raz drugi w świetlicy SP4, w dniu 12.04.2013 odbył się Konkurs Piosenki Świetlicowej zorganizowany przez wychowawczynię p. Dorotę Chopkowicz. W tegorocznym turnieju brały udział wszystkie grupy świetlicowe, w tym dwie grupy z klas pierwszych, grupa klas drugich i grupa klas trzecich pod kierunkiem swoich wychowawców.

Impreza rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników spotkania oraz jury w składzie: p. dyrektor szkoły Elżbieta Borysewicz, p. Barbara Słotwińska i p. Zenon Chmielewski.

Jako pierwsi wylosowani zostali przez p. dyrektor Elżbietę Borysewicz uczniowie z klas drugich. Zaprezentowali oni stylizowaną na wzór japoński piosenkę pochodzącą z filmu Akademia Pana Kleksa pt: „Zaklęcie Doktora Paj-Chi-Wo". Uczniów przygotowała p. Dorota Chopkowicz. Kolejny występ przypadł pierwszej grupie dzieci ze świetlicy z klas pierwszych. Zaśpiewały piosenkę do melodii znanego utworu „Hej, sokoły" o pogodnym tytule „Kolorowa świetlica". Uczniów przygotowała p. Aleksandra Halikowska. Kolejny los przypadł drugiej grupie dzieci z klas pierwszych. Zaśpiewały znaną wszystkim piosenkę pt: „ Małe pieski dwa" . Uczniów przygotowała i akompaniowała im na pianinie p. Małgorzata Horodecka. Na koniec zaprezentowała się grupa p. Teresy Miłuch z klas trzecich, która zaśpiewała piosenkę pt: „Piosenka ekologiczna". Podczas turnieju panowała gorąca atmosfera, a wszystkie drużyny nagradzały się wzajemnie gromkimi brawami.

Werdykt w imieniu jury ogłosiła i pamiątkowe dyplomy wręczyła p. dyrektor Elżbieta Borysewicz.

I miejsce – grupa z klas drugich

II miejsce – grupa pierwsza z klas pierwszych

II miejsce – grupa z klas trzecich

III miejsce – grupa druga z klas pierwszych

W ocenie jury, tegoroczne występy przygotowane były na wysokim poziomie, ciekawie i różnorodne, a spotkanie z piosenką świetlicową na dobre zagościło w kalendarzu imprez szkoły.

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 375 / wysokość: 248) (szerokość: 375 / wysokość: 248)

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

  

PODSUMOWANIE WSPÓŁPRACY EKOLOGICZNEJ

(szerokość: 190 / wysokość: 106)26 kwietnia 2013r. grupa świetlicowa z klas drugich pod opieką pani Bożeny Szarek wzięła udział w zorganizowanej przez Gimnazjum nr 2 akcji pn. „ Listy dla Ziemi". Spotkanie w auli szkoły przebiegało pod znakiem dobrej zabawy. Najpierw w dużym skupieniu , pod czujnym okiem gimnazjalistów i pani Bożeny Szarek uczniowie pisali listy, potem przyszła pora na prezentację ,przygotowanego specjalnie na tę okazję, przedstawienia pn. „ Ekokapturek". Prawie 100 – osobowa publiczność w ciszy i skupieniu śledziła losy „Ekokapturka".

Gromkie brawa które rozległy się na zakończenie starczyły za recenzję krytyków teatralnych. Organizatorzy umilali spotkanie wesołą piosenką turystyczną, nie zabrakło także słodkiego poczęstunku .

26 kwietnia to także podsumowanie stałej współpracy grupy świetlicowej pod opieką pani Bożeny Szarek z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Bo przecież wiadomo, że „ RAZEM MOŻEMY WIECEJ" szczególnie w zakresie ekologii.

Bożena Szarek




(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 421)

 

   Szkolna dogoterapia w klasach pierwszych

7 maja na zakończenie swojego programu realizowanego w klasach pierwszych z zakresu bezpiecznych zachowań w kontaktach z psami pt."Pies Reksio naszym przyjacielem" p.Bożena Szarek zaprosiła gości, którzy pracują na co dzień z psami i ich właścicielami :

Pana Mariusza Siejbę Instruktora Ośrodka Szkolenia Psów "Champion" z Legnicy oraz panią Ewę Siejbę zawodowego groomera- czyli specjalisty pielęgnacji zwierząt oraz ich żywienia, którzy przywieźli ze sobą

psa DELTĘ - rasy golden retriever.

Uczniowie mieli możliwość obserwowania wykonywanych podstawowych komend: waruj, siad, podaj łapę, przywołanie "do mnie", przejścia przez tunel stworzony z opiekunów i chętnych dzieci oraz wiele innych form zabaw.

Ogromnym przeżyciem było dla każdego dziecka podejście indywidualne do pieska, przytulenie się do niego, pogłaskanie, poczęstowanie przysmakiem. Niektóre dzieci mające lęk przed psami, powolutku wchodziły w relację z psem, krok po kroku przybliżały się do zwierzęcia...

Dzieci miały możliwość pokazania czego nauczyły się na warsztatach prowadzonych przez p. Bożenę Szarek w jaki sposób chronić się przed atakiem psa, dlaczego nie należy psa głaskać – klepać po głowie, oraz przeprowadziły rozmowę z trenerami psów w jaki sposób dbać o pupile i środowisko.

Pamiętajmy, jeśli będziemy szanować swojego psa, on również będzie szanował Nas.

Więź z ukochanym psem może być najważniejszą sprawą w naszym życiu.

Bożena Szarek

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

    

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO W KLASACH PIERWSZYCH

PT. "MÓJ PRZYJACIEL PIES"

KLASA I A

I miejsce - Paula Borowiec, Kacper Czermanik

II miejsce - Wiktoria Ekielska, Szymon Szczepanowski

III miejsce – Maja Kowalik, Oliwia Kupiec

KLASA I B

I miejsce - Karolina Demiańczuk, Julita Mikołajska

II miejsce – Jessica Kulik, Weronika Teresiak

III miejsce – Laura Janczyńska, Maja Matysiewicz

KLASA I C

I miejsce - Michał Czarnota, Julia Krakowska

II miejsce - Zuzanna Bajek, Andrzej Porwolik

III miejsce - Martyna Merunowicz, Oliwier Jaworski, Martyna Skrzynecka

KLASA I D

I miejsce - Natasza Bogacka, Szymon Ginda

II miejsce – Kasjan Chmielewski, Martyna Jastrzębska

III miejsce – Dominik Śliwa, Martyna Płomińska

Organizator konkursu: Bożena Szarek

(szerokość: 600 / wysokość: 800)

(szerokość: 600 / wysokość: 800)

JULITA MIKOŁAJSKA I B

(szerokość: 375 / wysokość: 280) (szerokość: 375 / wysokość: 280)

PAULA BOROWIEC I A                  MICHAŁ CZARNOTA IC

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

ANDRZEJ PORWOLIK I C              DOMINIK ŚLIWA I D

(szerokość: 375 / wysokość: 500) (szerokość: 375 / wysokość: 500)

JULIA KRAKOWSKA I C                MAJA KOWALIK I A

(szerokość: 375 / wysokość: 500) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

CZEMARNIK KACPER I A             WIKTORIA EKIELSKA I A

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

KASJAN CHMIELEWSKI I D LAURA JANCZYŃSKA I B

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

MARTYNA SKRZYNECKA I C    MARTYNA MERUNOWICZ I C

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

OLIWIER JAWORSKI I C          SZYMON SZCZEPANOWSKI I C

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Zuzanna Bajek I C

 

Wystawa „Bajkowe mandale"

W dniu 08.05.2013 w Bibliotece Miejskiej w Chojnowie odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych promujących czytelnictwo „Bajkowe mandale", które wykonali uczniowie klas pierwszych i drugich ze SP4 pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Chopkowicz.

„W tym roku szkolnym podejmujemy szereg działań związanych z rozpowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci, ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię, myślenie, poszerza słownictwo i jest istotne w dzisiejszych czasach, gdzie dominuje uproszczony przekaz obrazkowy.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Pomysł na "Bajkowe mandale" zrodził się podczas zajęć, gdy czytaliśmy bajki, baśnie i wiersze, stąd ich nazwa bajkowe, a mandale, ponieważ zainspirowała mnie ich artystyczna forma. Mandale przynależą do filozofii buddyjskiej, służą medytacyjnemu skupieniu. W dużym uproszczeniu mandale są diagramami, w których chaos przybiera harmonijną formę. Występują mandale oczyszczające, wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia".

Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia mandali, wykonanych przez 51 uczniów klas pierwszych i drugich ze świetlicy, które malowały je indywidualnie, parami bądź grupowo. Uczyły się przy tym współpracy w grupie, rozplanowywania zadań w czasie i między sobą oraz konsekwencji w ich realizacji. Dzieci chętnie przystępowały do wykonywania prac i angażowały się w ich przebieg. Większość mandali przedstawia treści czytanych bajek i te zostały namalowane kredkami. Pozostałe przedstawiają różne wzory geometryczne. Zostały wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i technik. Dzieci nad mandalami pracowały od września ubiegłego roku.

(szerokość: 750 / wysokość: 562) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Pani Dorota, wychowawczyni grupy podkreśliła, że wspólna praca z dziećmi przyniosła jej radość i satysfakcję, za co im podziękowała.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Bajkowe mandale wykonywali:

Oliwia Sypień, Klaudia Śliwiany, Wiktor Germanowicz, Anna Gorzyńska, Natalia Janiszewska, Amelia Cieślak, Patryk Gromala, Paulina Bratko, Aleksandra Zielińska, Klaudia Kalicka,

Marcel Bijak, Michał Chopkowicz, Agata Zderska, Agnieszka Jakubiak, Wiktoria Rybczyńska, Kamil Ziemiański, Natalia Merunowicz, Oskar Dwojak, Patrycja Skuła, Dominika Tenior,

Sara Luszniewska, Maja Siniak, Alicja Druzga, Dorota Druzga, Eliza Rokita,

Magdalena Ziółkowska, Aleksandra Wieleżew, Patryk Kowalczyk, Julia Jabłońska,

Julia Krakowska, Natalia Borowy, Michał Czarnota, Oliwier Jaworski, Jacek Limanowski, Łukasz Darmoros, Piotr Mazurkiewicz, Karol Sypień, Willem Kerstens, Krystian Sobieraj, Kacper Łukaszczyk, Paulina Mosiewicz, Paulina Podobińska, Andrzej Porwolik,

Adrian Maćczak , Miłosz Osiński, Michał Kuc, Jakub Jadach, Otylia Pachla, Anna Tersa ,

Julia Wiśniewska, Julia Jabłońska.

Wystawa została zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek i wspaniale wpisuje się w tegoroczne hasło „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych".

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

   

 

     "W czasie deszczu pierwszaki ze świetlicy się nie nudzą"

 

  W czasie deszczu dzieci z grupy p. M. Horodeckiej i p. A. Halikowskiej wcale się nie nudzą. W czasie deszczu lubią malowanie farbami na dużych arkuszach tektury. Tematem ostatnich prac były "Moje wymarzone wakacje". Gdy jest pogoda dzieci spacerują z kijkami i nie tylko w Parku Piastowskim.

 

  (szerokość: 735 / wysokość: 980)

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

  PASOWANIE  NA  CZYTENIKA"

           5 czerwca dzieci ze świetlicy z klas drugich zostały zaproszone przez panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej  do wzięcia udziału w uroczystości z okazji „Pasowania na Czytelnika" przedszkolaków z grup zerowych .

Uczniowie zabrali swoich młodszych kolegów i koleżanki w podróż bajkowym pociągiem do stacji „Tuwimowo"

 W czasie  jazdy pociągiem „Lokomotywa" zatrzymywała się na różnych stacjach.  Można było na nich spotkać wielu bohaterów wierszy Juliana Tuwima ( m.in. „Murzynka Bambo", Zosię Samosię", „Dyzia Marzyciela",Grzesia Kłamczucha", nie mogło zabraknąć i "Pana Hilarego", który ciągle gubi swoje okulary).

Przedszkolaki  w skupieniu oglądały inscenizację w wykonaniu dzieci ze świetlicy . Na zakończenie „autor Julian Tuwim" ogłosił konkurs i  zadawał widzom  pytania .Wszystkie dzieci zdały go na szóstkę.

                                                                                                                                        Bożena Szarek i Dorota Chopkowicz

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 496)

  (szerokość: 750 / wysokość: 496)

  (szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

   PIERWSZAKI ZE ŚWIETLICY NA BASZCIE TKACZY  

 

 

 7.06.2013r. dzieci z grupy p. Małgorzaty Horodeckiej zwiedziły Basztę Tkaczy. O historii zabytków Chojnowa , a przede wszystkim o Baszcie Tkaczy dowiedziały się od dyrektora muzeum p. Jerzego Janusa, za co mu serdecznie dziękują.

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

 (szerokość: 750 / wysokość: 562)

  NAJPROSTSZE CIASTO W ŚWIECIE

 

  Dzieci ze świetlicy pod kierunkiem p. M. Horodeckiej piekły pierwsze swoje ciasto. Najprostsze ciasto świata, które pachniało i smakowało wyśmienicie.

 

 (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562) 

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

  Żadna góra nie jest nam straszna

Ćwiczenia i treningi kilkumiesięczne z panią M. Horodecką przyniosły efekty. Żadna góra w Parku Piastowskim nie jest dzieciom straszna.

(szerokość: 750 / wysokość: 1000)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

               KOROWÓD Z OKAZJI DNI CHOJNOWA

Z okazji tegorocznych Dni Chojnowa nasza szkoła uczestniczyła w kolorowym korowodzie "Narody Świata". Reprezentowała AZJĘ. Na scenie zaprezentował się zespół "Najdżin" ze świetlicy z piosenką "Zaklęcie Doktora Paj-Chi-Wo".

(szerokość: 750 / wysokość: 496)(szerokość: 750 / wysokość: 496)(szerokość: 750 / wysokość: 496)

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie