Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Debata Szkolna – Szkoła z Klasą 2.0


              W dniu 12 grudnia 2014 odbyła się Debata Szkolna związana z realizacją programu Szkoła z Klasą 2.0 i pracami nad ustaleniem roboczej wersji Szkolnego Kodeksu 2.0. W Debacie brały udział trzyosobowe delegacje z klas IV – VI, a także przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Zaproszona została również pani dyrektor Elżbieta Borysewicz, a nad sprawnym przebiegiem całości czuwały nauczycielki zaangażowane w program Szkoła z Klasą 2.0:  p. Justyna Dziubak – Sobiechowska, p. Beata Wawrzeńczyk, p. Sabina Kaszowska oraz p. Aneta Czapska.


                Debata rozpoczęła się  od przedstawienia krótkiej prezentacji o programie Szkole z Klasą oraz przypomnienia celów projektu i jego partnerów. Następnie prowadząca debatę p. Justyna Dziubak – Sobiechowska zapytała uczniów o pojęcie kodeksu, a oni bez wahania odpowiedzieli, że jest to zbiór zasad.

             

           Aby sprawdzić swoją wiedzę odnośnie TIK, uczniowie mieli możliwość rozwiązania krzyżówki dotyczącej tego zagadnienia. Pracują w zespołach klasowych i korzystając z objaśnień niejasności dokonywanych przez  nauczycieli, uczniowie szybko uporali się z łamigłówką i  chórem odczytali otrzymane  hasło „SP 4 Z TIK NA TAK"


           Na tym etapie Debaty pani Beata Wawrzeńczyk przypomniała uczniom podstawowe pojęcia związane z TIK, takie jak : netykieta czy też hasła, nad którymi pracowali uczniowie podczas debat klasowych, co to jest dobre i złe ściąganie, jak rozpoznać wiarygodne źródła.  Pani dyrektor z kolei, zabierając głos,  uczuliła uczniów na wiarygodność informacji zawartych w Internecie, podając ciekawy przykład z życia. Nauczyciele zaś podkreślali fakt, aby korzystanie z Internetu  nie stało się jedyną formą spędzania wolnego czasu.


                     Kolejnym punktem Debaty było odczytanie przez delegacje  ze wszystkich klas swoich propozycji KODEKSU 2.0 wypracowanych na debatach klasowych. Nauczyciele i chętni uczniowie na bieżąco wyjaśniali wszelkie wątpliwości uczniom np. co to są serwisy naukowe, pojęcia What's App, hejtowanie, e-book, pliki pirackie, portal, licencja. Pani Dyrektor bardzo często odnosiła się do poszczególnych punktów z kodeksów klasowych i zaproponowała, aby uczniowie z klasy Va zrealizowali jeden ze swoich pomysłów, czyli stworzenie regulaminu korzystania z pracowni komputerowej.


                Dzięki zaprezentowaniu kodeksów klasowych uczniowie mogli poznać pomysły i punkt widzenia innych, a także przedyskutować najbardziej „palące kwestie" i wymienić się opiniami. Okazało się, że problem korzystania z TIK jest im bardzo bliski i z tego powodu interesujący.


                     W dalszej części Debaty uczniowie podawali na forum odpowiedzi do ankiet odnośnie korzystania z TIK przeprowadzonych wcześniej w klasach.  Pani dyrektor z uwagą przysłuchiwała się wypowiedziom uczniów i notowała najciekawsze i możliwe do zrealizowania  propozycje. Niektóre z nich być może uda się wprowadzić w życie szkoły.


                      Ostatnim punktem Debaty było głosowanie nad roboczą wersją Szkolnego Kodeksu 2.0. Uczniowie mogli wyrazić swoje zdanie za pomocą czerwonych i zielonych kartek.


                  Wśród uczniów panowała raczej zgodność i jednomyślność, kontrowersje wzbudziły jedynie punkty dotyczące korzystania z e-dziennika przez rodziców i nauczycieli… :)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 1000)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)




 


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie