ABC ekonomii

Od września w czwartki od godziny 13.30 do 14.15 w sali 206 odbywa się koło ABC ekonomii. Mimo, że są już stali uczestnicy zajęć, znajdzie się jeszcze miejsce dla tych, którzy są zainteresowani zagadnieniami ekonomicznymi.

CELEM TYCH ZAJĘĆ JEST:

• Wzbogacenie wiedzy uczniów na temat elementarnych pojęć ekonomicznych, takich jak: bank, oszczędzanie, podatek, budżet, lokata, kredyt, cena, przekaz pocztowy, obniżka, wartość zakupu, usługi, zakupy, opłaty, wydatki itd.
  • Kształtowanie sprawności rachunkowych na liczbach
  • Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych łączących matematykę z wiedzą ekonomiczną
  • Rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
  • Przygotowywanie uczniów do radzenia sobie z różnymi problemami życia codziennego

Koło prowadzi p.Justyna Dziubak-Sobiechowska – nauczyciel matematyki. W ten sposób chce pokazać uczniom, że ekonomia jest prosta, a jednocześnie zagadnienia prezentowane na tych zajęciach bardzo przydatne w życiu codziennym. Poznawanie podstaw ekonomii może być bardzo interesujące, zwłaszcza gdy odnosi się do autentycznych przykładów z naszego codziennego życia. Ekonomia pozwala odpowiedzieć na wiele bardzo ważnych pytań. Na przykład, dlaczego w jednych krajach ludzie są bogaci, a w innych biedni, od czego zależy sukces niektórych krajów w szybkim podnoszeniu poziomu i jakości życia . Nauka podstaw ekonomii pomaga także podejmować mądre decyzje. Edukacja ekonomiczna to najlepszy sposób nie tylko na uniknięcie błędnych decyzji w zakresie naszych finansów osobistych, ale także np. na osiągnięcie wysokiej efektywności w pomnażaniu naszych oszczędności. Im więcej wiemy na temat podstawowych praw ekonomii, tym rzadziej będziemy rozczarowani nieprzewidzianymi skutkami naszych decyzji finansowych.

Edukacja ekonomiczna prowadzona w szkołach podstawowych  to doskonała inwestycja. Osoby, które rozumieją zasady funkcjonowania gospodarki, wiedzą, skąd się biorą pieniądze i jak rozsądnie planować wydatki, są świadomymi konsumentami, a w przyszłości być może także skutecznymi przedsiębiorcami.