Mianuję Cię moim przyjacielem!

Świetlica szkolna to środowisko, w którym dzieciaki nawiązują ze sobą bliskie kontakty, często przyjaźnie. W celu podkreślenia, jakimi prawami powinna rządzić się ta relacja, w świetlicy klas trzecich odbył się szereg zajęć o przyjaźni. „Świetliczaki" miały okazję wykazać się tworząc przepis na przyjaciela, określając cechy swoich kolegów i koleżanek, przygotowując dekalog przyjaźni oraz portret tej najbliższej osóbki. Niezwykle wartościowe refleksje dostarczyła również bajka psychoedukacyjna pt. „Bajka o dwóch ołówkach", która przypomniała uczniom, że aspekty takie jak wiek, płeć, stan zamożności nie mają w przyjaźni znaczenia.

Rozmaite zabawy typu „Pytanie do przyjaciela", „Na ile się znamy?" oraz swobodne rozmowy uświadomiły uczniom czego jeszcze o sobie nie wiedzą, co wymaga w ich relacji pielęgnowania, a co jest godne podziwu. Mamy ogromną nadzieję, że definicja przyjaciela jako „jednej duszy w dwóch ciałach" będzie przyświecała kontaktom naszych „świetliczaków".

Bożena Szarek, Natalia Halikowska

(szerokość: 375 / wysokość: 666) (szerokość: 375 / wysokość: 666)