Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?" –                kolejne zadanie  Megamisji wykonane

Julka i Kuba starali się dzisiaj przekonać naszych „świetliczaków", że nie każde źródło informacji jest wiarygodne i nieraz warto potwierdzić pozyskane informacje. Nasze dzieciaki same się o tym doskonale przekonały! Podczas zespołowej dyskusji dotyczącej rozważań, czy dane stwierdzenie to prawda, czy fałsz podejmowane stanowiska różniły się od siebie. A to znowu dlaczego? Dobre pytanie! Różnorodność stanowisk była wynikiem uzyskania odpowiedzi na pytania z różnych źródeł, a mianowicie- jedni korzystali z Internetu, inni z czasopism, jeszcze inni z książek bądź dopytując kolegów i osób dorosłych. Powstała prawdziwa burza mózgów, jak rozwiązać taką sytuację. Dzieci uznały, że do naszej świetlicy też dostał się jakiś Psotnik!  To ćwiczenie było podstawą kolejnego. „Świetliczaki" za pomocą gwiazdek oceniały wiarygodność konkretnych źródeł informacji, książek, radio, telewizji, Internetu, kolegów, rodziców, nauczyciela, gazety. Wcześniejsze zadanie sprawiło, że trudno było im uwierzyć w jakąkolwiek prawdziwość wiadomości. Po głębszym zastanowieniu, nasze niedowiarki przyznały kilka „kredytów zaufania". W podsumowaniu „świetliczaki"  doszły do wniosku, że warto potwierdzać pozyskane informacje, a przy okazji zadawać pytania typu „Czy to prawda?" , „Skąd o tym wiadomo?", „Czy gdzieś jeszcze można znaleźć taką samą informację?".

Kolejne Mega Zadanie zaliczone! Zasoby wiedzy uzupełnione, a chęci do kolejnych Mega Wyzwań prawdziwie podkręcone!

Bożena Szarek i Natalia Halikowska

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)