„Szanowny Panie Psotniku" , czyli jak się zwracać do różnych osób

zdj. megamisja.pl

(szerokość: 322 / wysokość: 157)Nasze świetliczaki doskonale wiedzą, że dobra i skuteczna komunikacja z innymi jest bardzo ważna.  Podstawową zasadą jest zawsze szacunek do drugiej osoby. Do dorosłych należy zwracać się inaczej niż do koleżanek i kolegów.  Tylko jak się porozumieć, gdy do dyspozycji ma się jedynie gesty, obrazy i dźwięki? To było właśnie następne zadanie Megamisji. Tym razem oprócz słów używaliśmy gestów, obrazów i dźwięków. Dzieci miały okazję to sprawdzić, podchodząc do różnych wyzwań z wykorzystaniem magicznej komunikacyjnej linii. Świetliczaki bardzo uważnie słuchały komunikatów formalnych i nieformalnych i prawidłowo ustawiały się na jednym z końców magicznej linii.  Dużo radości sprawiły dzieciakom kalambury, polegające na odgadywaniu haseł za pomocą obrazów i gestów. Kolejne wyzwanie  dotyczyło nadawania komunikatów tylko za pomocą dźwięków. Każde dziecko wybrało jeden los, na którym był zapisany dźwięk, jaki powinni wydawać podczas zabawy. Losy były  podwójne, więc dwie osoby  wydawały  te same dźwięki, i szukały się  siebie nawzajem. Śmiechu było przy tym co niemiara.

Ostatnia część zajęć sprawiła dzieciakom najwięcej radości. Dzieci w swoich grupach  usłyszały opis historyjki. Po przygotowaniu się  zaprezentowały swoje dźwiękowe dzieła. Pozostałe grupy zagadywały  historyjki koleżanek i kolegów i o czym ona opowiada.

Dla utrwalenia reguł komunikacji formalnej i nieformalnej, świetliczaki odgrywały krótkie scenki, w których wcielały się w dorosłych i dzieci ,używały poprawnego sposobu komunikacji dobranego do odbiorcy. Tematami scenek były: oddanie książki pani bibliotekarce;  pozyskanie informacji od pana na przystanku, dokąd jedzie dany autobus i kiedy powinien być oraz zapytanie dokładnie o to samo nieznajomego rówieśnika.

Dzisiejszy temat zajęć bardzo spodobał się naszym świetliczakom. Poprzez zabawę nauczyły się dobrze odróżnić komunikaty formalne i nieformalne wiedzą też, że można formułować komunikaty także za pomocą gestów, obrazów i dźwięków. Cel został osiągnięty.

MegaMisjo-  zadanie wykonaliśmy ,czekamy na następne wyzwania.

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)
    E.R