Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                  Tygodniowe zestawienie MegaMisji świetliczków

III obszar – „Język mediów ,czyli o sposobach wyrażania opinii i      prezentowania faktów w różnych mediach"

 Zadanie I - Zabawa i nauka w mediach

       Co dzieci lubią oglądać najbardziej? Co im w duszy gra? Po dzisiejszych zajęciach możemy odpowiedzieć jednoznacznie- rozrywka! Poruszane treści dotyczące najróżniejszych typów programów telewizyjnych wzbudzały niemałe emocje wśród naszych świetliczków. Nie można odmówić im wiedzy i błyskotliwości w tym temacie. Bez najmniejszych problemów odróżniły programy informacyjne od tych, za których sprawą najlepiej się bawią. Swoje zajęcia rozpoczęliśmy od swobodnej rozmowy, w której dzieciaki zaprezentowały swoje ulubione programy oraz powody, dla których je oglądają. Ku naszemu zdziwieniu niewiele zostało wyliczonych bajek. Nasze świetliczaki są chyba dojrzalsze niż myśleliśmy! Przekonaliśmy się również, jakie programy i w jakim celu oglądali bohaterowie naszych dzisiejszych zajęć- Franek, Basia, Magda i Antek. Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy główne i z doskonałym przygotowaniem przedstawiły scenki obrazujące konkretny typ programu- Informacja lub rozrywka. Zadanie tak bardzo im się spodobało, że chwilę po tym, cztery grupy zaprezentowały inscenizacje demonstrujące ich ulubione programy. I takim sposobem cała sala klaskała, śpiewała, a także gościła słynnych polityków, dziennikarzy, piosenkarzy, reżyserów, kamerzystów… Zabawa była przednia!
Po części niejako artystycznej przyszedł czas na charakterystykę danych programów. Świetliczaki sprawnie poradziły sobie z zadaniem przyporządkowania odpowiednich cech określonym programom. Na zakończenie za pomocą sprytnych rączek stworzyły kolorowe rysunki analogicznie do otrzymanych karteczek z wyróżnionym rodzajem programu.
Jak widać nie straszne nam przeszkody , które stwarza Psotnik! Co więcej, czekamy aż kolejny raz nas odwiedzi!

 

Zadanie II- „Myślę, że ….. – o wyrażaniu swojej opinii"

      „Myślę, że te zajęcia były bardzo fajne!", „Uważam, że wiele nas nauczyły!", „Moim zdaniem, pisanie opinii nie jest takie proste, ale bardzo się cieszę, że potrafię już to zrobić!"- wykrzykiwały nasze Świetliczaki po odbytych zajęciach dotyczących wyrażania opinii. Temat wbrew pozorom nie należał do najłatwiejszych. Początkowo nasze dzieci miały niewielki problem z rozróżnianiem faktów i opinii. Bardzo zafascynowały ich przygody Tomka Sawyera, co na pewno ułatwiło im zadanie. W niewielkich grupkach podjęli się wydania opinii na temat usłyszanego audiobooka. Bez wątpienia najczęściej opiniowali go jako zabawny! Zaś jego bohaterowie  z pewnością staną się stałymi bywalcami naszej świetlicy. Skarby Tomka Sawyera, choć dla niektórych stanowią niewart ościową stertę, bezużytecznych rzeczy, nie dla naszych świetliczków! Wśród opinii wydawanych na ich temat znalazły się takie: „Moim zdaniem ołowiany żołnierzyk Tomka jest boski!", „Sądzę, że latawiec Tomka ma piękne wzory. Sama chciałabym taki mieć!", „Uważam, że wszystkie skarby Tomka są wspaniałe, poza szczurem!" i wiele wiele innych. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na fakt, że każdy ma inny gust, dlatego opinie różnią się od siebie. Najważniejsza jednak pozostaje dla nas opinia, którą pragniemy ogłosić wszem i wobec- UWAŻAMY, ŻE MEGA MISJA TO MEGA FAJNY PROGRAM EDUKACYJNY!

 

Zadanie III- „Psotnik  i różne media"

Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się, czym są media, bez wątpienia może zapytać naszych Świetliczaków! Ich definicje w pełni odzwierciedliły istotę tego pojęcia. Dzieci przy niewielkiej pomocy wychowawcy, wspólnymi siłami stworzyły plakat prezentujący różnego rodzaju środki przekazu. Następnie w naszej świetlicy nastała głucha cisza… Świetliczaki wykazywały się wiedzą poprzez ruch, mimikę i gesty. Ich głównym zadaniem było ukazanie jakie zmysły są potrzebne do korzystania z konkretnych mediów. Pantomima przysporzyła nam wiele radości! Transmisje radiowe i telewizyjne zawsze wywołują masę emocji. Nasze dzieciaki osobiście tego doświadczyły, wcielając się w rolę komentatorów, dziennikarzy. Wyzwanie niełatwe, ale jakże ekscytujące!

I takim sposobem przeszliśmy do kolejnego etapu zajęć. Po wysłuchaniu fragmentu bajki „Calineczka"  uczniowie z zapałem przystąpili do projektowania komiksu. Realizacja tego typu zadań stanowi dla naszych dzieci najlepszą rozrywkę! Bohaterka komiksu wzbudziła taką sympatię Świetliczaków, że powstały także jej portrety.

 

Zadanie IV - „Emocje w kropkach i kreskach"

              Temat zaproponowany przez MegaMisję okazał się konikiem naszych świetliczaków. Język internautów jest im tak bliski jak język poetycki największy twórcom. Wyrażanie emocji za pomocą rozmaitych symboli wydaje się uczniom prostsze niż okazywanie ich w relacji twarzą w twarz- słuszny wniosek, dlatego dziś uczyliśmy się wyrażać emocje i uczucia w relacjach interpersonalnych. Rozpoczęliśmy od zdefiniowania czym są uczucia i emocje, jakie barwy możemy z nimi utożsamić, gdzie mieszkają oraz czy okazywane przez nas mają wpływ na drugiego człowieka. Następnie wybrane osoby wskazywały konkretne emocje a cała grupa próbowała je okazać za pomocą min. Dalszym etapem zadania było wskazanie ich na przygotowanym plakacie. Nie obyło się również bez grupowej pantomimy, która nie dość, że przysporzyła nam wiele radości to jeszcze ćwiczyła umiejętności przekazu i rozpoznawania różnego rodzaju emocji. Kolejnym krokiem była ilustracja ulubionego emotikona, którego świetliczaki najczęściej używają w własnych wiadomościach do kolegów. Podzieliliśmy je na te pozytywne, i te które można zaliczyć do negatywnych. Następnie wytłumaczyliśmy sobie, że symbolika nie zawsze jest jednoznacznie odczytywana. Mina świetliczków, którzy dowiedzieli się, że w Grecji kciuk uniesiony w górę oznacza to samo, co powiedzenie „wypchaj się"- bezcenna! Dzieciaki podjęły kolejny słuszny wniosek, co do okoliczności i sposobu używania gestów oraz emotikonów. Na sam koniec zajęć uczniowie ustawili się za tym rodzajem emotikonu, który odwzorowuje ich emocje i poczucie zadowolenia po zajęciach. Krótko mówiąc było MEGA! I cóż możemy jeszcze dodać… do następnego razu!:) :D :))

Kolejne wyzwanie za nami! Kolejne wiadomości pozyskane! A następne zadania już przez nas wyczekiwane!


  (szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)
  (szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)
  (szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)
  (szerokość: 750 / wysokość: 421)
  (szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)
      E.R
serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie