SP4 jest szkołą podejmującą współpracę z różnymi zakątkami Europy. Współdziałanie i pielęgnowanie relacji z zagranicznymi szkołami to jeden z priorytetowych celów naszej szkoły- począwszy od naszych najbliższych sąsiadów, takich jak Niemcy i Czechy, reprezentowanych przez partnerskie miasta Chojnowa- Egelsbach oraz Mnichovo Hradiste, poprzez przyjaciół z nieco bardziej odległej- skandynawskiej ziemi, mowa tu oczywiście o niedawnych odwiedzinach gości z Danii. Nie pozostajemy bierni również w stosunku do wschodniej granicy naszego państwa, szeroko otwierając ramiona w stronę polskiej szkoły z miasta Mościska na Ukrainie. Na zaproszenie pani Dyrektor Beaty Miler- Kornickiej, dyrektor tamtejszej szkoły wraz z delegacją kadry nauczycielskiej przybyła do Chojnowa, aby zacieśnić braterską, polsko- ukraińską więź. Plan wizyty obfitował w najróżniejsze atrakcje, nie pozwalając naszym gościom na chwilę nudy. 5 kwietnia po miłym przywitaniu, zaproszeni posilili się smaczną kolacją w SP4, skąd udali się do Domu Schramma, gdzie stacjonowali. Następnego dnia nasi goście zawitali w Urzędzie Miasta, składając wizytę Burmistrzowi Miasta Chojnowa- panu Janowi Serkiesowi. Następnym punktem programu były odwiedziny SP w Krzywej oraz zwiedzanie placówki. W samo południe, w naszej szkole zakończyły się wielkie przygotowania, a cała społeczność szkolna uroczyście powitała przyjaciół z Ukrainy. W pierwszej kolejności przybyli udali się do sali gimnastycznej, gdzie czekała ich miła niespodzianka. Uczniowie SP4 zaprezentowali wszystkie swoje atuty, wzbudzając podziw widowni. Niezawodny chór Allegro, zespół fletowy oraz występ naszej uczennicy, pochodzącej z Ukrainy, wprawiły całą publiczność w cudowny nastrój, wywołując uśmiech na twarzach gości, słyszących znajome im piosenki i wiersze wywodzące się z ich kultury. Nie zabrakło także prezentacji zespołu tanecznego oraz recytacji naszych mistrzów słowa. Po występach przybyła delegacja wraz z Dyrekcją udała się na przygotowaną lekcję historii na temat relacji polsko- ukraińskich na przestrzeni wieków. Podczas spotkania, uczniowie mieli niecodzienną okazję dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących ukraińskiego systemu nauczania. Kolejną atrakcją były zajęcia świetlicowe, w ramach których Świetliczaki na powitanie wyśpiewały „Hej Sokoły", a klasa IIb odegrała fantastyczny spektakl teatralny pt. „Czerwone Kapturki", za które otrzymała gromkie brawa. Nie obyło się również bez zwiedzania szkoły oraz wspólnego obiadu. Weekend rozpoczął się równie aktywnie. W sobotę goście z Ukrainy mieli okazję zwiedzić nasze miasto „wzdłuż i w szerz". Następne dni pozwoliły naszym gościom zaznać uroków Dolnego Śląska. Wycieczka do Krzeszowa, Wojanowa oraz Wrocławia wzbudziły zachwyt u gości, którzy z podziwem oglądali polskie cuda architektoniczne, poznając przy tym choć setną część naszej historii. Największą nagrodą za całość przygotowań, a zarazem najlepszym podsumowaniem tej niezapomnianej wizyty były słowa pani Dyrektor Teterycz, która wspomniała, że wiele miejsc w Polsce już odwiedziła, ale tak miłego przyjęcia nie zaznała dotąd nigdzie, ze wzruszeniem podkreślając, iż w Chojnowie czuła się jak w domu… Tak miłe słowa skłaniają nas do pożegnania, które jednocześnie staje się kolejnym zaproszeniem- do następnego razu mili goście!

Natalia Halikowska

(szerokość: 190 / wysokość: 106)(szerokość: 190 / wysokość: 106)

(szerokość: 190 / wysokość: 106)(szerokość: 190 / wysokość: 106)(szerokość: 190 / wysokość: 106)(szerokość: 190 / wysokość: 106)