Praca biblioteki szkolnej i realizacja zadań związanych
z programem rządowym "Narodowy Rozwój Czytelnictwa" - Priorytet 3

 

II. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  Priorytet 3 – pozyskanie na zakup książek 15000,00 zł na lata 2016 – 2020.

 

III.Projekt „Od bajki do bajki":cyklu przedsięwzięć promujących polską literaturę dla dzieci – bajki. Jest skierowany do dzieci, ma pobudzać i rozwijać zainteresowania czytelnicze oraz aktywność twórczą w oparciu o literaturę. W ramach projektu, od kwietnia do listopada 2017 r., przeprowadzone były i  będą różnorodne działania czytelnicze, literackie i artystyczne: warsztaty, spotkania autorskie, konkursy, przedstawienie teatralne. Program realizowany w szerokiej współpracy z lokalnymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, edukacyjnymi i kulturalnymi. Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie. Nasza szkoła – biblioteka szkolna jednym z współorganizatorów. Od kwietnia uczestniczymy w projekcie „Od bajki do bajki".

 

Przedsięwzięcia:

 

  (szerokość: 190 / wysokość: 142)1.  20 kwietnia 2017 r. klasy piąte uczestniczyły w warsztatach pisania bajek. Zajęcia prowadziła Joanna M. Chmielewska, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Uczniowie uczyli się jak pisać, sami na zajęciach tworzyli bajki.

2. W ramach projektu „Od bajki do bajki" 16 maja odbyły się spotkania autorskie z Marcinem Pałaszem, w którym uczestniczyły klasy II b i III a. (szerokość: 190 / wysokość: 142)

3. Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek – klasa III b.

4. Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską odbyło się 26 maja. Uczestniczyły klasy: IIIc i II c.

5. W ramach projektu „Od bajki do bajki" 21 czerwca odbędzie się konkurs pięknego czytania - przygotowany na podstawie wybranych bajek Justyny Bednarek, Anny Onichimowskiej i Marcina Pałasza. Organizator konkursu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnowie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Chojnowie. Eliminacje w szkołach 14.06.2017 r. 21.06. 2017 r. zajęcie II miejsca w międzyszkolnym konkursie pięknego czytania przez Hanie Fidor z kl. III d i III miejsca przez Michała Bodnara z kl. III c (szerokość: 190 / wysokość: 142)

 IV.  W ramach XVII edycji „Bliżej Książki"

 

  (szerokość: 190 / wysokość: 148)1. W ramach XVII edycji „Bliżej Książki" Legnicka Biblioteka Publiczna i biblioteki publiczne powiatu legnickiego zaprosiły uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie czytelniczym „Widmowe przygody Koszmariusza i Horroraty", przygotowanym na podstawie książek Kaliny Jerzykowskiej. W konkursie międzyszkolnym dla klas III i IV, który odbył się 22.03.2017 r. w MBP w Chojnowie nasi uczniowie przygotowani przez E. Rusiecką zajęli I, II i III miejsce i zakwalifikowali się do konkursu powiatowego. W finale konkursu, który odbył się 26 kwietnia w LBP, wspaniale spisała się chojnowska reprezentacja, uczniowie: Marcel Sobiechowski - zdobył I miejsce - oraz Przemysław Rudziak – VI miejsce. Do konkursu przygotowała uczniów Elżbieta Rusiecka.

2.  28 kwietnia odbyło się spotkanie z Kaliną Jerzykowską - pisarką, dziennikarką, autorką wielu musicali i piosenek dla zespołów dziecięcych. Uczestniczyła klasa III d.

 

V. W ramach XIV Dolnośląskich Spotkań Pisarz z Młodymi Czytelnikami „A to historia! Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach":

   (szerokość: 190 / wysokość: 141)


1. Spotkanie z ilustratorka JoannąZagner-Kołat – 9 czerwca 2017 r. Uczestniczyły dwie klasy: II c i II d.

 


VI. XIV Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami  „Z książką na walizkach". XI Dolnośląski Turniej Młodych Recenzentów.


1. Koordynowanie konkursu plastycznego i literackiego etap wojewódzki przez bibliotekarza E. Rusiecką. Współpraca z plastykiem p. A. Grabek i polonistkami p. A. Denisiak, p. B. Słotwińską, B. Wawrzeńczyk.

- Zajęcie III miejsca przez Natalię Roznowską w konkursie plastycznym. Wyróżnienie Maciej Kućko.

- Zajęcie II miejsca w konkursie literackim – Natalia Borowy kl. VI c, wyróżnienie Welem Kerstens kl. VI c.


VII. Światowy Dzień Czytania Tolkiena.


  (szerokość: 190 / wysokość: 141)The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. W roku 2017 mottem Dnia Tolkiena była "Poezja i Pieśń". Do obchodów tolkienowskich przyłączyliśmy się, już po raz drugi. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Miejska Biblioteka Publiczna. W ramach programu przeprowadzony został konkurs Bitwa o Śródziemie, a także specjalną imprezę, która odbyła się 30 marca. Uczniowie z klasy VI c po raz drugi wygrali konkurs międzyszkolny i zdobyli drugi pierścień i tytuł Drużyny Pierścienia.

 

VIII. Realizacja programu – projektu na każdy oddział pt. „Cała szkoła czyta dzieciom"

1. Cel promocja nowości zakupionych w ramach programu rządowego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3" oraz czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.  Lekcje z edukacji czytelniczo-medialnej – 23.

 

IX. „Bajkowy Dzień" – 5 listopada (szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

1. Konkurs dla klas I-III „Postać bajkowa", klasy IV-VI – „Projekt ulubionej książki"

2. Prezentowanie przez klasy ulubionych bajek.

 

X. Konkurs na stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe.

                        (szerokość: 190 / wysokość: 142)

XI. Konkurs czytelniczy dla klas II – III pt. „Pięknie czytam"- 26.04.2017 r. (szerokość: 190 / wysokość: 141)

1. Organizacja i prowadzenie konkursu: E. Rusiecka i D. Chopkowicz. 

 
XII. Prowadzenie zajęć biblioterapeutycznych dla dzieci z klas drugich.

1. Przeprowadzenie 3 zajęć – zadanie z programu „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo" w roku szkolnym 2016/2017. (szerokość: 190 / wysokość: 142)

 XIII. Pasowanie na czytelnika dla uczniów klas I.

1. 6 kwietnia 2017 r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.

 

XIV. Wizyta w przedszkolu w dwóch oddziałach 6-latków z dziećmi z Koła Przyjaciół Biblioteki – „Czytamy opowiadania G. Kasdepke" –savoir - vivre.

  (szerokość: 190 / wysokość: 142)1. 7 kwietnia 2017 r. członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z bibliotekarką  w strojach postaci z bajek, z książkami w rękach udali się do przedszkolaków – sześciolatków - „naszych sąsiadów".

 XV. Lekcje z prezentacjami dla uczniów: o zdrowym odżywianiu, dotycząca lektur szkolnych.

1. 05 czerwca 2017 r. uczniowie  klas: III a, III b, III c, III d ramach Tygodnia Projektów uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej na temat zdrowego odżywiania.

 

XVI. Organizacja Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam jak czytam"- wydarzenia promującego czytanie – 1 czerwca 2017 r. (szerokość: 730 / wysokość: 547)

 
XVII. Bokcrosing – uwalnianie książek – grudzień

 

XVIII. Kiermasz taniej książki – listopad.

 

                                                              Koordynator szkolny Elżbieta Rusiecka

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie