Megamisja po feriach  powraca

do świetlicy Sp4

„Psotnik w telewizji, czyli zabawa i nauka w mediach"

Jakie są funkcje komunikatów medialnych? Oczywiście informacyjna i rozrywkowa. Nasze świetliczaki z klas drugich dowiedziały się o nich korzystając z przykładu jednego medium- telewizji. Na początku zajęć rozmawialiśmy o programach telewizyjnych Jakie są ich ulubione programy? Jakie programy lubi ich rodzeństwo i rodzice? Po co oglądamy telewizję?- Oczywiście, żeby dobrze się bawić (dla rozrywki), a także, by się czegoś dowiedzieć (dla zdobywania informacji, do nauki).  Potem podzieliły się na dwie drużyny. Każda z nich przygotowała krótką scenkę przedstawiającą jeden typ programu telewizyjnego: program rozrywkowy "Talent show " oraz program informacyjny. Hania i Kinga były lektorkami programu rozrywkowego, Maciek czytał wiadomości.. Zadaniem Kingi było przedstawienie w sposób poważny, Hania natomiast przeczytała to w taki sposób, że wywołała salwy śmiechu. Kolejnym krokiem była  zabawa w Kalambury, gdzie  przewodnim pytaniem było pytanie „Jaki to program". Na zakończenie  zajęć  świetliczaki świetnie poradziły sobie z podawaniem przykładów programów o charakterze informacyjnym i rozrywkowym oraz wyszczególnianiem ich cech różniących.

„Lekcja Sekret, tajemnica – kiedy poprosić o pomoc dorosłych"

„Tajemnica Psotnika"

Powiemy wam coś w sekrecie… Zakończyliśmy kolejne zadanie w MegaMisji! To  takiego rodzaju sekret, że chyba nie musicie nikomu go zdradzać! Z definicją tajemnicy nasze Świetliczaki  z klas trzecich nie miały najmniejszego problemu. Utwierdziły nas w przekonaniu, że mają wiele sekretów z koleżankami i kolegami, ale podali różne przykłady sytuacji, gdy wykazali się dużą odpowiedzialnością, mówiąc o sekrecie komuś dorosłemu, zapobiegając tym samym złemu, niebezpiecznemu biegowi wydarzeń. Rozmowa z dziećmi wyprzedziła nieco nasze zamierzenia  co do dalszego toku zajęć. Uczniowie podzielili się na cztery grupy. Każda z nich otrzymała karteczkę ze scenką do odegrania. Przygotowania dramy jak zwykle- niezwykle podobały się dzieciom. Aktorstwo pierwsza klasa- wszyscy jak jeden brat stwierdziliśmy. Następnie omówiliśmy sobie wszystkie zachowania, które były prezentowane. Powiedzieliśmy sobie raz jeszcze, które tajemnice można, a nawet trzeba zdradzić- wybierając tym samym mniejsze zło, a które trzeba zachować.

Wychowawczynie

Bożena Szarek Natalia Halikowska

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)

E.R