MEGAMISJA W ŚWIETLICY SP4

ŚWIETLICZAKI Z KLAS PIERWSZYCH DOŁĄCZYŁY DO PROGRAMU MEGAMISJI !!!!!!

Świetliczaki z klas pierwszych

Temat zajęć: „Bałagan w Encyklopedii Internetowej"

Codziennie poszukujemy informacji. Ważne jest, żeby wiedzieć, skąd uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Podczas zajęć świetliczaki z klas pierwszych  przekonały się, że blisko nas istnieją różne źródła informacji, z których warto samodzielnie lub z pomocą rodziców skorzystać.   Psotnik - sztuczna inteligencja                                                      namieszał w Encyklopedii Internetowej, zablokował wszystkie opcje, ale świetliczaki opanowały cały ten galimatias i wszystko  zaczęło prawidłowo działać. Wykonanie wszystkich zadań sprawiło dzieciom dużo radości. Wykonały plakat żółwia, potem układały pytania dotyczące opieki nad żółwiem. Kolejnym krokiem było przyłączenie odpowiednich źródeł informacji do każdego pytania. Na końcu świetliczaki wykonały bajecznie kolorowy plakat ze źródłami informacji, z których sami korzystają. MegaMisjo- świetliczaki z klas pierwszych meldują o wykonaniu pierwszego  zadania. Z niecierpliwością oczekują na dalsze wyzwania.

Temat zajęć: „Dzielni poszukiwacze informacji"

Dzisiaj świetliczaki z klas pierwszych wyruszyły w podróż do ciepłych i zimnych krajów. Poprzez zadania związane ze zbieraniem danych dotyczących organizacji tej ekscytującej wyprawy zapoznały się z podstawowymi sposobami wyszukiwania informacji. Na początku zajęć rozmawialiśmy   skąd możemy czerpać informacje o danym kraju. Padały różne odpowiedzi, m.in.: z książek, plakatów, ulotek, biura podróży, znajomych. Potem podzieleni na dwie grupy świetliczaki zbierały ciekawostki o Norwegii  i o Włoszech. Na koniec swojej pracy świetliczaki  wykonały megafantastyczne ,kolorowe plakaty o swoich krajach, które zaprezentowały pozostałym dzieciom. Na pytanie gdzie chciałyby pojechać na wakacje, w głosowaniu zwyciężyły oczywiście Włochy. Kolejne zadanie wykonane.

Świetliczaki z klas drugich

Temat zajęć: „Media a prawa dziecka"

Pierwszym zadaniem MegaMisji było rozszyfrowanie przygotowanej zagadki. Szyfr został złamany bardzo szybko . Hasło brzmiało: „Prawo" .Wspólnie wyjaśnialiśmy sobie znaczenie tego słowa. Potem  świetliczaki z klas drugich obejrzały prezentacje dotyczące „Praw dziecka". Prawo to zbiór zasad, które mówią ludziom, jak postępować - co możemy robić, czego nie możemy oraz czego nikt nie może nam zabronić (np. odpoczynku, nauki, wyrażania swojego zdania, także do swoich tajemnic). Następnie świetliczaki wysłuchały wiersza  „Prawa dziecka"-Janusza Korczaka, patrona naszej szkoły. Kolejnym krokiem zadania było stworzenie  obrazkowej gwiazdy, która  pokazała czym jest prawo do informacji. Nasze świetliczaki podczas zajęć udowodniły, że każde dziecko ma swoje prawa, których nikt nie może im odebrać.  W kontekście mediów jest to prawo do informacji, z którym łączą się m.in. prawo do swobodnej wypowiedzi czy wymiany informacji.

Świetliczaki z klas trzecich

Temat zajęć: „Kampania społeczna Julki i Kuby"

W naszej świetlicy stworzymy chyba nową kampanię społeczną pn. „Bezpieczny Internet z MegaMisją", z racji tego, iż dzisiejsze zajęcia dostarczyły nam po raz kolejny masę konkretnych i przydatnych informacji. Tajemnicze stwierdzenie- kampania społeczna, na początku wydawało się naszym Świetliczakom  z klas trzecich zupełnie odległe, jednak szybko się to zmieniło! Po opisie przykładowych kampanii, mini wykładzie Julki i Kuby oraz historii Mateuszka, nasi uczniowie stworzyli mega definicję oraz mega pomysły na nowe, fantastyczne kampanie. Wiele z nich mogłoby znaleźć swoje urzeczywistnienie z ogromnym pożytkiem dla społeczeństwa. Dowodem zrozumienia tematu są piękne plakaty, stanowiące obecnie mądry przekaz w naszej świetlicy, nawołując to codziennego czytania, noszenia odblasków, segregowania śmieci… My w dobrym nastroju kończymy kolejne zajęcia. Niech moc będzie z Wami MegaMisjanie!

Wychowawczynie

Bożena Szarek, Natalia Halikowska, Aleksandra Korba

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)