UCZYMY SIĘ AKCEPTOWAĆ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE

W lutym i w marcu br. uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w zajęciach o niepełnosprawności dzieci i dorosłych. Celem zajęć było wprowadzenie do tematu niepełnosprawności oraz kształtowanie prawidłowego zachowania wobec osób niepełnosprawnych.

Na początku zajęć bibliotekarka zapoznała uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, chorobami wieku dziecięcego i dorosłego. W ramach programu „Cała szkoła czyta dzieciom" przeczytała tekst J. Chmielewskiej „Hubek, kubek, wstążka". Uczniowie poznali świat chłopca z zespołem Aspergera i zrozumieli co to znaczy, jakie objawy towarzyszą temu schorzeniu. . Dowiedzieli się, że na zespół Aspergera chorowali i chorują znani ludzie, aktorzy, fizycy, kompozytorzy. Za pomocą słowników frazeologicznych wyszukiwali znaczenie różnych powiedzeń np. „wpuścić kogoś w maliny, „mieć mleko pod nosem", „napsuć komuś krwi", „być w siódmym niebie" itp. Na zakończenie zajęć za pomocą kubeczków powtarzaliśmy rytmy. Zamienialiśmy miejsca różnych przedmiotów i odgadywaliśmy, które zmieniły miejsca.

Tego typu zajęcia  pozwalają  przyswoić wiedzę na ten temat różnych niepełnosprawności  oraz po to, aby dzieci potrafiły się zachować kiedy spotkają w swoim życiu kolegów, osoby dorosłe u których występują różne schorzenia.

Bibliotekarka: Elżbieta Rusiecka

Klasa V a
 Klasa V b
 Klasa V c