Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



Świetliczaki z SP4 kontynują

swoją przygodę z Megamisją

 

Klasy pierwsze


Temat zajęć: ‘"Wielkie porządkowanie informacji"


       Informacje docierają do nas z każdej strony. Nie chcąc się w nich pogubić, musimy nauczyć się, jak je porządkować i klasyfikować. Do ćwiczenia tych niezwykle ważnych umiejętności posłużył nam nieuporządkowany zielnik roztargnionego przyrodnika  pana Floriana Kwiatka. Nasze  świetliczaki  pomagały uporządkować  jego zielnik . W tym celu  podzielone na dwa zespoły przyporządkowały odpowiedniej grupie liście i kwiaty oraz wyeliminowały niepasujące rzeczy.  Po wykonanym zadaniu każda z grup przedstawiła własną pracę. Drugim zadaniem było przesłanie przyrodnikowi pięknie uporządkowanego zielnika  wraz z poradami. Na dużej kopercie dzieci uporządkowały informacje dotyczące jego adresu. Świetliczaki  losowały dane i umieszczały je w odpowiednich miejscach. Dzięki tym zajęciom dzieci zdobyły wiedzę dotyczącą porządkowania informacji. (szerokość: 750 / wysokość: 421)

 

Temat zajęć: „Psotnik a zdrowa żywność"

      Na każdym etapie życia trzeba prezentować wyniki swoich prac. Im szybciej człowiek zapamięta podstawowe zasady dobrej prezentacji, tym łatwiej będzie mógł ją samodzielnie przygotować. W trakcie zajęć świetliczaki dowiedziały się, jakie są cechy i zasady dobrej prezentacji. Wykonały plakat o zdrowym odżywianiu się. Plakat miał reklamować zdrowe jedzenie i być atrakcyjnym dla kolegów.  Zdrowe odżywianie się to dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Przy pomocy wcześniej przygotowanych materiałów stworzyły plakat, który pomógł Psotnikowi w zdrowym odżywianiu i nie musi już więcej jeść kabli. Wynik swoje pracy świetliczaki zobaczyły na prezentacji  multimedialnej.

 


Klasy drugie


Temat zajęć: „Prawa małego autora"


       Świetliczaki stały ¬ się autorami swoich dzieł. Dowiedziały się, że nawet mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę. Przed zajęciami dzieci rozłożyły na naszym kolorowym tęczusiu rzeczy, które same zrobiły w wolnym czasie. Były to prace plastyczne, robótki ręczne. Potem swoim pracom świetliczaki zrobiły zdjęcia na tabletach otrzymanych od MegaMisji. Gdy wszyscy zamknęli oczy nastąpiło przetasowanie niektórych przedmiotów. Po otwarciu oczu dzieci zauważyły, że pod ich pracami są inne nazwiska a nie ich własne. Czy to miłe, że ich prace są nagle podpisane innym nazwiskiem? Co czują ci, których nazwiska w ogóle zniknęły? Co czują ci, którzy nagle zostali autorami cudzych prac?. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że poczuli się źle. Takie działania są niezgodne z prawem. Nikomu nie wolno podpisać się pod cudzą pracą ani usunąć nazwiska autora. Kolejnym krokiem było ustalenie w jaki sposób można się dzielić swoją twórczością ( przekazanie pracy na wystawę, przypięcie na tablicy ogłoszeń, pokazanie swojej twórczości prywatnie tylko wybranym przez siebie osobom, przesłanie e¬mailem, SMS¬em, danie komuś dzieła w prezencie. Świetliczaki przyznały, że autorem/autorką jest każdy, kto samodzielnie stworzył jakąś pracę według własnego pomysłu. Każdy ma prawo zdecydować, czy i kiedy pokaże swoje dzieło innym. Może je podpisać imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem ale nikt nie może podpisywać się pod cudzą prac
ą

 


Temat zajęć: „Zasady bezpiecznego korzystania z mediów"

 

     (szerokość: 750 / wysokość: 421) Świetliczaki sprawdziły  swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. W tym celu rozwiązały  quiz, w którym pomogły małemu pingwinkowi uporać się z kilkoma problemami, jakie napotkał używając swojego nowego tabletu. Dzieci świetnie bawiły się pomagając małemu pingwinkowi udowadniając przy tym, że opanowały zasady bezpiecznego korzystania z mediów.  Aby być bezpiecznym w Internecie trzeba zachować swoje prywatne dane dla siebie i nigdy nikomu ich nie przekazywać.  Prywatne dane to Nasze  imię, data urodzenia, adres domowy, adres szkoły, adres email, numer telefonu i nasze hasła.  Potem  świetliczaki uzupełniały  kontrakt, który pingwinek, jak i oni sami zawarli z rodzicami. A wszystko po to, by korzystanie z mediów było łatwiejsze i zawsze bezpieczne.

 

 

Klasy trzecie


Temat zajęć: „Pieniądze w mediach"


      Na początku naszej kolejnej przygody z Megamisją   świetliczaki udowodniły że doskonale znają jakie są formy płatności , w jaki sposób i  za pomocą czego można za coś zapłacić. Na pytanie jakie znają formy płatności jak „burza"  wymieniały: pieniądze-  gotówka, płatność kartą, płatność przez Internet. Potem wzięły  udział w grze ukazującej finansowe aspekty związane z korzystaniem z mediów. Zdobywały  punkty, udzielając odpowiedzi na pytanie, za które usługi i produkty powiązane z mediami płacimy, a za które nie.

Swoje odpowiedzi zapisywały na kartach pracy. Po podsumowaniu punktów okazało się, że wygrały dziewczynki. Ważne jest  że zawsze, gdy dzieci, chcą skorzystać z jakieś usługi albo zakupić np. grę, książkę czy film, muszą najpierw porozmawiać o tym z rodzicami. Są sklepy internetowe czy gry komputerowe z płatnymi dodatkami, gdzie zobowiązania do zakupu można dokonać niemal jednym kliknięciem myszki; a także konkursy esemesowe uruchamiające regularne opłaty, z czego potem bardzo trudno się wycofać. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność i bez dorosłych nie podejmować działań, które mogą prowadzić do wytworzenia niepotrzebnych kosztów wychowawczyni.



Temat zajęć: "Czy to jest reklama?


      Dociera do nas codziennie wiele komunikatów, które  mają różne cele, treść i formę. Warto wiedzieć, które z nich zostały stworzone, aby przekazać nam pewną wiedzę, pewne użyteczne informacje, a które są reklamą produktów czy usług. Poprzez stworzenie różnorodnych plakatów świetliczaki  miały szansę lepiej rozeznać się w kierowanych do nich jako odbiorców przekazach, a także spojrzeć z większym dystansem na otaczające ich na co dzień reklamy. Zajęcia rozpoczęliśmy od odpowiedzi na  zadane pytanie: z jakimi reklamami możemy się spotkać? Padały odpowiedzi ,że: prasowe, telewizyjne, internetowe, radiowe, uliczne. Wśród reklam ulicznych często możemy zauważyć te, które zostały umieszczone na plakatach. Są one kolorowe, pełne zdjęć i przykuwających wzrok napisów. Niektóre plakaty mają na celu tylko przekazać nam jakąś informację. Wtedy mówimy, że to plakaty informacyjne. Świetliczaki podawały wiele przykładów co mogłoby znajdować się na takim plakacie (np. informacja o szkolnej dyskotece, konkursie plastycznym z TPD, „Kiermaszu Wielkanocnym", itd…  Potem dzieci zostały podzielone na grupy. Każda z nich wykonała  inny plakat.  Wszystkie plakaty były  mega fantastyczne. Kolejnym krokiem było zaprezentowanie swojego plakatu pozostałym świetliczakom. Na koniec głosowaliśmy, której grupy prezentacja była najciekawsza. Wygrała grupa Natalki.(szerokość: 750 / wysokość: 421)

 

MegaMisjo  świetliczaki z SP4  meldują o wykonaniu kolejnych zadań !!!

 

                                                                                                                                                                                               zdjęcia w galerii

Wychowawczynie:

                 Bożena Szarek, Natalia Halikowska , Aleksandra Korba

 




serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie