WyglÄ…da dobrze

Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka".

(szerokość: 750 / wysokość: 1002)Jednym z głównych celów wszystkich wychowawców klas pierwszych jest pomóc Pierwszakom znaleźć siÄ™ w nowym dla siebie – szkolnym Å›rodowisku, a przede wszystkim zapewnić dzieciom poczucie peÅ‚nego bezpieczeÅ„stwa i akceptacji.

W roku szkolnym   2017/2018  uczniowie klas pierwszych SzkoÅ‚y  Podstawowej nr 4 w Chojnowie  realizowali IX edycjÄ™ programu edukacyjnego â€žAkademia Bezpiecznego Puchatka" pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium OÅ›wiaty. Głównym celem programu byÅ‚o wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeÅ„stwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.

Celem akcji była również edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwracał uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamiał dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze, a tym samym uczył odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych.

W bieżącym roku szkolnym, 2017/2018, kolejny raz Nasza Szkoła przystąpiła do tej akcji.

Kubuś Puchatek „uczył" dzieci :

·        jak zgodnie z prawem poruszać siÄ™ po drodze,

·        jak przechodzić przez jezdniÄ™,

·        jeździć na rowerze,

·        jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie ferii zimowych i wakacji,

·        „przypomniaÅ‚" o koniecznoÅ›ci noszenia odblasków, by być widocznym na drodze,

·        „poruszyÅ‚" także zagadnienia dotyczÄ…ce rozsÄ…dnego korzystania z Internetu oraz nie zapraszania nieznajomych do domu, podczas nieobecnoÅ›ci rodziców.

Program dodatkowo został rozbudowany o materiały związane z przydatną dla dzieci tematyką :

·        pierwszej pomocy,

·        efektywnego zapamiÄ™tywania,

·        treningu koncentracji,

·        nauki selektywnej informacji i rozwijania kreatywnoÅ›ci.

W ramach realizacji programu uczniowie otrzymali książeczki „DoÅ‚Ä…cz do Akademii Kubusia Puchatka" z grami i zabawami, które pomogÅ‚y utrwalić wiedzÄ™ o najważniejszych zasadach ruchu drogowego oraz jak unikać zagrożeÅ„ i jak bezpiecznie spÄ™dzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Twórcy programu uwzglÄ™dnili i zaprosili do udziaÅ‚u w nim również rodziców. Przygotowali broszury informacyjne z praktycznymi wskazówkami, jak nauczyć dzieci radzenia sobie w trudnych sytuacjach i w sytuacjach zagrożenia.

W czasie ferii uczestnicy programu przystÄ…pili do rozwiÄ…zania Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o BezpieczeÅ„stwie, podczas której byÅ‚a sprawdzana  wiedza dzieci na temat bezpieczeÅ„stwa.

W celu podsumowania i utrwalenia wiedzy zdobytej podczas realizacji programu do szkoły zostali zaproszeni przedstawiciele policji, którzy przeprowadzili z dziećmi krótką pogadankę na temat zachowania bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, przypomnieli numery alarmowe, a przede wszystkim przeprowadzili z Pierwszakami „mini" egzamin, sprawdzający umiejętności dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania się w życiu codziennym. Uczniowie zdali egzamin na szóstkę!

W wyniku podjÄ™tych dziaÅ‚aÅ„ otrzymaliÅ›my Certyfikat potwierdzajÄ…cy zaszczytny tytuÅ‚ przynależnoÅ›ci do  „Akademii Bezpiecznego Puchatka".

Obserwujemy, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole.

Å»yczÄ™ radosnych i bezpiecznych wakacji.

Koordynator programu

Barbara Wiatrowicz

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

E.R