Warsztaty  w świetlicy dotyczące bezpiecznych zachowań w kontaktach z psami pt."Pies Reksio naszym przyjacielem"

(szerokość: 375 / wysokość: 667)Z roku na rok zwiększa się liczba dzieci pogryzionych przez psy. Przyczyn można szukać zarówno w postępowaniu właścicieli czworonogów, którzy niedostatecznie zajmują się ich wychowaniem, ale także w samych dzieciach, które nie wiedzą, jak powinny postępować ze zwierzęciem. Dlatego też we wszystkich grupach świetlicowych p. Bożena Szarek przeprowadziła  warsztaty poświęcone w/w zagadnieniu. Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy na temat bezpiecznych zachowań wobec psów i zmniejszenie ryzyka pogryzień, również poznanie psich potrzeb, a także obowiązków odpowiedzialnego ich posiadacza. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób mają się zachowywać wobec nieznanego psa. Pies, wyczuwając zagrożenie będzie się starał przybrać najbardziej agresywny wygląd. W tym celu jeży sierść na grzbiecie i karku, odsłania kły, napina mięśnie całego ciała oraz stawia wysoko ogon, wyprostowuje uszy. Gotowości do ataku towarzyszy gardłowe warczenie. Pani Bożena szczegółowo omówiła z dziećmi czego nie wolno robić w takiej sytuacji. Uciekające osoby dodatkowo prowokują psa do ataku. Pozycja "żółwia" może zapewnić bezpieczeństwo podczas ataku psa. Pies po krótkim czasie zniechęci się i odejdzie. Nie należy krzyczeć, wykazywać paniki, co również prowokuje psa. Dla zilustrowania i ułatwienia dzieciom zrozumienia tematu, zostały wyświetlone filmy edukacyjne. Świetliczaki  dowiedziały się bardzo ważnych rzeczy na temat zachowania się podczas kontaktu z obcym oraz ze swoim psem, czyli:
- jak bezpiecznie kontaktować się z psem
- jak bezkonfliktowo bawić się z psem
- jak reagować na obce psy
- jak rozumieć psie zachowania
- jakie potrzeby mają nasi czworonożni przyjaciele

Wst. E.R