„NOE"  w klasach siódmych

25 października 2018 r w naszej szkole został przeprowadzony program profilaktyczny „NOE".

Pedagog Maria Pura, postawiła w tym roku na programy rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Program ten  wielostronnie był sprawdzany i ewaluowany w całej Polsce, a jego dotychczasowe realizacje na terenie całego kraju były bardzo wysoko oceniane. Jest on zaakceptowany przez specjalistów Ministerstwa Zdrowia i Edukacji Narodowej jako dobra propozycja wychowawcza.

Cele programu:

• zmiana norm środowiskowych związanych z piciem
  • zdobycie przez młodzież podstawowych wiadomości o uzależnieniu od alkoholu, współuzależnieniu, funkcjonowaniu w rodzinach z problemem alkoholowym, czynnikach predysponujących do sięgania po alkohol
  • zwrócenie uwagi na znaczenie pozytywnego stosunku do samego siebie i dobrych kontaktów z innymi
  • zmiana niekorzystnych przekonań młodzieży, dotyczących oczekiwań grup rówieśniczych ("wszyscy oczekują ode mnie żebym pił, brał")
  • rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z naciskiem grupowym ("sztuka odmawiania")
  • Promowanie abstynencji, pokazanie możliwości poszukiwania dobrego życia bez środków psychoaktywnych.

Podczas trzygodzinnego spotkania, poprzez wymianę poglądów z uczniami, mini wykłady na temat choroby alkoholowej, opowieści trzeźwego alkoholika i  scenek odgrywanych przez uczniów, uświadamiano uczniom zdrowotne i społeczne skutki nadużywania alkoholu.
    Dynamika spotkania przypominała  formę zachodnich meetingów lub happeningów. Atrakcyjne w swej formie przekazu zajęcia spowodowały, że uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, uczestniczyli w scenkach i improwizacjach.

Na zakończenie spotkania, realizatorzy programu otrzymali od naszej młodzieży długie brawa.

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)