Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
 

Rok szkolny 2018/19

 

 

ŚWIETLICZAKI  MELDUJĄ:

KOLEJNE  ZADANIA MEGAMISJI  WYKONANE !!!

Klasy trzecie

Temat zajęć: Upublicznić czy uwiecznić? Co zrobić z wizerunkiem Psotnika?

Tematem pierwszych po feriach zimowych zajęć MegaMisji było uwiecznianie i upublicznianie wizerunku. Wychowawczyni wyjaśniła dzieciom oba terminy podając przykłady upublicznienia, a następnie przypomniała, że w karcie zapisu do świetlicy znajduje się klauzula dotycząca upubliczniania wizerunku. Dzięki zgodzie rodziców fotografie, na których znajdują się dzieci, trafiają do Fundacji Orange – patrona MegaMisji i także dzięki tej zgodzie uczniowie mogą obejrzeć zdjęcia z zajęć na stronie szkoły. Aby utrwalić informacje, dzieci uzupełniały odpowiedzi do „Komiksowych scenek". Wszystkie zaproponowane odpowiedzi okazały się prawidłowe. W dalszej części zajęć uczniowie podzieleni zostali na dwa zespoły, zapoznali się z treścią ogłoszenia o konkursie filmowym „Oczkiem kamery" oraz jego regulaminem i przystąpili do wypełniania kart zgłoszenia. W czasie, gdy sekretarz grupy wypełniał kartę zgłoszenia, pozostałe osoby żywo dyskutowały nad scenariuszem filmu, a „plastycy" rozpoczęli przygotowywanie plakatów. Nie zapomniano również o zrobieniu tabletem zdjęć członkom obu grup. W roli fotografa tym razem wystąpił Bartosz.

Temat zajęć: Akcja! Julka i Kuba kręcą swój pierwszy film.

W lutym, niedługo po feriach, odbędzie się gala rozdania Oskarów – nagród filmowych. Świetliczaki z klas trzecich postanowiły więc spróbować swoich sił w tworzeniu filmu. Po krótkiej części wprowadzającej i zapoznaniu dzieci z zakresem obowiązków kamerzysty, reżysera i aktora, na ekranie został wyświetlony fragment filmu niemego z Charliem Chaplinem. Wcześniej w sali świetlicowej uczniowie z pomocą wychowawczyni przygotowali dekoracje i rekwizyty niezbędne do nakręcenia „Filmu o Czerwonym Kapturku". Gdy wszyscy byli gotowi: ucharakteryzowani aktorzy, operator kamery, oświetleniowiec, rozpoczęła się wielka filmowa przygoda. Każdy z zaangażowanych uczniów starał się jak najlepiej odegrać powierzoną mu rolę, występowi towarzyszyła muzyka i efekty świetle, a kamerzyści próbowali dokonywać zbliżeń, oddaleń i filmować z tzw. żabiej perspektywy. Świetliczaki mają nadzieję, że ich filmowy debiut spodoba się oglądającym i być może kiedyś któryś z nich zostanie kiedyś nominowany do Oskara.

Temat zajęć: Wielkie porządki w komputerze


Kolejne wyzwanie MegaMisji i kolejny sukces świetliczaków z klas trzecich. Na ostatnich zajęciach uczniowie ze zdziwieniem patrzyli na skrzynię pełną skarbów. Była zamknięta na kłódkę. Bardzo chcieli poznać jej zawartość, lecz najpierw musieli odnaleźć ukryte w sali 3 klucze i dopasować właściwy. Gdy im się to udało, każdy niecierpliwie czekał na swoją kolej, by wyjąć ze skrzyni wspomnień jeden skarb. A było ich tam sporo: pocztówki, widokówki, muszelki, obrazki pisakowe, płyty cd, kaseta magnetofonowa, zdjęcia, małe instrumenty muzyczne, plan wycieczki, lista pamiątek do zakupienia. Po chwili wychowawczyni poprosiła uczniów o pogrupowanie skarbów i przyporządkowanie ich do rysunków imitujących foldery o nazwach: dźwięki, filmy, zdjęcia, teksty oraz pokazała identyczny podział na foldery na ekranie komputera. Dzieci próbowały przenosić zawartość jednego folderu do drugiego. Na koniec wychowawczyni otworzyła folder o nazwie filmy i zaprezentowała świetliczakom krótki film, w którym dziękuje im za udział w zajęciach im dobrze wykonane zadanie.

Klasy drugie

Temat zajęć: „Multimedialny album z Psotnikiem"

Na zajęciach z MegaMisji świetliczaki z klas drugich zostały zaproszone do fotograficznego laboratorium, w którym nie tylko robi się zdjęcia, ale i demaskuje najczęściej popełniane przez fotografów błędy i układa z fotografowanych. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda perspektywa ptasia i żabia. Na początku został przedstawiony dzieciom film krótkometrażowy dotyczący podstaw fotografii. W kolejnym kroku zadań odróżniały zdjęcia udane od nieudanych, które zostały wyświetlane na ekranie telewizora. Jako ostatni krok świetliczaki samodzielnie robiły zdjęcia za pomocą aparatu w telefonie. Zdjęcia były robione zgodnie z zdobytymi informacjami na dzisiejszych zajęciach. Na koniec wspólnie omówiliśmy wszystkie zadania a potem oglądaliśmy zrobione przez nas zdjęcia.

Temat zajęć: „Bliźniaki zapraszają do przyjaznego kina"


Świetliczaki z klas drugich razem z wirtualnymi bliźniakami tworzyły przyjazne kino. W pierwszej kolejności dzieci wyobrażały sobie jak powinno wyglądać przyjazne kino. Przypomniały sobie czym jest niepełnosprawność, wspólnie zapisywali na tablicy znane im rodzaje niepełnosprawności. Kolejnym etapem pracy było zapoznanie się z funkcją lektora. Dzieci dobrały się w pary, stanęli do siebie tyłem i zrobili 45 kroków przed siebie. Ich zadaniem było odczytanie wcześniej przygotowanych napisów. Zadanie miało na celu uświadomienie dzieciom sytuacji w której znajdują się osoby niedowidzące oraz zrozumienie, że napisy w kinie powinny być duże i bardzo widoczne. Dodatkowo dzieci miały okazje poznać jak funkcjonuje osobo niewidząca. Zostały im zasłonięte oczy i ich zadaniem było trafienie do dzieci. Zadanie sprawiło dzieciom dużo trudności a przede wszystkim dużo zrozumieli. Kolejnym zadaniem było dobranie się w pary. Jedna z osób była lektorem, czyli opowiadała co widzi na obrazku a druga osoba z pary rysowała to co słyszała. Udział w zabawach, przybliżył  świetliczakom  wiedzę na temat tego, z jakimi ograniczeniami w dostępie do kultury i informacji mogą zetknąć się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki tym zabawom spróbowały też  wyobrazić sobie wymarzone kino, do którego może wybrać się każdy, bez względu na poziom sprawności psychoruchowej.

Temat zajęć: „Julka i Kuba poznają zasady bezpiecznego korzystania z mediów"

Świetliczaki  miały okazję sprawdzić swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Zagrały w tym celu w grę, w której pomogły małemu pingwinkowi rozwiązać kilka problemów, jakie napotkał używając swojego nowego tabletu. Podjęły też próbę uzupełnienia kontraktu, który one same - a także mały pingwinek - mogłyby zawrzeć z rodzicami. A wszystko po to, by korzystanie z mediów i sieci było łatwiejsze i bardziej bezpieczne.

    (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                     (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                     (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                    (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                  (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                   E.R

 



KOLEJNE ROCZNIKI ŚWIETLICZKÓW Z SP 4

KONTYNUJĄ SWOJĄ  PRZYGODĘ Z  MEGAMISJĄ

 

To już trzeci rok przygody naszych świetliczków z ogólnopolskim programem edukacyjnym MEGAMISJA, którego  celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów.  MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Dzięki prowadzonym przez wychowawców świetlic nowoczesnym zajęciom uczniowie  nabywają wiedzę dotyczącą bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. W MegaMisji wychowawcy grup stawiają na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.                                                                                                  

Pragnę przypomnieć, iż honorowym ambasadorem programu jest Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci.

 

Tematy zajęć w poszczególnych grupach

 

Temat: Superbohaterowie nie tylko w sieci

 

 Jacy są nasi ulubieni bohaterowie z bajek, gier czy filmów, a jacy jesteśmy my? Czy potrafimy robić te same rzeczy i mamy podobne umiejętności? Dzieci porównywały świat fikcji ze światem rzeczywistym, odpowiadając m.in. na powyższe pytania, opisując siebie i swoich ulubionych bohaterów oraz tworząc nowe, nietuzinkowe postaci. W pierwszym zadaniu świetliczaki miały za zadanie stworzenie plakatu z postaciami fikcyjnymi oraz realnymi. Kolejnym krokiem było namalowanie portretu swojego ulubionego superbohatera, następnie nazwać jego super moc. Dużo śmiechu było podczas prezentacji super bohaterów. Wyobraźnia naszych świetliczaków przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Swoją wystawę świetliczaki nazwały "Oddział specjalny-Mega-Bohaterowie". Podsumowaniem zajęć była zabawa "Fikcja czy rzeczywistość".

 

Temat: Psotnik w telewizji   

Jakie są podstawowe funkcje komunikatów medialnych? Oczywiście informacyjna i rozrywkowa. Świetliczaki dowiedziały się o nich więcej, bazując na przykładzie jednego medium – telewizji, a dokładnie programów telewizyjnych, w których sami wystąpiły. Zagrały też w krótką grę, która pozwoliła im sprawdzić, czy nie gubią się w gąszczu telewizyjnych propozycji. W pierwszym zadaniu musiały w jaki celu oglądają telewizję Franek, Basia , Magda i Antek. W drugim zadaniu podzielone na dwie grupy świetliczaki tworzyły i pokazywały przed całą grupą ,własne scenki pokazujące różnego rodzaju programy telewizyjne. Następnie wymieniały cechy programu rozrywkowego i informacyjnego. Na koniec zajęć świetliczaki zagrały w grę, w której przydzielały gatunki programów TV do wybranych kategorii. 

 

Temat: Fakty, opinie i bliźniaki

Wchodząc w świat Internetu dzieci powinny wyzbyć się typowych określeń jak np." to jest fajne" albo „ to jest głupie". Dzięki zajęciom z Mega Misji, świetliczaki dowiedziały się czym jest opinia i fakt oraz jak je odróżnić. Dzieci odsłuchały rozdział drugi z książki „Przygody Tomka Sawyera", a następnie musiały na kartkach zapisać własne przemyślenia dotyczące wysłuchanego audiobooka. Przy następnym zadaniu tablica została podzielona na dwie części, po jednej stronie miały znajdować się fakty, natomiast po drugiej stronie tablicy znajdowały się opinie. Dzieci miały za zadanie zdecydować, czy ich przemyślenia mogą zaliczyć się do faktów czy do opinii. Jako następne zadanie świetliczaki musiały sformułować 3-4 zdania dotyczące skarbów Tomka a następnie zaprezentować je przed grupą. Dzięki zajęciom z Mega Misji dzieci wiedzą już jak wyrazić własną opinię oraz rozumieją różnice pomiędzy faktem a opinią.

 

Temat: Psotnikowa przyjaźń i nowe media


 Czym jest prawdziwa przyjaźń? Co jest dla nas ważne w przyjaźni? Media i nowe technologie dają nam ogromne możliwości komunikacyjne. Dzięki nim możemy poznać ciekawe osoby z całego świata. Zajęcia zaprezentowały dzieciom wartość przyjaźni, także tej na odległość. Pomogły również zrozumieć, że może to być niewystarczająca alternatywa dla komunikacji interpersonalnej i budowania głębokich relacji z drugim człowiekiem.                                                          

Na zajęciach świetliczakii udowodniły, że wiedzą co to jest prawdziwa przyjaźń . Prawdziwy przyjaciel to wielki skarb. Rozpoczęliśmy od zadania na zaufanie! Świetliczaki zostały połączone w pary. Jedna osoba z zawiązanymi oczami dążyła przez las do celu a druga osoba kierowała ją poleceniami: idź w prawo, lewo, prosto, itd. Dużo było przy tym śmiechu. Następnie opowiadaliśmy sobie o swoich ulubionych zajęciach, które robimy w wolnym czasie. Naszymi przyjaciółmi, mogą być nie tylko osoby z najbliższego środowiska. Bo przecież możemy różnymi sposobami porozumiewać z przyjaciółmi z daleka, np.: rozmowy telefoniczne, SMS-y, e-maile, listy, pocztówki oraz na portalach społecznościowych. Zadanie wykonane

 

Temat: Psotnik i ważne emocje 

Zajęcia  pomogły dzieciom zrozumieć, że komunikacja za pomocą mediów, to wciąż komunikacja międzyludzka, która wymaga szacunku i wrażliwości na emocje drugiego człowieka. W ramach kolejnego spotkania z MegaMisją świetliczaki uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje oraz bez problemu odróżniać emocje pozytywne od negatywnych. Pomogła im w tym „ruchoma buzia" oraz ich pomysłowość i dociekliwość. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że emocje można wyrażać trojako: mimiką, gestem i tonem głosu. Zrozumiały także, że jeden komunikat może wywołać różne odczucia u nadawcy i odbiorcy, a komunikacja za pomocą mediów powinna odbywać się z zachowaniem szacunku dla tych, których nie widzimy. Dzieci narysowały również obrazki pokazujące, jak się dziś czują i na pracach kolegów i koleżanek umieściły słowne lub rysunkowe komentarze. Jak bardzo zainteresowało je wyrażanie różnych stanów emocjonalnych, przedstawiają fotografie.

 

 

Temat: „Psotnik i różne media"


Poruszając się w świecie mediów możemy zaobserwować, że te same treści pojawiają się w nich w bardzo różnych formach. Czym różnią się między sobą? Jak powinny być przygotowane? Czy ten sam przekaz, który usłyszymy w radiu sprawdzi się np. w telewizji? Uczniowie mieli szansę nie tylko poszukać odpowiedzi na powyższe pytania, ale i sprawdzić swoje siły w przełożeniu treści usłyszanej bajki na zupełnie inny środek przekazu, a dokładnie dokonać komiksowej interpretacji fragmentu audiobooka.


Temat: „Szyfr  emotikonów"

                                                                  

W trakcie zajęć świetliczaki  dowiedziały się do czego służą emotikony i rysunki gestów oraz nauczyły się rozumieć je i samodzielnie stosować. 
Świetliczaki weszły w świat emocji i emotikonek. Dowiedziały się do czego służą, kiedy odpowiednio je wyrazić i za pomocą jakich emotikonek. Na początek dzieci odpowiadały na pytanie czym są emocje. Za pomocą mimiki przedstawiały przed grupą odpowiednie emocje. Zostały im rozdane plansze " SMSy", dzięki którym opowiadały co autor miał na myśli wysyłając wiadomość o takiej treści i jakie emocje chciał przekazać. Następnie dzieci zostały podzielone na 3 grupy, w których na podstawie podanych tekstów przekazały te same informacje w krótkiej wiadomości i dodały odpowiednie emotikony. Kolejnym zadaniem było za pomocą pantomimy i podanego opisu przedstawienie scenki przed resztą grup. W ostatnim zadaniu uczniowie zapisali wyłącznie obrazkami i emotikonami podaną wiadomość. Potem grupy wymieniły się obrazkami. Na podsumowanie zajęć powiedzieliśmy sobie, że emocje towarzyszą człowieku przy komunikacji np. bezpośredniej czy w mediach i najważniejsze jest żeby umieć nad nimi panować.

 

Temat: „Julka i Kuba bronią swoich praw w sieci"                                         

Uczniowie dowiedzieli się, że każde dziecko ma swoje prawa, których nikt nie może im odebrać - w kontekście mediów było to prawo do informacji, z którym łączą się m.in. prawo do swobodnej wypowiedzi czy wymiany informacji. Podczas zajęć rozwiązały szyfr znaków ukrywający wyraz „prawo", posłuchały wiersza o swoich prawach i stworzyły obrazkową gwiazdę pokazującą, czym jest prawo do informacji.

 

 Temat: „Dobry czy zły Psotnik"


Na zajęciach rozmawialiśmy o dwóch bardzo ważnych pojęciach: dobro i zło. Wymieniliśmy sobie przykłady dobrych i złych zachowań .Dobre i złe charaktery wyróżniliśmy również spośród bohaterów filmowych, bajkowych i książkowych, wymieniając przy okazji cechy charakteryzujące dobre i złe zachowania. Następnie świetliczaki otrzymały opisy sytuacji i odegrały znakomite scenki dramowe. Dzieci zauważyły, że podczas oglądania bajek czy filmów gdy pojawia się postać, która zamierza zrobić coś złego zmienia się muzyka. Potem dzieci odtwarzały różne przykładowe odgłosów, które mogłyby towarzyszyć pojawieniu się złego lub dobrego bohatera (np. "bum, ta da dam" lub "la la la"). Wygląd postaci i kolory ¬ również mogą służyć do podkreślenia charakteru postaci. I tu świetliczaki wymieniały szereg znanych postaci. Dobrych i złych bohaterów oraz sytuacje możemy spotkać, także w Internecie, telewizji, filmach, grach komputerowych. Nasze dobre i złe zachowania mają różne konsekwencje dla innych i dla nas samych: możemy komuś sprawić radość, pomóc albo sprawić przykrość, ból. Ważne, aby pamiętać także, że to czy jesteśmy dobrzy czy źli nie zależy od naszego wyglądu, liczy się to jak postępujemy.
W przekazach medialnych, tak jak w życiu, pojawiają się dobrzy i źli bohaterowie. Zajęcia zachęcają do zastanowienia się nad ich wspólnymi cechami, a także konsekwencjami dobrego i złego zachowania różnych postaci. Zwracają też uwagę na to, że pozory mogą mylić i straszny potwór skrywa czasem wrażliwość i wielkie serce

 

 

Temat: „Kampania społeczna Julki i Kuby"

Świetliczaki doskonale wiedzą, czym jest i na czym polega kampania wyborcza. Mają bowiem w swojej grupie przedstawicielkę Małego Samorządu Uczniowskiego, która w maju tego roku wykonała plakat wyborczy z postulatami i zdołała przekonać rówieśników do oddania na nią głosu. Z tego też względu zajęcia zadania 3 – Kampania społeczna Julki i Kuby nie sprawiły im trudności, a prawdziwą przyjemność. 
W ramach wprowadzenia dzieci wysłuchały przeczytanej przez wychowawczynię „Historii o Mateuszku" i bez problemu odpowiedziały na zadane pytania. W górze unosił się las dziecięcych rąk i każdy chciał dodać coś od siebie. Wspólnie ustaliliśmy, że kampanie społeczne organizowane są po to, by zwrócić uwagę otoczenia na ważny problem. Świetliczaki potrafiły podać przykłady takich kampanii prezentowanych w telewizji oraz Internecie. 
Po dobraniu się w pary uczniowie losowali hasła i prezentowali grupie, czego one dotyczą i do czego zachęcają. Zastanowili się również, jakie problemy szkolne mogłyby stać się przedmiotem kampanii społecznej. Wybrali następujące tematy: przepychanie się w kolejce w stołówce szkolnej, konieczność segregowania odpadów, obniżenie poziomu hałasu w świetlicy i podczas przerw oraz codzienne czytanie. Po ustaleniu adresatów kampanii przystąpiły do wykonania plakatów, co wywołało wiele dyskusji oraz uśmiechów.

 

   

Temat: „Za darmo, czy nie? - o pieniądzach w mediach"                                    
Na zajęciach świetliczaki dowiedziały się, że korzystanie z mediów jest płatne. Wcześniej bez problemu wymieniły, czym można za coś zapłacić. Najczęściej padały odpowiedzi: kartą i gotówką, ale niektórzy spostrzegli, że istnieją płatności internetowe oraz tzw. handel wymienny. Po części wprowadzającej wychowawczyni odsłoniła tajemniczą planszę, podzieliła uczestników na dwie drużyny, rozdała im karty pracy i wytłumaczyła zasady „Pieniężnej gry". Obie drużyny odpowiadały na 16 pytań dotyczących opłaty za różne media. Sporo było dyskusji i narad, jeśli dzieci nie były pewne odpowiedzi, zapisywały na karcie przypadki, w których im zdaniem za coś płacimy, a kiedy nie. W trakcie odczytania odpowiedzi grup wychowawczyni omawiała zagadnienie, a wybrani uczniowie podchodzili to wskazanego na planszy gry pola i płatne media oznaczali banknotami z gry Eurobusiness. Zwycięska okazała się drużyna kapitan Zosi. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, odbyły się w przyjaznej atmosferze i nauczyły zdrowej rywalizacji rówieśniczej.

 

Temat: „Prawa małego autora" 


Na zajęciach świetliczaki z klas drugich tworzyły ¬ swoje dzieła a tym samym stały się ich autorami . Na początku zajęć każdy świetliczak stworzył własną pracę. W pierwszym zadaniu siedząc w kręgu dzieci ułożyły przed sobą własne prace i opowiadały po kolei o swojej pracy (jaki ma tytuł lub o czym jest). Kolejnym krokiem było położenie karteczki z imieniem i nazwiskiem obok własnej pracy oraz zamknąć oczy. W tym czasie nauczyciel pozamieniał nazwiska. Na pytanie :jak się teraz czują? i czy to miłe, że ich prace są nagle podpisane innym nazwiskiem zgodnie odpowiadały, że czują się nieswojo, źle. Takie działania są niezgodne z prawem. Nikomu nie wolno podpisać się pod cudzą pracą ani usunąć nazwiska autora. Przywróciliśmy właściwy porządek. W kolejnym zadaniu dzieci wypowiadały się na temat sposobów dzielenia się własną twórczością. Następnie świetliczaki podzielone na grupy rozpoznawały cytaty w tekście oraz ich autorów. Dzięki zajęciom z MegaMisji dzieci wiedzą ,że autorem/autorką jest każdy, kto samodzielnie stworzył jakąś pracę według własnego pomysłu. Każdy ma prawo zdecydować, czy i kiedy pokaże swoje dzieło innym. Może je podpisać imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Nikt nie może podpisywać się pod cudzą pracą. W trakcie zajęć udowodniły, że wiedzą co to jest plagiat i cytat. 
MegaMisjo!- kolejne zadanie wykonane, czekamy na dalsze wyzwania.

 

Temat: „Julka i Kuba poznają zasady bezpiecznego korzystania z mediów"
W tym tygodniu świetliczaki z klas drugich poznały zasady bezpiecznego korzystania z mediów. Żeby dzieci nauczyły się bezpiecznie korzystać z mediów daliśmy z MegaMisji specjalną grę, która uczyła prawidłowych zachowań .Świetliczaki rozwiązywały quiz, w którym pomogły przeprowadzić małego pingwinka Rozumka przez kilka problemów, które napotkał on podczas korzystania z mediów. Wszystkie dylematy pingwinka zawarte zostały w prezentacji zawierającej pytania do dzieci. Zadanie zostało wykonane. W drugim zadaniu rozmawialiśmy o najważniejszych zasadach jakie powinniśmy pamiętać o podczas korzystania z tabletu. Kolejnym zadaniem była pomoc Pingwinkowi w spisaniu kontraktu, gdzie będą spisane wszystkie najważniejsze zasady, którymi powinien się kierować, kiedy korzysta z Internetu. Dzieci musiały uzupełnić luki za pomocą wcześniej przygotowanych brakujących wyrazów. Każdy otrzymał własną umowę która uzupełnił o brakujące wyrazy Na koniec przypomnieliśmy sobie o jakich najważniejszych zasadach należy pamiętać podczas korzystania z Internetu

                                                                                

Temat: „Ja i mój komputer"
W tym tygodniu w ramach spotkania z MegaMisją świetliczaki z klas trzecich przypomniały sobie zasady prawidłowego korzystania z komputera. I nie o obsłudze sprzętu komputerowego były to zajęcia. Tematem stało się właściwe przygotowanie miejsca pracy. Że to fakt niezmiernie istotny, dzieci doskonale wiedzą, mają bowiem od klasy pierwszej zajęcia komputerowe w pracowni. Były to też pierwsze zajęcia, w trakcie których wychowawczyni nie zadawała pytań pomocniczych! Każdy z uczniów potrafił przyjąć odpowiednią pozycję na krześle. Niektórzy z nich zaznaczyli, że jeśli krzesło jest obrotowe i można regulować wysokość siedziska, należy je odpowiednio ustawić. Dzieci również doskonale wiedziały, w jakiej odległości od oczu i na jakiej wysokości powinno się ustawić monitor, co zaprezentowały, wyciągając przed siebie dłonie. Jedyny etap, który sprawił im trudność, to określenie najwłaściwszego miejsca na biurku na ustawienie lampki. Część uczniów była zdania, że należy ustawić ją z lewej strony, jak przy pisaniu i czytaniu, część stwierdziła, że światło powinno padać z góry. Wszyscy za to zgodnie stwierdzili, że po zakończonej pracy komputer należy odłączyć od źródła prądu. Ponieważ jednak większość osób w domu korzysta z laptopów i tabletów, zawsze pamiętają o ich naładowaniu, gdy zajdzie taka konieczność. Ten etap zajęć zakończył się przedstawieniem na rysunku różnych stadiów zużycia baterii. Na zakończenie, siedzący w odpowiedniej pozycji uczniowie, zebrali informacje, które wybrany spośród nich sekretarz zapisał w formie plakatu-regulaminu. Zostanie on oprawiony w ramkę i wywieszony w świetlicy.

Temat: Czy to jest reklama?
Na kolejnych zajęciach MegaMisji świetliczaki z klas III dyskutowały o reklamie. Wychowawczyni zaprezentowała im reklamy telewizyjne, wysłuchali kilku reklam radiowych, obejrzeli reklamy internetowe i bilbordy reklamowe. Zauważyli, że poszczególne rodzaje reklam różnią się od siebie, często są zabawne, a jeśli wyświetla się je w telewizji, są kolorowe i dość głośne. Dzieci doskonale rozumieją, że reklama jest komunikatem, który ma za zadanie przekonać, zachęcić jej odbiorę do zakupienia jakiegoś produktu. Wiedzą także, że informacje zawarte w reklamie nie zawsze są zgodne z prawdą (uczeń podał przykład reklamy papieru toaletowego, którego rolki, według reklamy, „nigdy się nie kończą") i należy być świadomym odbiorcą reklamy. W trakcie wykonywania plakatów reklamowych uczniowie nadal dyskutowali o reklamach, wymieniali swoje ulubione oraz te, które się im nie podobają. W tej przyjaznej atmosferze powstały prace plastyczne reklamujące określone w zadaniu produkty. Na swoich plakatach uczniowie zamieścili też hasła reklamowe. Twórczość plastyczna dzieci okazała się wyrazista i kolorowa.

Temat: Jak Psotnik poznał język komputerów
Na dzisiejszych zajęciach MegaMisji świetliczaki z klas III razem z Julką, Kubą i Psotnikiem poznawały język komputerów. Zaczęły od ułożenia z rozsypanki przepisu na ciasto. Tak, uczniowie przypuszczali, że temat zajęć będzie kulinarny:) To niecodzienne wprowadzenie wszystkich zmyliło, ale też ułatwiło dalszą pracę. Najpierw obie grupy: dziewczynek i chłopców, wzięły udział w numerkowej sztafecie, której celem było ułożenie przepisu na znalezienie informacji na stronie internetowej. Okazało się, że dzieci dostrzegają podobieństwo między przepisem na ciasto a językiem komputerów. Każde wie, że czynności czy komendy, jakie użytkownik „wydaje" komputerowi, muszą następować w odpowiedniej kolejności. Inaczej ich wykonanie nie będzie możliwe. Były to też pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia z użyciem tabletów (hura!). Obie grupy, stosując stworzony wcześniej przepis na wyszukiwanie informacji, doskonale wywiązały się z zadania i wyczerpująco odpowiedziały na pytanie: „Gdzie żyją Inuici?".

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie