12 listopada uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina MOKSiR-u na film animowany pt.: "Gwiazda Kopernika".

‘'W roku 2009, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii, przedstawiamy pasjonującą animowaną opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego Renesansu astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego, a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. I mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem.

Mikołaj Kopernik, syn toruńskiego kupca, jest bystrym i ciekawym świata dzieckiem. Gdy ma dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder przepowiada mu wielką przyszłość, rozwijając w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Paul van de Volder ponownie pojawia się w życiu Mikołaja, gdy ten jest już studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pomiędzy astrologiem szarlatanem a Wojciechem z Brudzewa i innymi profesorami uniwersytetu rozpoczyna się walka o duszę studenta. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań, które targają Mikołajem, rodzi się odkrycie, które zmieni świat.

„Gwiazda Kopernika" to pierwsza od 20 lat, czyli od czasów „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie", polska pełnometrażowa produkcja animowana dla dzieci zrealizowana przez ostatnie istniejące studio animacji w Polsce – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

„Kopernik to postać znana na całym świecie. Nie zapomniał o swoich pasjach z dzieciństwa, co często zdarza się współczesnym dorosłym. Pewnie dlatego dokonał w życiu czegoś wielkiego. Szukaliśmy bohatera atrakcyjnego nie tylko dla młodego widza. Chcieliśmy stworzyć film dla całej rodziny."

Andrzej Orzechowski, scenarzysta i reżyser filmu''

www.kinoświat.pl