25 listopada gościliśmy w naszej szkole Impresariat Artystyczny „Inspiracja" z Krakowa. Klasy I-III obejrzały spektakl „W krainie bajtów". Często o telewizji, Internecie i grach komputerowych mówi się: „narkotyki XXI wieku". Program traktuje o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych ludzi od nowej technologii. Poprzez taką formę uczymy dzieci jak wykorzystywać media z pożytkiem, radzić sobie z przejawami agresji i bezkrytycznym przejmowaniem negatywnych wzorców.

Klasy IV-VI obejrzały spektakl „Odzyskana kolekcja". Program stawiał za cel pogłębienie świadomości uczniowskiej na temat zagrożeń i konsekwencji uzależnień od substancji psychoaktywnych (nikotyna, alkohol, narkotyki i dopalacze) dla młodego człowieka i jego planów życiowych. Spektakl pobudzał do refleksji nad deklarowanym systemem wartości, sposobami świadomego dokonywania wyborów i brania odpowiedzialności za dokonanie.

Profilaktyka w takiej formie jest atrakcyjna i przez to bardziej efektywna. Spektakle to tylko wstęp do aktywnych lekcji wychowawczych, na których uczniowie będą szukać sposobów jak radzić sobie z presją rówieśniczą w kontekście sięgania po używki i bezpiecznego posługiwania się nowoczesną technologią.

Maria Pura