Konkurs czytelniczy

pt. "Znam lekturę Dzieci z Bullerbyn"

Kilka słów o Bożym Narodzeniu w Szwecji (Boże Narodzenie rozpoczyna się 13 grudnia, w dzień Świętej Łucji)

W Szwecji prezenty bożonarodzeniowe nazywają się julklappar, co dosłownie oznacza „bożonarodzeniowe pukanie". Bierze się to stąd, że zanim w kraju pojawił się święty Mikołaj, istniał zwyczaj anonimowego podrzucania w wigilijny wieczór prezentów pod drzwi. Pukano, zostawiano podarunki i uciekano.

Natomiast tak naprawdę, to jeszcze w średniowieczu i na długo przed jultomte prezenty w wieczór wigilijny roznosił koziołek. To on stukał do drzwi i znikał w mroku. Koziołek przetrwał do dzisiaj jako typowo szwedzka ozdoba świąteczna. Wykonany najczęściej ze słomy jest symbolem bożonarodzeniowym, obecnym niemal w każdym domu. W niektórych miastach staje nawet na centralnym placu jako wielometrowych rozmiarów słomiana figura.

Tradycyjny szwedzki stół wigilijny to głównie wieprzowina. Kiełbasy, nóżki w galarecie, salcesony, klopsiki, żeberka i jako główne danie specjalna, bożonarodzeniowa szynka. Gotowana lub pieczona, przyprawiona cukrem i solą i podawana na stół w całości.

12.12.2011

Konkurs czytelniczy dotyczył nie tylko znajomości z lektury pt. "Dzieci z Bullerbyn". Uczniowie klas trzecich musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zwyczajów i obyczajów panujących w Szwecji. Wypełniali test, pisali na temat prac wykonywanych w Bullerbyn oraz jak dzieci w Szwecji spędzały noc sylwestrową i jakie zwyczaje wielkanocne zostały opisane w książce, rozwiązywały krzyżówkę.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce - Alina Malik III a

I miejsce - Aleksandra Krowicka III a

II miejsce - Aleksandra Cawrycz III c

III miejsce - Emilia Małecka III b

Nagrody zwycięzcom wręczyła dyrektor p. Elżbieta Borysewicz

Elżbieta Rusiecka

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Więcej zdjęć w galerii