Wystawa „Bajkowe mandale"

W dniu 08.05.2013 w Bibliotece Miejskiej w Chojnowie odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych promujących czytelnictwo „Bajkowe mandale", które wykonali uczniowie klas pierwszych i drugich ze SP4 pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Chopkowicz.

„W tym roku szkolnym podejmujemy szereg działań związanych z rozpowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci, ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię, myślenie, poszerza słownictwo i jest istotne w dzisiejszych czasach, gdzie dominuje uproszczony przekaz obrazkowy.

Pomysł na "Bajkowe mandale" zrodził się podczas zajęć, gdy czytaliśmy bajki, baśnie i wiersze, stąd ich nazwa bajkowe, a mandale, ponieważ zainspirowała mnie ich artystyczna forma. Mandale przynależą do filozofii buddyjskiej, służą medytacyjnemu skupieniu. W dużym uproszczeniu mandale są diagramami, w których chaos przybiera harmonijną formę. Występują mandale oczyszczające, wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia".

Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia mandali, wykonanych przez 51 uczniów klas pierwszych i drugich ze świetlicy, które malowały je indywidualnie, parami bądź grupowo. Uczyły się przy tym współpracy w grupie, rozplanowywania zadań w czasie i między sobą oraz konsekwencji w ich realizacji. Dzieci chętnie przystępowały do wykonywania prac i angażowały się w ich przebieg. Większość mandali przedstawia treści czytanych bajek i te zostały namalowane kredkami. Pozostałe przedstawiają różne wzory geometryczne. Zostały wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i technik. Dzieci nad mandalami pracowały od września ubiegłego roku.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Pani Dorota, wychowawczyni grupy podkreśliła, że wspólna praca z dziećmi przyniosła jej radość i satysfakcję, za co im podziękowała.

Bajkowe mandale wykonywali:

Oliwia Sypień, Klaudia Śliwiany, Wiktor Germanowicz, Anna Gorzyńska, Natalia Janiszewska, Amelia Cieślak, Patryk Gromala, Paulina Bratko, Aleksandra Zielińska, Klaudia Kalicka,

Marcel Bijak, Michał Chopkowicz, Agata Zderska, Agnieszka Jakubiak, Wiktoria Rybczyńska, Kamil Ziemiański, Natalia Merunowicz, Oskar Dwojak, Patrycja Skuła, Dominika Tenior,

Sara Luszniewska, Maja Siniak, Alicja Druzga, Dorota Druzga, Eliza Rokita,

Magdalena Ziółkowska,  Aleksandra Wieleżew,  Patryk Kowalczyk,  Julia Jabłońska,

Julia Krakowska, Natalia Borowy, Michał Czarnota, Oliwier Jaworski, Jacek Limanowski, Łukasz Darmoros, Piotr Mazurkiewicz,  Karol Sypień, Willem Kerstens, Krystian Sobieraj, Kacper Łukaszczyk, Paulina Mosiewicz, Paulina Podobińska, Andrzej Porwolik,

Adrian Maćczak , Miłosz Osiński, Michał Kuc,  Jakub Jadach, Otylia Pachla, Anna Tersa ,

Julia Wiśniewska, Julia Jabłońska.

Wystawa została zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek i wspaniale wpisuje się w  tegoroczne  hasło „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych".

(szerokość: 375 / wysokość: 248)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 375 / wysokość: 281)  (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Więcej zdjęć w galerii                                     E.R

Na wystawę „Bajkowe mandale" zapraszamy do Galerii Młodych do 8 czerwca 2013 r.