Tydzień Języka Polskiego

Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali."

PROJEKT EDUKACYJNY

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie

Realizatorzy wdrażający projekt: nauczyciele języka polskiego i anglista

Oddziały objęte projektem: klasy IV – VIII

Termin realizacji: 18 – 22 lutego 2019r.

Cel ogólny projektu w kontekście podstawy programowej:

Jednym z najważniejszych zadań szkoły podstawowej jest kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałość o wzbogacanie zasobu słownictwa uczniów oraz poprawność zapisu. Dzięki stwarzaniu uczniom sposobności do zaangażowania emocjonalnego i zabawy projekt stanowi okazję do poszerzania wiedzy i przyjaznego współzawodnictwa.

Podczas pracy nad nim realizowane są następujące cele:

·         kształtowanie postawy  szacunku dla języka polskiego  w związku z globalizacją kultury masowej i ekspansją języka angielskiego

·         rozwijanie sprawności językowej, umiejętności wypowiadania się w mowie i w piśmie,

·         poszerzanie słownictwa czynnego uczniów,

·         dbałość o poprawność zapisu wypowiedzi,

·         kształtowanie umiejętności rozumienia czytanego tekstu i wykorzystywania zdobytej wiedzy,

·         wykorzystywanie posiadanych umiejętności w praktyce,

·         zwiększenie poprawności ortograficznej uczniów

·         poprawność używania związków frazeologicznych

·         utrwalenie znajomości lektur obowiązkowych uczniów klasy VIII

Opis projektu:

Wszystkie klasy  biorą udział w kasowych dyktandach, których celem jest wyłonienie grupy uczniów najlepiej znających i posługujących się  w praktyce zasadami ortografii i interpunkcji. Zwycięzcy z poszczególnych klas wezmą udział w finałowym VI Czwórkowym Dyktandzie oraz w Chojnowskim Dyktandzie.

Szkolne Dyktando będzie przebiegało dwuetapowo w 3 grupach wiekowych.

Dyktando dla uczniów klas IV

Dyktando dla uczniów klas V-VI

Dyktando dla uczniów klas VII – VIII

Nauczyciele języka polskiego przeprowadzą takie same dyktanda w klasach IV, V-VI i VII- VIII. Wybiorą po maksymalnie 5 zwycięzców, którzy  21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego napiszą dyktanda finałowe (klasy IV i V -VI dyktando finałowe napiszą 20 lutego). Tematyka i słownictwo jest określone w oddzielnym regulaminie Czwórkowego Dyktanda.

18 lutego – pierwszego dnia naszegoTygodnia Języka Ojczystego pięcioosobowe zespoły reprezentantów klas VIII stoczą ze sobą potyczki o tytuł Eksperta Lektury Obowiązkowej.  Uczniowie wykażą się znajomością świata przedstawionego, cytatów i treści lektur. Zadania będą miały charakter multimedialny.

Efektem pracy w Tygodniu Języka Polskiego będą:

·         graficzne wizerunki wyrazów (wystawy na korytarzach szkolnych) – klasy IV

·         związki frazeologiczne, przysłowia w naszej interpretacji – klasy V - VI

·         lektury na warsztat – problematyka wybranej lektury w dowolnej prezentacji (strona szkoły)