Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
 

ŚWIETLICZAKI  MELDUJĄ:

KOLEJNE  ZADANIA MEGAMISJI  WYKONANE !!!


Klasy trzecie


Temat zajęć: Upublicznić czy uwiecznić? Co zrobić z wizerunkiem Psotnika?


Tematem pierwszych po feriach zimowych zajęć MegaMisji było uwiecznianie i upublicznianie wizerunku. Wychowawczyni wyjaśniła dzieciom oba terminy podając przykłady upublicznienia, a następnie przypomniała, że w karcie zapisu do świetlicy znajduje się klauzula dotycząca upubliczniania wizerunku. Dzięki zgodzie rodziców fotografie, na których znajdują się dzieci, trafiają do Fundacji Orange – patrona MegaMisji i także dzięki tej zgodzie uczniowie mogą obejrzeć zdjęcia z zajęć na stronie szkoły. Aby utrwalić informacje, dzieci uzupełniały odpowiedzi do „Komiksowych scenek". Wszystkie zaproponowane odpowiedzi okazały się prawidłowe. W dalszej części zajęć uczniowie podzieleni zostali na dwa zespoły, zapoznali się z treścią ogłoszenia o konkursie filmowym „Oczkiem kamery" oraz jego regulaminem i przystąpili do wypełniania kart zgłoszenia. W czasie, gdy sekretarz grupy wypełniał kartę zgłoszenia, pozostałe osoby żywo dyskutowały nad scenariuszem filmu, a „plastycy" rozpoczęli przygotowywanie plakatów. Nie zapomniano również o zrobieniu tabletem zdjęć członkom obu grup. W roli fotografa tym razem wystąpił Bartosz.


Temat zajęć: Akcja! Julka i Kuba kręcą swój pierwszy film.


W lutym, niedługo po feriach, odbędzie się gala rozdania Oskarów – nagród filmowych. Świetliczaki z klas trzecich postanowiły więc spróbować swoich sił w tworzeniu filmu. Po krótkiej części wprowadzającej i zapoznaniu dzieci z zakresem obowiązków kamerzysty, reżysera i aktora, na ekranie został wyświetlony fragment filmu niemego z Charliem Chaplinem. Wcześniej w sali świetlicowej uczniowie z pomocą wychowawczyni przygotowali dekoracje i rekwizyty niezbędne do nakręcenia „Filmu o Czerwonym Kapturku". Gdy wszyscy byli gotowi: ucharakteryzowani aktorzy, operator kamery, oświetleniowiec, rozpoczęła się wielka filmowa przygoda. Każdy z zaangażowanych uczniów starał się jak najlepiej odegrać powierzoną mu rolę, występowi towarzyszyła muzyka i efekty świetle, a kamerzyści próbowali dokonywać zbliżeń, oddaleń i filmować z tzw. żabiej perspektywy. Świetliczaki mają nadzieję, że ich filmowy debiut spodoba się oglądającym i być może kiedyś któryś z nich zostanie kiedyś nominowany do Oskara.


Temat zajęć: Wielkie porządki w komputerze


Kolejne wyzwanie MegaMisji i kolejny sukces świetliczaków z klas trzecich. Na ostatnich zajęciach uczniowie ze zdziwieniem patrzyli na skrzynię pełną skarbów. Była zamknięta na kłódkę. Bardzo chcieli poznać jej zawartość, lecz najpierw musieli odnaleźć ukryte w sali 3 klucze i dopasować właściwy. Gdy im się to udało, każdy niecierpliwie czekał na swoją kolej, by wyjąć ze skrzyni wspomnień jeden skarb. A było ich tam sporo: pocztówki, widokówki, muszelki, obrazki pisakowe, płyty cd, kaseta magnetofonowa, zdjęcia, małe instrumenty muzyczne, plan wycieczki, lista pamiątek do zakupienia. Po chwili wychowawczyni poprosiła uczniów o pogrupowanie skarbów i przyporządkowanie ich do rysunków imitujących foldery o nazwach: dźwięki, filmy, zdjęcia, teksty oraz pokazała identyczny podział na foldery na ekranie komputera. Dzieci próbowały przenosić zawartość jednego folderu do drugiego. Na koniec wychowawczyni otworzyła folder o nazwie filmy i zaprezentowała świetliczakom krótki film, w którym dziękuje im za udział w zajęciach im dobrze wykonane zadanie.


Klasy drugie


Temat zajęć: „Multimedialny album z Psotnikiem"


Na zajęciach z MegaMisji świetliczaki z klas drugich zostały zaproszone do fotograficznego laboratorium, w którym nie tylko robi się zdjęcia, ale i demaskuje najczęściej popełniane przez fotografów błędy i układa z fotografowanych. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda perspektywa ptasia i żabia. Na początku został przedstawiony dzieciom film krótkometrażowy dotyczący podstaw fotografii. W kolejnym kroku zadań odróżniały zdjęcia udane od nieudanych, które zostały wyświetlane na ekranie telewizora. Jako ostatni krok świetliczaki samodzielnie robiły zdjęcia za pomocą aparatu w telefonie. Zdjęcia były robione zgodnie z zdobytymi informacjami na dzisiejszych zajęciach. Na koniec wspólnie omówiliśmy wszystkie zadania a potem oglądaliśmy zrobione przez nas zdjęcia.


Temat zajęć: „Bliźniaki zapraszają do przyjaznego kina"


Świetliczaki z klas drugich razem z wirtualnymi bliźniakami tworzyły przyjazne kino. W pierwszej kolejności dzieci wyobrażały sobie jak powinno wyglądać przyjazne kino. Przypomniały sobie czym jest niepełnosprawność, wspólnie zapisywali na tablicy znane im rodzaje niepełnosprawności. Kolejnym etapem pracy było zapoznanie się z funkcją lektora. Dzieci dobrały się w pary, stanęli do siebie tyłem i zrobili 45 kroków przed siebie. Ich zadaniem było odczytanie wcześniej przygotowanych napisów. Zadanie miało na celu uświadomienie dzieciom sytuacji w której znajdują się osoby niedowidzące oraz zrozumienie, że napisy w kinie powinny być duże i bardzo widoczne. Dodatkowo dzieci miały okazje poznać jak funkcjonuje osobo niewidząca. Zostały im zasłonięte oczy i ich zadaniem było trafienie do dzieci. Zadanie sprawiło dzieciom dużo trudności a przede wszystkim dużo zrozumieli. Kolejnym zadaniem było dobranie się w pary. Jedna z osób była lektorem, czyli opowiadała co widzi na obrazku a druga osoba z pary rysowała to co słyszała. Udział w zabawach, przybliżył  świetliczakom  wiedzę na temat tego, z jakimi ograniczeniami w dostępie do kultury i informacji mogą zetknąć się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki tym zabawom spróbowały też  wyobrazić sobie wymarzone kino, do którego może wybrać się każdy, bez względu na poziom sprawności psychoruchowej.


Temat zajęć: „Julka i Kuba poznają zasady bezpiecznego korzystania z mediów"


Świetliczaki  miały okazję sprawdzić swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Zagrały w tym celu w grę, w której pomogły małemu pingwinkowi rozwiązać kilka problemów, jakie napotkał używając swojego nowego tabletu. Podjęły też próbę uzupełnienia kontraktu, który one same - a także mały pingwinek - mogłyby zawrzeć z rodzicami. A wszystko po to, by korzystanie z mediów i sieci było łatwiejsze i bardziej bezpieczne.
              (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                     (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                     (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                    (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 423)

                   (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                  (szerokość: 565 / wysokość: 753)

                   E.R

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie