Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Lekcja pokazowa w pracowni językowej

 

Autor

Sabina Kaszowska

Przedmiot, rodzaj zajęć

Język angielski, lekcja pokazowa

Klasa, etap edukacyjny

IV b , II etap edukacyjny

Wymagania sprzętowe w zakresie TIK

Projektor z rzutnikiem, słuchawki z mikrofonem dla każdego ucznia i nauczyciela, słuchawki bezprzewodowe, tablet do sterowania zdalnego, nagłośnienie sali, stanowisko wykładowcy z komputerem i jednostką centralną, smartfon

Cele lekcji wyrażone w języku ucznia

- Umiejętność obsługi stanowisk w pracowni językowej.

-Ćwiczenie umiejętności słuchania i szczegółowego zrozumienia tekstu.

-Ćwiczenie umiejętności konwersacji

-Pokazanie funkcji pracowni językowej

 

Ćwiczenie, zadanie dla uczniów:

  1. Czego nauczą się uczniowie dzięki ćwiczeniom.
  2. Krótki opis ćwiczenia z zastosowaniem TIK
  3. Polecenie do ćwiczenia dla uczniów

 

1)      Odtwarzanie nagrania z telefonu komórkowego poprzez podłączenie źródła dźwięku do odpowiedniego wejścia liniowego.  Umieszczenie klasy w jednej grupie, następnie indywidualne odsłuchanie nagrania dwa razy. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w grupach 3 osobowych, następnie nauczyciel przełącza wejście liniowe, umieszcza uczniów w jednej grupie. Poprzez zgłoszenia na swoich stanowiskach odczytujemy odpowiedzi.

2)      Układanie losowe i nagrywanie wypowiedzi

Nauczyciel poprzez zaznaczenie ikonki –układanie losowe- dobiera  wszystkich uczniów losowo w pary. Uczniowie prowadzą konwersację na dany temat.  Nauczyciel przez cały czas ma możliwość podsłuchu  i nagrania na odtwarzacz pary, którą wybierze.

3)      Konwersacja z jednym uczniem z transmisją do wybranych słuchaczy

Uczniowie przygotowują wypowiedź na dany temat. Nauczyciel prowadzi z uczniem rozmowę w języku angielskim i włącza możliwość odsłuchu przez innych uczniów tej konwersacji, bez możliwości mówienia i przerywania rozmowy przez tych uczniów.

4)      Podłączenie 2 urządzeń audio jednocześnie

Uczniowie będą  podzieleni losowo na 2 grupy. Jedna grupa  będzie odsłuchiwać materiał z You Tube  „Foods to eat at a German Christmas Market", druga grupa również materiał z You Tube , ale o innej tematyce „ Christmas In Britain".

Po wysłuchaniu nauczyciel przełącza wszystkich do jednej grupy i zadaje pytania kontrolne do tekstów. Uczniowie zgłaszają się przez panel sterujący przy swoich stanowiskach.

5)      Timer – odmierzanie czasu

Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło „ Free Time Activities" , podaje uczniom czas na wykonanie zadania 5 min i włącza odmierzanie czasu . Uczniowie widzą na projektorze upływający czas i przez to kontrolują swoje postępy.

6)      Obsługa pracowni językowej  z tabletu

Uczniowie słuchają nagrań z płyty CD. Zadania słuchowe to typ zadań otwartych z podręcznika Brainy klasa 4. Nauczyciel  zakłada słuchawki bezprzewodowe, przełącza panel sterowania na tablet i zapisuje odpowiedzi uczniów  na tablicy, bez konieczności siedzenia przy komputerze w słuchawkach stacjonarnych.

 

Uzasadnienie zastosowania TIK

Korzyści dla uczenia się uczniów, dlaczego użycie TIK jest w tym miejscu lepsze niż tradycyjne metody ?

-Uczniowie są skupienia na zadaniach i wszystkie ćwiczenia wykonują samodzielnie.

- Zajęcia są bardziej efektywne, ponieważ angażują wszystkich uczniów

Wskazówki dla naśladowców

Najlepiej sprawdzają się lekcje, w których uczniowie ćwiczą umiejętność konwersacji i słuchania ze zrozumieniem.

Sprzęt i narzędzia TIK, zasoby, źródła wykorzystane do ćwiczeń, zadania dla uczniów.

Nagrania do podręcznika Brainy klasa 4, pytania przygotowane przez nauczyciela, filmy z You Tube , opis przygotowany przez uczniów z podręcznika Brainy klasa 4 str. 45

Materiały dla ucznia i nauczyciela

Spis załączników .

Podręcznik , nagrania

 

 


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie