„Na pandemicznej pustyni wyrosło zaskakująco dużo oaz empatii i wsparcia.

Kryzys związany z koronawirusem ma szansę stać się mitem

założycielskim młodego pokolenia, które szybciej zweryfikuje,

co jest istotne w życiu – miłość, przyjaźń, związek

oparty na mocnych fundamentach – a co powierzchowne i miałkie. –

To czas próby, który będzie miał wpływ na młode pokolenie".

Na przełomie maja i czerwca 2020 roku Pani Psycholog zorganizowała dla klas 7-8 kolejny program profilaktyczny pt. Nawigacja w kryzysie – chroń siebie, wspieraj innych".

W obecnej, trudnej dla wszystkich sytuacji, potrzebne są działania stanowiące rzeczywiste wsparcie dla młodzieży, wychowawców oraz rodziców. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom zaproponowano nam program, który wpisuje się w zadania profilaktyki, a zarazem odpowiada realiom obecnej sytuacji. Aktualność tego programu nie wygaśnie wraz z zakończeniem stanu epidemii, gdyż jego celem jest uczenie młodzieży sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach kryzysowych oraz wspieranie środowiska szkolnego tym zakresie.

Wykorzystując kompetencje ekspertów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej oraz szerokiego środowiska współpracowników, partnerów i trenerów opracowaliśmy interwencję profilaktyczną Nawigacja w kryzysie. Akcja Archipelagu Skarbów®. Jest to wieloelementowy program on-line, który obejmuje badanie całego środowiska szkolnego (młodzieży, rodziców i nauczycieli) pod kątem przeżywania czasu epidemii, zajęcia profilaktyczne dla młodzieży prowadzone w czasie lekcji wychowawczych on-line we współpracy z wychowawcami. W ramach programu wszystkie trzy grupy odbiorców otrzymują specjalne raporty zawierające wskazówki. jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych (raport dla młodzieży) oraz jak wspierać młodzież w obecnym czasie (raporty dla rodziców i dla nauczycieli).

Poniżej zamieszczam linki do wybranych publikacji, które mogą być dla Państwa przydatne, w celu szerszego zapoznania się z tematem: