WyglÄ…da dobrze

ZLEPEK 2019/2020

PODSUMOWANIE

To byÅ‚ naprawdÄ™ dziwny rok, ale nasza szkolna redakcja nie próżnowaÅ‚a nawet w okresie, kiedy musieliÅ›my siedzieć w domu. I tak wydano 24 numery gazetek, (szerokość: 234 / wysokość: 195)w tym 8 podczas tzw. lockdown. OkazaÅ‚o siÄ™, że nawet zamkniÄ™ci w domu uczniowie potrafili siÄ™ zorganizować i zostać dziennikarzami zdalnymi. Tematyka gazetek wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z ważnymi wydarzeniami z życia szkoÅ‚y i miasta (nasza szkoÅ‚a zawsze w nich uczestniczy), mogliÅ›cie znaleźć recenzje z nowych filmów czy książek, różne rady, opinie, ulubione piosenki, a także próby literackie naszych koleżanek i kolegów. Ponieważ wszyscy znaleźli siÄ™ w nietypowej sytuacji, pojawiÅ‚y siÄ™ na naszych Å‚amach różnego rodzaju pomysÅ‚y na spÄ™dzanie czasu wolnego w domu oraz na wÅ‚aÅ›ciwe zorganizowanie sobie samodzielnej pracy, by uczyć siÄ™ efektywnie.

Nie zapomniano też o preorientacji zawodowej. W kilku gazetach pojawiały się wywiady z rodzicami, którzy przedstawiali swoje zawody i życiowe pasje.

W ubiegłym roku szkolnym pojawiły się również trzy wdania specjalne – z okazji Bożego Narodzenia, numer wakacyjny oraz numer przygotowany przez dziennikarzy, którzy skończyli ósmą klasę i żegnali się z redakcją i swoimi czytelnikami. W pożegnalnej gazecie padło wiele miłych słów na temat spotkań i zajęć, np.:

Podczas gdy się spotykaliśmy po lekcjach na Zlepku, była cudowna atmosfera. Podczas burzy mózgów zawsze padały ciekawe pomysły na gazetki oraz różne artykuły na najrozmaitsze tematy. Pracowało mi się bardzo dobrze, szczególnie w takim świetnym towarzystwie jakim była nasza grupa. Naprawdę miło będę wspominała te czasy.

Redakcja Zlepek byÅ‚a najlepszym zajÄ™ciem po lekcjach.

Myślę, że będę tęskniła za opiekunkami Zlepka i za zlepkowiczami, w końcu byliśmy jednością. Mam nadzieję, że w mojej przyszłej szkole będzie podobne kółko, ponieważ jest to też jakieś zajęcie i zainteresowanie, które rozwijałam w wolnych chwilach.

Redakcja, jak co roku, brała udział w #juniorlab, czyli ogólnopolskich konkursach - wyzwaniach z wykorzystaniem TIK. Niestety z powodu pandemii gazety mogły brać udział (szerokość: 263 / wysokość: 131)tylko w dwóch tego typu wyzwaniach. Jedno z nich zakończyło się ogromnym sukcesem, ponieważ redakcja zdobyła II miejsce za interaktywny reportaż Ocalić od zapomnienia.

Na 184 gazety szkolne z całej Polski, które biorą udział w tym ogólnopolskim projekcie, redakcja uplasowała się na 6 miejscu. Nagrodą dla redakcji były tygodniowe warsztaty dziennikarskie podczas wakacji (dla 3 – 5 redaktorów) prowadzone przez profesjonalistów. Niestety covid 19 pokrzyżował wszystkie plany i w/w warsztaty nie odbyły się, mimo że 6 miejsce kwalifikowało naszą redakcję do udziału w nich. Nie mniej jednak wszyscy nasi zlepkowicze, którzy opuszczali mury szkoły, otrzymali od organizatorów projektu bony na zakup książek w empiku.

Redakcja "Zlepka"