Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




STOP ENERGETYKOM!!!!!


 

NAPOJE ENERGETYZUJĄCE SĄ 

ABSOLUTNIE NIEWSKAZANE DLA DZIECI DO 16 ROKU ŻYCIA

osób chorych na cukrzycę, cierpiących na zaburzenia rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorych z padaczką, osób z refluksem żołądkowo-przełykowym i chorobą wrzodową.

 

Często napoje energetyczne przedstawiane są jako legalna alternatywa dla narkotyków – opakowania lub nazwy mają się kojarzyć z używkami i w ten sposób prowokować najmłodszych, żeby sięgnęli po zakazany owoc. 

Dzieci najczęściej sięgają by podążać za modą i by imponować rówieśnikom. Wiele z nich liczy też na uzyskanie dodatkowej porcji energii lub zmniejszenie senności – czyli idealne rozwiązanie na wieczór przed sprawdzianem czy klasówką. Młodzież często też sięga po energetyki, aby poprawić wydolność fizyczną.

 

CO TAKIEGO JEST W PUSZCE ENERGETYKU?


Cukier – zazwyczaj glukoza lub sacharoza w ilości ok. 7 łyżeczek na puszkę o objętości 250 ml, co u dzieci i młodzieży może przyczynić się do wzrostu masy ciała, próchnica zębów, cukrzyca itp.

Kofeina – jej oddziaływanie na organizm polega na pobudzaniu wydzielania adrenaliny, przez co stymuluje się układ nerwowy. KOFEINA NIE JEST ZALECANA W DIECIE DZIECI, właśnie przez psychoaktywne działanie. Może ona powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie w ciągu doby ilości powyżej 5 mg na kilogram masy ciała, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na wchłanianie wapnia, co może powodować zaburzenia w tworzeniu kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu u dzieci.

Guarana – wzmaga aktywność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w momentach stresu, oraz poprawia pamięć.

Tauryna – uczestniczy w przemianie materii i odpowiada za właściwą pracę serca oraz pobudzenie mięśni do pracy. Dodawana jest do napojów energetyzujących, ponieważ poprawia funkcje poznawcze, pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu.

L-karnityna – łagodzi objawy występujące po intensywnym wysiłku, obniża próg bólu podczas wysiłku i zapobiega sztywności mięśni, może również wpływać na regenerację mięśni po wysiłku.

Witaminy z grupy B – przeciwdziałają zaburzeniom nerwowym, działają pobudzająco, likwidują zmęczenie, poprawiają pamięć i koncentrację.

Inozytol – działa uspokajająco, poprawia sprawność umysłową. Jednak przyjmowany w nadmiarze może pogorszyć wchłanianie wapnia, ponieważ podwyższa poziom fosforu w organizmie.


 

NAPOJE ENERGETYZUJĄCE, PODOBNIE 

JAK KAWA I ALKOHOL, MOGĄ UZALEŻNIĆ!!!!!

 

Przy przedawkowaniu kofeiny organizm może reagować:


·      silnymi bólami głowy, 

·      nadpobudliwością, 

·      kłopotami z koncentracją, 

·      bezsennością,

·      przyspieszonym biciem serca.

 

Natomiast groźniejsze jest to, czego od razu nie zauważymy, co będzie działo się w nas:


·      odwodnienie organizmu, 

·      wypłukiwanie magnezu i wapnia, 

·      uszkodzenie wątroby. 


W szczególnie groźnych przypadkach możemy obserwować:

·      mdłości, 

·      wymioty, 

·      napady padaczkowe, 

·      zaburzenia oddechowe.

 

CZYM ZASTĄPIĆ ENERGETYK?


·      herbata zielona – powyżej 10 r.ż. 

·      żen-szeń – powyżej 12 r.ż. 

·      cytryna,

·      sok z buraka,

·      tauryna,

·  napoje izotoniczne dla osób uprawiających intensywne sporty powyżej 3h dziennie i to po konsultacji z lekarzem, dietetykiem. 

 

PROSTE CZYNNOŚCI, KTÓRE NATURALNIE DODAJĄ ENERGII:


·      zimny prysznic,

·      aktywność fizyczna,

·      medytacja,

·      słuchanie muzyki,

·      drzemka, 

·      przebywanie na świeżym powietrzu, 

·   odpowiednia ilość godzin snu (6 -13 lat): 9-11 godzin dziennie, zaś nastolatki (14 - 17 lat): 8 -10 godzin dziennie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie