WyglÄ…da dobrze

„BezpieczeÅ„stwo ponad wszystko" – warsztaty w klasach pierwszych

pt. „Pies Reksio naszym przyjacielem"

ZbliżajÄ…ce siÄ™ wakacje sprzyjajÄ… czÄ™stemu przebywaniu na Å›wieżym powietrzu, na podwórkach, placach zabaw, gdzie dzieci mogÄ… mieć kontakt ze zwierzÄ™tami. Dlatego też w klasach pierwszych zostaÅ‚y przeprowadzone przez paniÄ… BożenÄ™ Szarek warsztaty z zakresu bezpiecznych zachowaÅ„ w kontaktach z psami pt. "Pies Reksio naszym przyjacielem". Psy komunikujÄ… siÄ™ z innymi psami i z ludźmi używajÄ…c caÅ‚ego ciaÅ‚a, od czubków uszu aż po koniuszek ogona! PokazujÄ… w ten sposób, że czujÄ… siÄ™ zadowolone i zrelaksowane, ale także zdenerwowane lub niespokojne.

Czasami jednak jÄ™zyk psa jest nieco trudniejszy do rozszyfrowania. Kiedy indziej znów możemy bÅ‚Ä™dnie interpretować komunikaty wysyÅ‚ane przez naszych pupili. Jak poznać, kiedy pies jest zadowolony? Kiedy pies źle siÄ™ czuje? Co oznaczajÄ… ruchy ogonem lub inne charakterystyczne, powtarzajÄ…ce siÄ™ zachowanie? Pani Bożena opowiadaÅ‚a o naturze psa, jego zachowaniach i symptomach przepowiadajÄ…cych zbliżajÄ…cy siÄ™ atak. MówiÅ‚a również tym, jak ważne jest nie prowokowanie zwierzÄ™cia i zachowanie spokoju.

UczestniczÄ…ce w zajÄ™ciach dzieci dowiedziaÅ‚y siÄ™, że agresywny pies czÄ™sto wysyÅ‚a znaki ostrzegawcze: zjeży sierść, bÄ™dzie miaÅ‚ poÅ‚ożone uszy, usztywni siÄ™, uniesie ogon.  Do tego też zwykle warczy, szczeka, pokazuje zÄ™by, skacze wokół osoby i zbliża siÄ™ do niej, aby w koÅ„cu zaatakować.

Podczas zajęć uczniowie oglądali filmy:"Nigdy nie rób tego z psem", "Czy psy muszą gryźć?", „Oznaki zachowania się psa". Na koniec zajęć uczniowie ćwiczyli postawę tzw. „żółwia, która w pewnym stopniu może przyczynić się do zaniechania ze strony psa, który straci zainteresowaniem obiektem ataku i zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń ciała."