MEGAMISJA W ŚWIETLICY SP 4

Klasy pierwsze

„Złapiemy Psotnika- prawda czy fałsz ?"

Świetliczaki z klas pierwszych nauczyły się odróżniać informacje wiarygodne od niewiarygodnych. Na co dzień zdobywamy wiele informacji o świecie z różnych .Mogą one być prawdziwe albo fałszywe. Nie wszystkie źródła są wiarygodne. Informacje to różne wiadomości i opinie przekazywane nam przez inne osoby bezpośrednio lub media (radio, telewizja, gazeta, Internet). Autorem informacji zawsze jest człowiek.  Świetliczaki podzielone grupy wspólnie weryfikowały wiarygodność informacji zamieszczonych na tablicy. Następnie oceniały czy podane źródła informacji są wiarygodne. Ostatnim zadaniem było dopasowanie źródeł do podanych informacji . Zajęcia pokazały, że nie wszystko, co podają media, musi być prawdziwe. Dlatego zdobyte informacje warto sprawdzić w innym miejscu.

Klasy drugie

„Prawa małego autora"

Świetliczaki z klas drugich  stały ­ się autorami swoich dzieł. Dowiedziały się, że nawet  mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę. Przed zajęciami dzieci rozłożyły na naszym kolorowym tęczusiu  rzeczy, które same zrobiły w wolnym czasie.   Były  to  prace plastyczne, robótki ręczne.  Potem swoim pracom świetliczaki zrobiły zdjęcia na tabletach otrzymanych od MegaMisji. Gdy wszyscy zamknęli oczy nastąpiło przetasowanie niektórych  przedmiotów. Po otwarciu oczu świetliczaki zauważyły, że pod ich pracami są inne nazwiska a nie ich własne. Czy to miłe, że ich prace są nagle podpisane innym nazwiskiem? Co czują ci, których nazwiska w ogóle zniknęły? Co czują ci, którzy nagle zostali autorami cudzych prac?. Dzieci zgodnie stwierdziły, że źle się poczuły.  Takie działania są niezgodne z prawem. Nikomu nie wolno podpisać się pod cudzą pracą ani usunąć nazwiska autora. Kolejnym krokiem było ustalenie w jaki sposób można się dzielić  swoją twórczością ( przekazanie pracy na wystawę, przypięcie na tablicy ogłoszeń, pokazanie swojej twórczości prywatnie tylko wybranym przez siebie osobom, przesłanie e­mailem, SMS­em, danie komuś dzieła w prezencie. Świetliczaki zgodnie przyznały, że autorem/autorką jest każdy, kto samodzielnie stworzył jakąś pracę według własnego pomysłu. Każdy ma prawo zdecydować, czy i kiedy pokaże swoje dzieło innym. Może je podpisać imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem ale nikt nie może podpisywać się pod cudzą pracą

Klasy trzecie

„Co to jest komunikat?"

Nadawca przekazujemy Ci, iż zrealizowaliśmy kolejne zadanie! Żeby udowodnić, że do nawiązania rozmowy  potrzebny jest zarówno nadawca, jak i odbiorca przeprowadziliśmy sobie zabawę! Na linii telefonicznej nadawały  Świetliczaki z klas trzecich traktując plastikowe kubeczki i kawałek sznurka, jak telefon najnowszej generacji, przez wszystkich niezwykle pożądany, z czego bardzo się cieszymy, gdyż świadczy to o aktywności i wyobraźni zarazem, naszych uczniów! Obserwując rozmowy przeprowadzone przez koleżanki i kolegów, szybko doszliśmy do wniosku, iż każdy odbiorca jest także nadawcą. Czym natomiast jest nadawany komunikat? To wg naszych Świetliczaków informacja, ogłoszenie, zdanie, relacja, opinia, wiadomość… Następnie przeszliśmy do ustaleń, które media pozwalają nam na wielokrotny odbiór komunikatów, które zaś przekazują je tylko i wyłącznie raz. Dzieciaki chóralnie odpowiedziały, iż wielokrotnie można odczytać, zobaczyć bądź usłyszeć komunikaty w Internecie! Jeśli chodzi o inne środki masowego przekazu długo dyskutowaliśmy… Radio przeważnie przekazuje informację raz- jednorazowa audycja, ale czy też w radiu nie słyszymy po wielokroć tych samych reklam, które również są komunikatami? Ależ oczywiście! Na koniec podsumowując, nasze Świetliczaki dokańczały zdania dotyczące poruszanej dziś tematyki, udowadniając, iż treści zostały zrozumiane! Tak trzymać- niech moc jak i z nami, tak będzie i z wami! Komunikat nadany prosto z SP4 w Chojnowie!

Wychowawczynie

Bożena Szarek ,  Natalia Halikowska, Aleksandra Korba

(szerokość: 375 / wysokość: 667) (szerokość: 375 / wysokość: 667)

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)