Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Projekt RPDS.10.02.01-I2.0044/18

„Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów"

.

 

 

2018 /2019 

 

 

       Rodzaj zajęć: Zajęcia rozwijające uzdolnienia z informatyki

 

            Zajęcia rozwijające uzdolnienia z informatyki, w ramach I etapu projektu, realizowane były w roku szkolnym 2018/19 zgodnie z założonym planem. Wprowadzane na spotkaniach treści i ćwiczenia dostosowane były do potrzeb i możliwości uczestników projektu. Na wstępie ustaliliśmy z uczniami nad czym będziemy pracować, jakich będziemy używać narzędzi oraz jak efektywnie rozwijać talenty i pasje.

            W trakcie zajęć dość szybko nadrobione zostały braki w podstawowych wiadomościach dotyczących budowy komputerów, dostępnego oprogramowania wymaganego do naszej pracy i wymaganego na zajęciach nazewnictwa stosowanego w obsłudze komputerów, czy też telefonów.

            Podczas naszych zajęć realizowaliśmy między innymi poniższe treści i zadania:

- podnoszenie jakości kształcenia poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii,

- wspieranie realizacji zadań szkoły zapisanych w podstawie programowej różnych przedmiotów,

- wyrównywanie szans edukacyjnych oraz rozwijanie zainteresowań,

- nauka algorytmiki i logicznego myślenia na bazie środowiska programistycznego Bloodshed Dev C++,

- programowanie robota Codey Rocky – zabawa i nauka świecie sztucznej inteligencji,

- schemat budowy programu w C++,

- modyfikacja pliku źródłowego o dodatkowe funkcje,

- pliki programów graficznych.

            Uczniowie nabyli wiedzę o alternatywnych systemach komputerowych, programach pocztowych i ich właściwej konfiguracji, a także o możliwości synchronizowania posiadanych w domu urządzeń. Naszym celem było także nauczenie się programowania posiadanego robota CodeyRocky, sterowania nim zarówno z komputera, jak i telefonu.

            W trakcie zajęć uczniom przybliżona została także obsługa programu Bloodshed Dev C++, a co za tym idzie tworzenie i analizowanie algorytmów, stosowane nazewnictwo i wprowadzanie danych. Wielu uczniów nigdy wcześniej nie przeprowadzało kompilacji pliku źródłowego i nie wiedziało, czemu ten proces służy. Mając ten etap nauki za sobą praca z programem, a przede wszystkim z uczniami stała się łatwiejsza.

            Wspólnie z uczniami mogliśmy analizować powstałe pliki źródłowe, modyfikować ich zawartość bądź doszukiwać się drobnych błędów. Uczniowie otrzymywali materiały przedstawiające budowę algorytmów, sposób wprowadzania warunku i standardy zapisu całego działania. Ważna była współpraca wśród uczestników zajęć; każdy czuł się ważny oraz potrzebny grupie.

            Umiejętności informatyczne wszystkich uczniów wzrosły; zgłębienie tematyki przełożyło się według mnie na inne postrzeganie komputerów, tzn. urządzeń służących użytkownikowi nie tylko do grania i przeglądania zawartości sieci, ale do samodzielnego tworzenia programów, które, jak się podczas zajęć okazało, naprawdę działają.

Uczestnictwo w zajęciach realizowanych w ramach projektu dało uczniom wzrost pewności siebie i zauważalnie wpłynęło na skuteczniejsze posługiwanie się urządzeniami służącymi współczesnej komunikacji. Tematyka zajęć oraz dobór treści pozwoliły zgłębić tematykę dotąd obcą uczniom.

Zaangażowanie uczniów potwierdziło potrzebę prowadzenia tego typu zajęć, pozwoliło poszerzyć i usystematyzować wiedzę uczestników, zgłębić przez nich tajniki świata informatyki i rozwinąć zainteresowania.

(szerokość: 565 / wysokość: 423)


(szerokość: 565 / wysokość: 423)


(szerokość: 565 / wysokość: 423)


(szerokość: 565 / wysokość: 423)


(szerokość: 565 / wysokość: 423)


E.R

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie