Koło chemiczne

Młodzi chemicy z naszej szkoły zakończyli swoją przygodę z chemią. Podczas zajęć poszerzali swoją wiedzę, przygotowywali projekty, wykonywali eksperymenty, prowadzili pokazy, tworzyli gry chemiczne, rozwiązywali zadania.

Zaczęli od poznawania zasad bezpiecznego eksperymentowania zgodnie z zasadami BHP. Bardzo szybko przeszli do samodzielnego eksperymentowania. W kole powstały zespoły, które planowały swoją pracę eksperymentalną. To była świetna szkoła pracy zespołowej. Planowanie , podział zadań, realizacja planu i wisienka na torcie prezentacja wyników swojej pracy. Tu były różne formy: Dni Otwarte Szkoły, pokazy chemiczne dla rodziców czy pokazy dla nauczycieli z terenu gminy. Do szczególnie ulubionych należały spotkania z przedszkolakami i klasami młodszymi naszej szkoły, sprawiały sporo frajdy zarówno uczestnikom jak i prowadzącym. Te zajęcia były poprzedzane starannymi przygotowaniami:

„Poranne godziny w poniedziałki to dla członków koła chemicznego czas przygotowań  do zajęć eksperymentalnych  dla młodszych kolegów z klas I – III. Każde takie zajęcia poprzedzone są wytężoną pracą kółkowiczów. Najpierw trwają gorące dyskusje nad wyborem eksperymentów, potem przychodzi czas na eksperymentowanie. Wzajemna prezentacja przed kolegami pozwala na udoskonalenie przygotowanych pokazów. I strat… Możne już spotkać się z młodszymi kolegami. Czas na zabawę w eksperymentowanie ! Poprzez zabawę można też sporo się nauczyć i znaleźć odpowiedzi na pytania: Dlaczego nartnik nie tonie? Dlaczego w wodzie gorącej znika atrament. Jak przywołać starożytną kobrę? Czy mąka ziemniaczana może zmienić się w kamień? Na te pytania i wiele innych, z pomocą kolegów z koła chemicznego, uczestnicy niecodziennej lekcji chemii znaleźli odpowiedź."

Nie zapominaliśmy o sprawdzaniu stanu najbliższego środowiska, metodą kolorymetryczną badaliśmy wodę z rzeki Skory. Po dokładnym poznaniu metody laboratoryjne, przyszła pora na rozwiązywanie zadań formułowanych do eksperymentów.

Poprzez aktywny i twórczy udział w eksperymentowaniu, uczniowie poznawali otaczający świat a także rozwijali swoją pasję do chemii.

Opiekun koła

Małgorzata Potaczała