WyglÄ…da dobrze

Jesteśmy laureatem konkursu o certyfikat Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo

W październiku 2008 r. nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Głównym celem tego konkursu była poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkołach.

Pierwszym zadaniem było przeprowadzenie diagnozy wstępnej zjawiska. Wśród 50% uczniów przeprowadzono ankietę . Analiza i wnioski pozwoliły na opracowanie programu „ Bezpieczna Szkoła", którego różnorodne zadania skierowane były na uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

Wprowadziliśmy wiele nowych form realizacji zadań np. : debata, rozprawa, aktywne lekcje wychowawcze, gawęda terapeutyczna, spektakle profilaktyczne, programy własne, pogadanki, konkursy literackie i plastyczne, warsztaty ze specjalistami, spotkania z kuratorem sądowym, policją, przedstawicielem straży miejskiej. Ciekawe formy realizacji programu sprawiły, iż wszyscy staliśmy się animatorami ruchu na rzecz bezpieczeństwa.

Realizacja programu trwała do maja 2009r i zakończyła się sporządzeniem sprawozdania według wymogów kuratorium.

Wojewódzka Komisja Konkursowa  spoÅ›ród 112 szkół i placówek wyÅ‚oniÅ‚a 48 laureatów, którzy otrzymali certyfikat „SzkoÅ‚a DbajÄ…ca o BezpieczeÅ„stwo", wÅ›ród których  jesteÅ›my. O nadaniu certyfikatu decydowaÅ‚y:

-         efektywność dziaÅ‚aÅ„ wskazana poprzez porównawcze wyniki ankiet diagnozujÄ…cych stan bezpieczeÅ„stwa,

-         ocena szkolnego programu bezpieczeÅ„stwa,

-         zakres i formy edukacji spoÅ‚eczno-prawnej,

-         zakres współpracy z instytucjami wspierajÄ…cymi pracÄ™ szkoÅ‚y.

Dnia 9 czerwca 2009 roku we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów.

Możemy być dumni, że zasłużyliśmy na miano SZKOLY DBAJĄCEJ O BEZPIECZŃSTWO. To nasz sukces ale i wielkie zobowiązanie aby stale dbać o dobry klimat w szkole i inne czynniki sprzyjające poczuciu bezpieczeństwa naszych uczniów.

Maria Pura

Pedagog szkolny