Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
 

RAPORT

 

z realizacji projektu  edukacyjno-  badawczego „ Poznajmy naszą Skorę".

 

 Zadania projektowe realizowali  uczniowie z koła przyrodniczego z klas 4, 5 i 6.

 

czas realizacji  od IX 2017 do III 2018 r.

opiekun: E. Borysewicz – nauczyciel przyrody

 

Uczniowie bardzo aktywnie realizowali zaplanowane działania. Zadania wykonywane były poprzez pracę w terenie ( dolina rzeki Skory w Chojnowie), wywiady z pracownikami Muzeum Regionalnego w Chojnowie, przeprowadzenie doświadczeń i obserwacji, szukanie informacji w Internecie - praca w grupie.

 

Zad1.

W czasie spaceru  wzdłuż Skory uczniowie posługując się planem Chojnowa, odkryli, że przez Chojnów płynęła druga rzeka zwana Młynówką. Odnaleźli fragment jej biegu od dawnego młyna przez Plac Zamkowy, pod siedzibą Urzędu miasta, przez Park Śródmiejski i ujście do Skory.

Wykonali zdjęcia i pobrali wodę do badania.

 

Zad. 2

W czasie spotkania z p. Jerzym  Janusem – Dyrektorem oraz z p. Mariuszem Garberą pracownikiem Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

pozyskali ciekawe informacje o  Skorze. Pierwsze wzmianki o rzece pochodzą z XIV .

Wcześniej rzeka  nosiła nazwy: Schnellwasser i Dajsa. Nazywana była pracowita rzeką. Korzystało z jej wód 30 młynów. Większość to młyny na zboże ale pracowały też młyny, w których woda służyła do napędzania mechanizmów do gremplowania wełny tzw: młyny folsznicze.  Woda ze Skory pobierała także papiernia. W dolinie Skory powstały stawy hodowlane w Goliszowie i Niedźwiedzicach. Na terenie Chojnowa spełniała także funkcje rekreacyjną- można było popływać kajakami.

W latach 50, 60, 70 XX wieku była miejscem wypoczynku i rekreacji dla Chojnowian , latem kąpano się w rzece, opalano nad rzeką a w zimie gdy zamarzła służyła jako lodowisko.

Profesor Grodzicki z Uniwersytetu Wrocławskiego twierdzi, że Skora jest złotonośna.

 

Zad. 3

Dzisiaj rzeka jest wykorzystywana jedynie w stawach hodowlanych w okolicy Chojnowa.  Funkcja rekreacyjna ogranicza się do organizowanego na wiosnę spływu kajakowego oraz spacerów.

 

Zad. 4

W naszej rzece bardzo dobre warunki do życia znalazły kaczki z gatunku Krzyżówki.

Ich populacja w Chojnowie to na pewno kilkaset sztuk. Należy je dokarmiać specjalną mieszanką ziaren. Ludzie dokarmiają je suchym chlebem. Nie należy tak dokarmiać tych kaczek ponieważ taki pokarm im szkodzi.

W rzece żyją płocie, klenie, brzany a w Konradówce można spotkać pstrągi, gdyż do granic Chojnowa Skora jest zaliczana do rzek górskich. W Chojnowie Skora jest już rzeką nizinną. Na powierzchni latem można zaobserwować nartniki, oraz ważki. W Goliszowie osiedliły się bobry. Połów ryb jest zabroniony.

 

Zad. 5

Przeprowadzono badania wody z rzeki. Makroskopowo : przejrzystość bardzo duża,

brak widocznych zanieczyszczeń. Barwa- na białym tle widoczna lekko zażółcona. Badania mikroskopowe wykazały obecność szczątków roślin. Odczyn ph obojętny.

 

Zad. 6

Zbadano prędkość przepływu. Patyk przepłynął drogę 10 m w czasie 20 sek.

Prędkość wynosi V= 30m/min, czyli 1800m/h t.j. 1,8 km na godzinę.

 

Zad. 7

W terenie obliczono wykorzystując właściwości trójkątów prostokątnych,

 stojąc na jednym brzegu, szerokość koryta rzecznego na wysokości targowiska miejskiego ( dawniej  była tam wyspa). Szerokość koryta wynosi w tym miejscu

10,5 metra.

 

 

Zad. 8

Stan czystości wody w Skorze wg danych z 2015 r. był dobry.

Klasa elementów biologicznych                II

Klasa elementów hydromorfologicznych  I

Klasa elementów fizykochemicznych       II

 

Zad. 9

Uczniowie wspólnie przygotowali plakat zawierający informacje o Symbolu naszej rzeki kaczce Krzyżówce, ze zwróceniem uwagi na właściwe dokarmianie  tych ptaków.

 

Zad.  10

Przygotowanie audycji przez szkolną radiolę z okazji Międzynarodowego Dnia Wody. Poruszenie kwestii małych zasobów wody słodkiej w Polsce, konieczności oszczędzania wody, znaczenia wody, wpływu wód powierzchniowych na wilgotność powietrza, życie w wodzie i nad wodą. 

 (szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie