Kodeks bezpiecznego korzystania z rachunku bankowego

opracowany podczas debaty szkolnej w ramach programu

Złote Szkoły NBP

w dniu 27 kwietnia 2021

1.     Sprawdzaj dokładnie wszystkie dane wprowadzane podczas wykonywania przelewu.

2.     Wybierz odpowiednio długie i trudne hasło do konta internetowego, zmieniaj je co jakiś czas.

3.     Pamiętaj o zainstalowaniu programu antywirusowego.

4.     Sprawdzaj regularnie historię operacji bankowych wykonywanych z twojego konta – czy nie ma żadnych podejrzanych przelewów.

5.     Sprawdzaj wiarygodność i bezpieczeństwo stron, z których wykonujesz przelewy.

6.     Nie klikaj w podejrzane linki wysyłane w mailu lub wiadomościach sms, które wymagają wykonania przelewu albo podania danych do logowania.

7.     Nie korzystaj z opcji zapamiętania hasła na komputerze.

8.     Nie wykonuj przelewów, korzystając z niesprawdzonych kawiarni internetowych.

9.     Podziel swoje środki finansowe na kilka kont, np. osobne konto do zakupów internetowych.

10.Do bankowości elektronicznej loguj się wyłącznie na urządzeniach z aktualnym i legalnym oprogramowaniem.